Miraç Kandili Nasıl Kutlanır

İslami Sorular

KF Ailesinden
Özel Üye
Miraç kandilinde neler yapılır, bu geceyi nasıl kutlamalıyız kısaca açıklamasını yapacağımız bu konuyu sonuna kadar okumanızı öneririz. Miraç gecesi ihya edilişi.

Miraç Hz. Muhammed (s.a.v)'in Allah'ın huzuruna vardığı bir mucizevi olaydır. Kur'an-ı Kerim'de bu olaydan bahsedilmektedir. Böyle geceler Allah'ın mağfiretinin rahmetinin bolca yağdığı gecelerdir. Bu vesile ile bu geceleri çok iyi değerlendirerek tövbe etmeliyiz. Bildiğiniz üzere recep ayının 27. gecesi miraç kandilidir. Hadislerde; bu gece için oruç tutulması ve bu gecenin ibadetle geçirilmesi ile birlikte 100 yıl oruç tutmuş ve ibadet etmiş gibi olunur, şeklinde rivayet edilmektedir.

Bu gecede vakit namazlarımızı camilerde cemaatle kılmaya özen gösterebiliriz. Ayrıca bu gecede çokça tevbe etmeli ve bir daha günahlara bulaşmayacağımız hususunda söz vermeliyiz. Efendimize salavat getirmeliyiz. Allah'ın bize gönderdiği kitap olan Kur'an-ı Kerimi bu gece okumalıyız. Bunu sürekli hale getirmeliyiz.

Kaza namazlarınız varsa bu gece kazalarınızı eda edebilirsiniz. Yatsı namazından sonra 12 rekatlık hacet namazı kılabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki yazıyı da okumanızı öneririz.
 

Ekli dosyalar

  • Miraç Kandili Nasıl Kutlanır.jpg
    Miraç Kandili Nasıl Kutlanır.jpg
    10.9 KB · Görüntüleme: 152
  • miraç kandili nasıl değerlendirilir.jpg
    miraç kandili nasıl değerlendirilir.jpg
    62.2 KB · Görüntüleme: 108
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst