Çözüldü Mors ve braille alfabesi günlük hayatta nerelerde kullanılır?

  • Konuyu başlatan Ödevci
  • Başlangıç tarihi
Ödevci

Ödevci

Kıdemli Üye
Üye
Hayatımda ilk defa duyduğum iki alfabe çeşidini öğrendik okulda. Öğretmen ödev verdi. Mors ve Braille alfabelerinden bahsediyorum. Bunları günlük hayatta nerelerde kullanırız. Hiç duyan gören oldu mu?
 

okuryazar

okuryazar

Çalışkan Üye
Bu alfabeler de adı üstünde diğer normal alfabemiz gibi iletişim için kullanılır.

Ancak konuşma ve yazma imkanı bulunamayan uzak mesafeler arasında geçmişte mors alfabesi ile iletişim kurulabilmiştir. Telgraf haberleşmelerinde mesajların bir yerden bir yere iletilmesinde kullanılan işaret sistemi “Mors Alfabesi” diye tanımlanır. mors Alfabesi, noktaların ve kısa çizgilerin değişik şekillerde yanyana getirilmesiyle uygulanır. Değişik şekillerde yanyana getirilen noktalar ve çizgiler, bildiğimiz alfabedeki harflerden her birinin karşılığı olarak kullanılır. Mors Alfabesinin pratik uygulamasında, gönderici (verici) cihazın başındaki memur, “maniple” diye tanımlanan bir kola, kısa ya da uzun basışlar yapar. Kısa basışlar nokta (.), uzun basışlar çizgi karşılığıdır. Böylece, yanyana gelen nokta ve çizgilere göre harfler, bunlardan da kelimeler, cümleler oluşur. Mors kodu birçok değişik metod ile iletilebilir. mors alfabesi sesli olarak iletilebilmesinin yanı sıra, radyo sinyallerinin açılıp kapatılmasıyla, telegraf tellerinden geçen elektrik akımıyla, mekanik yolla ya da görsel (ışıkların yanıp sönmesi gibi) yollarla da iletilebilmektedir.

Braille alfabesi ise Körler alfabesi olarak adlandırılır; 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kabartmalar kullanılarak hazırlanan ve görme engelli kişilerin bu kabartmaları elleri ile dokunarak okuyabildiği bir alfabe çeşididir.
 

Üst