Milletimizdeki Dizi Hastalığı

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
#1
S.A.

Bir konuya değinmek istiyorum.Ve bu konudan da çok şikayetçiyim.

Ülkemizde dizi hastalığı var.

Televizyon ekranına kitleniyoruz, dizilere kitleniyoruz, yaşamımızda yapıcak bir şey kalmadı bu yüzden ekran karşındayız ve izliyoruz.

Takip ediyoruz, ay şu bölümü ne oldu.Ay bu bölümü ne oldu.Yeni fragmanı ne zaman çıkıcak? vs. vs.

Bunlar yanlıştır.Bizim hayatımıza yön veren şeyleri biz rehber olarak kullanmalıyız.Televizyonda bize doğruları gösteren çok az ve misyonu olan çok az kanallar ve diziler var. Ama biz ; " vakit geçsin de ne olursa izleyelim " mantığıyla yürüyoruz.

Biraz real aktiflik sağlayalım, yaşamımızı belkide ömrümüzü bu boş TV ve kanallarla geçirmeyelim, her ne kadar az da olsa.

Kitap okuyalım, seminerlere gidelim.Bilgi alalım, bize yol göstericek, bizi eğitecek şeylere yönelelim.

Hayat amacımız ney? Bunu bir sorgulayalım.İlerde kendimizi nerede görmek istiyoruz? Kendimize bir soralım.

Her pazartesi günü şu saatte " xxx " Filmini izlemek ? Burda mı görmek istiyoruz kendimizi.Tamam bunu uygulayalım.

Hayatımızın değerini sorgulayalım, boş durmayalım, zamanlarımızı boşa geçirmeyelim.Üniversite mi okumak istiyoruz? Üniversite sınavlarına çalışalım, onu şunu bunu mu yapıcaz? onu yapalım, uğraşalım , çalışalım.

Hayatımızda boş zaman asla yoktur, boşa geçen zaman vardır.

Evimizde boş kaldık diye, yapıcak işimiz gücümüz yok diye hem dinlenip hem TV’nin başına dizi izlemek için geçmeyelim.İnanın bana hem zamanında yapmanız gereken işi bu sayede yapamazsınız, diziyi bırakmak istemezsiniz, hem de bir anda çıkmazın içerisinde olursunuz.

Bunlar demek değil ki TV’yi izlemeyin.TV’yi izlemeyi aza indirin.Yavaş yavaş.En aza.

Haberler var, gündemle ilgili olaylar var.Bunları öğrenmek güzeldir ancak benim demek istediğim filmlerdir ve tv başında boşa geçen zamanlardır..

Evinizde oturup bir gün canınız sıkıldığında, " Şu dizinin saati başlasa da izlesem, canımın sıkkınlığını alsa " demeniz sizin hayatınıza işler.Ve onla tatmin olursunuz.Ve bu hayatınıza girer.Hep onun vaktinin gelmesini istersiniz belkide.İşlemiştir size bu bir vakitten sonra.

Kendinize başka şeyler arayın.Kendinizi arayın.Kendinizin değerini sorgulayın.Kendinizin geleceğini düşünün.

Bu konu hakkında sizlerin de düşüncelerini bekliyorum.

Saygılarımla;
Ekrem ÇELİK


Bu arada bir arkadaşımız " TV Esirliliği " adlı bir karikatür paylaşmış.Onu sizlere tekrar göstermek istiyorum ;

 

Zeynebül-Kübra

KF Ailesinden
Özel Üye
#4
Resim gerçekten de doğruyu anlatıyor..
Bizim vaktimizi çalacak öyle şeyler çıkıyo ki takılıyoruz onlara.Allah korusun hepimizi ya..Bu aletleri çıkaranlar anı yaşa olayındalar.O an yaptığı şey önemli onlar için.Fakat bizim için o kıymetli anlarımızı geleceğimize faydalı olacak şekilde değerlendirmek önemli olmalı.Zaman o kadar kıymetli ki..Rabbim yemin ediyor zamana.Allah'ın dikkat çektiği şeye odaklanmalıyız.Rabbim zamanımızı boşa harcamayı nasib etmesin.Boş şeylerden korusun hepimizi inşallah...​
 

#9
konu çok güzel kardeşim allah razı olsun ama şu bi gerçek ne kadar uzak kalabiliyoruz ne televizyon ne bilgisayar öyle bir hal aldıkki eskiden sohbetlerle birşeyler öğrenen din kardeşim şimdi bilgisayardan öğrenmeye çalışıyor onuda işine geldiği gibi öğreniyor teknoloji geliştikçe dinimiz elden gidiyor aslında dostluklar akrabalıklar arkadaşlıkların yerini internet televizyon aldı götürmek üzere bu bi psikolojik yıkım yani kaleyi içten fethediyorlar rabbim bizden sonraki nesillere yardım etsin inşallah belki bizler bi nebze dinimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz ama sonrakiler ....RABBİM BÜYÜKSÜN
 

#10
Televizyon dizilerinin pek çoğu türk toplumunun örf adet geleneklerine ahlakına karşı psikolojik savaştır bence bir insanın evine girip bire bir konuşarak yapamıyacağın empozeyi evine televizyon vasıtasıyla girerek toplumu daha bir mezhebi geniş daha bir hayaller alemine sürkleyerek dolayısıyla beklentilerini çoğaltarak ki hayatta neredeyse imkansız şeyler insanlarda bir nevi amaç haline geliyor buda aile kavramını mahvediyor toplumdaki boşanma oranları , aldatmalar,evli kalabilen ama mutlu olamayanlar birazda bunlardan kaynaklanıyor internete gelecek olursak tam anlamıyla bir pazar neresinden bakılırsa bakılsın malesef böyle bir gerçek var bu konuyu burda noktalamak en doğrusu sanırım hayırlı geceler allah yardımcımız olsun
 

iNŞiRaH

Uzman Üye
Kademeli
#11
Mustafa İslamoğlu hocamız bu diziler hakkında “ Elini foseptik çukuruna sokup sonrada getirip ‘hocam bu ne?’ diye sorma. Ne arıyordu elin orada? Lağamda boncuk mu aranır?”
demişti.
 

HİZMETÇİ

Kıdemli Üye
Kademeli
#13
bizim örf ve adetlerimize tamamen aykırı diziler..
papa nın bir sözü vardır ,türk milletini savaşarak asla yenemezsiniz onları yenecekseniz sahip oldukları ahlaki değerleri ellerinden alın,diyor.
aman kardeşlerim dikkat!!!müslümanın bozulmuşu hiç birşeye benzemez.bakın"ALLAH C.C." gözkapağı vermiş bizlere onlar sadece uyumak için değil,kullarım benim yasakladığım şeylere bakmasınlar diye verilmiş.
gerektiği yerde kapatmasını bilelim.
selam ve dua ile..