Miyop Kimlerde Görülür?

  • Konuyu başlatan ömr-ü diyar
  • Başlangıç tarihi
ömr-ü diyar

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
Miyopluk uzaktaki nesneleri bulanık görmemize neden olan bir tür göz kusurudur. Bu göz kusurunun nedeni gözümüzdeki ışığı kırıcı sistemin yanlış odaklamasından kaynaklanmaktadır. Kısacası miyopluk ışığın yanlış kırılmasına bağlı olan uzağı görme sorunudur.

Görme Olayı:

İnsanların gözleri birden fazla dokunun bir araya gelmesiyle oluşur. Bu dokular aralarında işbirliği yaparak bir ışık demetini görünür hale getirir. Şöyle ki gözümüzün ön tarafı saydamdır. Buradan geçen ışık kırılarak gözbebeğimize gelir göz bebeğimiz ışığın şiddetine göre açılır veya kapanır göz içerisine giren ışığın şiddetini ayarlar. Buradan geçen ışık gözümüzün içinde yol alarak hemen göz yuvarlağ

Miyop Nedir?

Yukarıda anlatılan görme olayı normal şartlarda ve normal bir göz yapısında gerçekleşmiş olan bir durumdur. Ancak bazı hastalıklı durumlarda göz normal görevini yerine getiremez. Miyop bu hastalıklardan birisidir. Göz merceği ışığı kırdığında göz yuvarlağının yapısından kaynaklanan bozukluğa bağlı olarak ışığın odağı sarı beneğin önüne düşer. Bu durumda görme olayı gerçekleşse de görüntü bulanık olacaktır. Miyop bu şekilde bulanık görme olayıdır. Bulanıklık miyopinin derecesine göre değişir. Uzağı net göremeyen miyop birey yakın objelerde hiç sorun çekmez çünkü yakını ne olarak görebilmektedir.

Miyop Kimlerde Görülür?

Miyop kadın ve erkeklerde eşit oranda görülmektedir. Dünya yüzeyinde özellikle Asya ve uzak doğu da sıkça görülen miyopluk diğer dünya bölgelerinde hemen hemen eşit oranda görülmektedir. Ailesinde miyop görülen kişilerde miyop oluşma ihtimali yüksektir. Miyopi genetik bir durumdur. Ancak yaşla birlikte ilerleme gösterir.

Miyop Belirtileri:

Ailesinde miyop Biray olan kişiler potansiyel miyop hastalarıdır. Bu bireylerin kontrol altında olmaları gerekir.

Okul çağında tahtayı okuyamayan ancak elindeki bir kitabı rahatlıkla okuyabilen bireyde miyoptan şüphelenebiliriz.

Aşırı göz yorgunluğu ve Süreğen baş ağrısı da miyop belirtilerinden olabilir.

Miyop Muayenesi ve Testleri:

Miyop kişi Jaeger göz çizelgesini rahatlıkla okur(bu yakın okuma için bir tür grafiktir) ancak aynı kişi Snellen Göz çizelgesini okuyamaz(uzak mesafe çizelgeler). Jaeger ve Snellen testleri çok belirleyici bir çalışmadır. Bunların yanı sıra,

Göz içi basınç ölçümü,
Kırılma testi,
Retinal muayene,
Yarık lamba testi,
Renk körlüğü testi
Göz kaslarının kontrolü,

Gibi test ve tetkikler de miyop muayenesinde kullanılacaktır.

Miyop Tedavisi:

Gözlük ve kontak lensler görme kusurunu gidermek için yeterlidir. Diğer yönden ameliyat ve lazer tedavi de miyop kusurlarının düzeltilmesinde geçerli ve etkin yöntemlerdir.

Tavsiyeler:

Gözlük miyop tedavisinde kullanılacak en etkili ve temiz yöntemdir. Hiçbir yöntem gözlüğün yerini tutamaz. Kontak lens gözlük gibi görüntü sorunu ve burun eğrilikleri gibi estetik problemlere neden olmaz ancak kontak Lens bakımı oldukça zor olan pahalı bir çözümdür. Ayrıca Lensten gelecek mikroplara karşı sürekli tetikte olmak sizi zamanla sıkabilmektedir. Ameliyat günümüzde hızla vazgeçilen bir yöntem olsa da gelişmemiş ülkelerde uygulanabilmektedir. Çok sorunlu olan bu yöntem asla tavsiye edilmemektedir. Lasik Lazer günümüzde en geçerli yöntemdir. Çokça tercih edilen bu cerrahi müdahale türü özellikle 40 yaşının altındaki insanlara kesinlikle önerilmemektedir. Çünkü lasik lazerle tedavi 40 yaşından sonra miyop u tekrarlama ve hatta başka rahatsızlıklara neden olma nedenlerindendir.

Son Olarak:

Miyop harici etkenlere bağlı olarak gelişmez ancak harici etkenlerden etkilenerek ilerler.
Miyop göz şeklinizin bozulmasıyla ortaya çıkar.
Miyop insan uzağı bulanık görür, yakını net görür.
Miyop gözlük, lens, ameliyat veya lasik lazer gibi yöntemlerle kontrol altına alınabilir.
Miyopluk retinal bozulmalara neden olacak kadar ileri olabilir.
Miyop kişide baş ağrısı yapabilir.
Okulda tahtayı göremeyen, televizyona yakından bakan, kitabı normalden daha yakın tutmaya çalışan çocuklarda miyoptan şüphelenilir.
 

Üst