Neden Kimi İnsan Zengin Kimisi Fakir Doğuyor.

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Ziyaretçi
Zengin doğanlar daha şanslı ve hayata daha katılımcı olurken fakirler daha zor şartlarda yaşama tutunmaya çalışıyorlar.Neden islam dini bu kadar adaletli iken böyle bir ayrım var.
 

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Rızık, iktidar ve ihtiyar ile makûsen mütenasibdir. Meselâ: Daha dünyaya gelmeden evvel bir yavru, rahm-ı maderde ihtiyar ve iktidardan bütün bütün mahrum olduğu bir zamanda, ağzını kımıldatacak kadar muhtaç olmayacak bir surette rızkı veriliyor. Sonra dünyaya geldiği vakit, iktidar ve ihtiyar yok, fakat bir derece istidadı ve bilkuvve bir hissi olduğundan, yalnız ağzını yapıştırmak kadar bir harekete ihtiyaç ile en mükemmel ve en mugaddi ve hazmı en kolay ve en latif bir surette ve en acib bir fıtratta, memeler musluğundan ağzına veriliyor. Sonra iktidar ve ihtiyara bir derece alâka peyda ettikçe, o kolay ve güzel rızık, bir derece, çocuğa karşı nazlanmağa başlar. O memeler çeşmeleri kesilir, başka yerlerden rızkı gönderilir. Fakat iktidar ve ihtiyarı, rızkı takib etmeye müsaid olmadığı için, Rezzak-ı Kerim peder ve vâlidesinin şefkat ve merhametlerini, iktidar ve ihtiyarına yardımcı gönderiyor. Her ne vakit iktidar ve ihtiyar tekemmül eder, o vakit rızkı ona koşmaz ve koşturulmaz.

(12. Lem'a)
 

Bitter

KF Ailesinden
Özel Üye
Buradan sorunuzun cevabını öğrenebilirsiniz...

https://www.kunfeyekun.org/kisisel-gelisim/sikintilara-birde-gozle-bakin-6484/


Ayrıca zenginlik ve fakirlik bir ayrımcılık değil insanoğlu için imtihan vesilesidir.Tıpkı sapasağlam bir insana karşılık doğuştan engelli olan bir insanın durumu gibi..Allah'a ve ahiret gününe inanan her müslüman hayatın zorluklarının kendileri için birer sınav olduğunun bilincindedir.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
K

Kayıtsız Üye

Ziyaretçi
Yazdığın cevap için değil de verdiğin link için sağol .Elhamdülillah Müslamanım ve fakirlik benim için değil fakirlikten intihar bile edenler için.
 

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Yazdığın cevap için değil de verdiğin link için sağol .Elhamdülillah Müslamanım ve fakirlik benim için değil fakirlikten intihar bile edenler için.

yazılan yazı faydalanmanız için yazılmış link yazıdan ayrı gayrı değildir, siz de verdiğiniz cevap için değil, bir nebze olsun faydalandıysanız yazı amacına ulaşmış olduğu için sağolun.
 
M

Misafir Yorumu

Ziyaretçi
Zaten neden bazı insanları fakir bazı insanları zengin sınav yapılıyor bunu merak etmiş adam sınav gereği olduğunu biliyoruz.
 
M

Misafir Yorumu

Ziyaretçi
komşumuz ile yaşadığımız sıkıntılı bir durumun çözümü hakkında ramazan bayramının 3. günü konu ile ilgili olarak babama durumu izah ettim. her zaman olduğu gibi babam yine karşı tarafın avukatlığına soyundu. iki bina arasında gereken mesafenin bırakılmadığını ve bu durumda evimize gelecek güneşe engel olduğu bu durumun süreklilik arzettiğini belirttim. gerekli itirazın zamanında yapılmadığını ve bu durumun ancak mahkeme ile kaçak olan katın yıkılması durumunda bir parça düzelebileceğini, inşaata başlarken sessiz kalmasının bu duruma sebep olduğunu binanın arasındaki mesafenin de kat sayısına göre olduğunu söyledim.komşumuz temel atarken mali durumunun ancak bir kat yapmaya yettiğini söyledi temeli attı aynı yıl 2.ve 3. katları yaptı üstüne 1 adet de çatı katı yatı. şimdi bizim evde duvarlar rutubetten porlanmaya başladı. durumu izah ederken ben babamdan bir düğme görmedim ben ölünce ne haliniz varsa görün dedi .o zamana kadar zaman aşımı süresinin dolacağını ,itiraz etsek bile bir sonuç alamayacağımızı belirttim."İKİ GÖZÜN KÖR OLSUN,AMA OL İNŞALLAH "diye beddua etti. o günden beri yine her türlü sorunuyla ilgilenmeye devam ediyorum.Allah hakkımızda hayırlısını nasip eylesin.
 
Üst