Mevlid kandili hakkında ayetler

  • Konuyu başlatan sultan_mehmet
  • Başlangıç tarihi
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Mevlid kandili hakkında ayetler
Mevlit gecesi ile ilgili kuranda geçen ayetler nelerdir?
Mevlid kandili hakkında kuranda ayet var mı?


Mevlid kandilinin yaklaştığı şu günlerde sizlere Kur'an-ı Kerim'de geçen ve mevlid hakkında olan ayetleri yazacağım. Aşağıda kuranda geçen ayetlere yer verilmiştir:

Insanligin kurtulusu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yilinda Kameri aylardan Rebiü'l-evvel ayinin 12.gecesi dogmustur. Milâdî takvime göre ise bu, 571 yili Nisan ayinin yirmisine rastlamaktadir. Bu mübarek geceye " Mevlid Kandili " denir.

O'nun dogdugu çagda dünyanin her tarafinda cehalet, zulüm ve ahlâksizlik almis yürümüs, Allah inanci unutulmus, insanlik korkunç ve karanlik bir duruma düsmüs, yasanmaz hale gelmisti.

-------> "Mevlid kandili hakkında kuranda ayet var mı?" sorusunun cevabı için Tıklayınız.

O'nun dogdugu gece, insanligin kurtulusu için çok hayirli ve mübarek bir baslangiçtir.O gecenin sabahi gerçekten de feyizli bir sabahti. Insanlik için yepyeni bir gün dogmus, aydinlik bir devir açilmisti. Bir fazilet günesi ve
hidâyet mesalesi olan sevgili peygamberimizin gönderilisi, Yüce Allahin bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir. Bu hususta Kur'an-i Kerim'de söyle buyurulmustur:

"Andolsun ki içlerinden, kendilerine Allah'in âyetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti ögreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmustur. Halbuki daha önce onlar apaçik bir sapiklik içinde idiler. " (Âl-i Imrân, 164)

Bu gece, müslümanlar arasinda yüzyilllardan beri büyük bir cosku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygi ile anilmaktadir. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafindan yazilan ve asil adi " Vesiletün'necat " olan mevlid kitabi O'nun dogumunu, üstünlügünü ve mucizelerini en güzel bir sekilde dile getiren degerli bir eserdir.

*Peygamberimizin dogum yildönümlerinde okunan mevlidleri saygi ile dinlemek, O'nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç süphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bagliliginin bir ifadesidir.

Bununla beraber, O'nun ahlâk ve fazilet dolu hayatini ögrenmek ve kendimize örnek almak basta gelen görevlerimizdendir . Asil o zaman O'nun sevgisini ve hosnutlugunu kazanmis oluruz.

-------> Mevlid kandilinde meydana gelen mucizeler için Tıklayınız.

Unutmayalim..

"Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiyâ, 107)

O âlemlerin Rabbinden, "Alemlere rahmet olarak gönderildi." Asirlara sigmayacak inkilaplari birkaç sene içerisinde gerçeklestirdi. Evlâtlarini diri diri topraga gömen babalar O'na ve getirdigi prensiplere iman ettikten sonra mükemmellestiler, dünyaya insanlik, adalet ve medeniyet rehberi olacak hale geldiler. Insanlar O'nun tek emriyle, kökü yüzlerce yil derinde olan aliskanliklarini birakti.

O, yirminci asir insaninin yüzyilda yerlestiremedigi hakki, hukuku, adâleti, hürriyeti, demokrasiyi ve insan haklarini bir solukta yerlestirdi. Böylece cehâlet asri bir saâdet asri olup, çikti. Nihayet asir, asirlara tasti. Ve O, çaglar ötesiyle kucaklasti. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed kendisinden önceki peygamberler gibi sadece bir kavme veya millete degil, bütün insanliga peygamber olarak gönderilmistir. O'nun diger peygamberlerden en farkli yönlerinden birisi budur. Nitekim Kur'an-i Kerim'de söyle buyurulur:

"Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarici olarak gönderdik; fakat insanlarin çogu bilmezler." (Sebe, 28)

Insanligin her zaman ve mekânda Hz. Peygamber'in teblig ettigi ilâhî mesaja ve bu mesajin hayata geçirilmis sekli olan onun sünnetine ihtiyaci vardir. O'nu örnek almak, Kur'an'a uymaktir. Çünkü Hz. Aise (r.a.)'nin ifâdesiyle O'nun ahlâki Kur'an'di.( Müslim, Misâfirîn, 139 ). Kur'an-i Kerim, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in inananlar için en güzel örnek oldugunu bildirmekte ve bu hususta söyle buyurulmaktadir:

"Andolsun, Allah'in rasûlünde sizin için, Allah'a ve âhiret gününe kavusmayi umanlar için ve Allah'i çok ananlar için güzel bir örnek vardir." (Ahzâb, 21)

*Bu geceyi nasil ihya edelim?

Bütün insanlik âlemine bir hidayet tarihi açan ve âlemlere halis ilâhî rahmet olan böyle yüksek sanli bir Peygamber'in ümmeti olmakla sereflenmis bulunan biz müminlere ne mutlu! Bu geceyi vesile bilerek, O'na ümmet olmanin suuruna erebilmek, Bu gecenin manevî zenginliginden istifâde etmek için en azindan bir tesbih namazi kilalim, bir de Hatm-i Enbiyâ yapalim. O'na ümmet olan müminlere gevseklik yakismaz. Unutmayalim... Alemlere rahmet olarak gönderilen muazzez Peygamberimizin, dogumunu anarken, yalniz mevlid okumak, ilâhîler söylemek ve kandil simidi dagitmak yeterli degildir, sadece bu geceyi yasamak yeterli degildir. Yüce Allah'in sevgisine, hosnutluguna ve bagislamasina ermenin yegâne yolu, Peygamberimizin yolundan gitmektir...

"De ki: Allah'i seviyorsaniz bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günâhlarinizi bagislasin..." (Âl-i Imrân, 31)
 

Son düzenleme:
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Bu ayetler mevlid kandili hakkındadır:

Mevlid kandili ile ilgili ayetler.

And olsun ki, Allah mü’minlere onlara âyetlerini okuyan onları(kötülüklerden) arıtan, kitap ve hikmet öğreten, kendilerinden bir Peygamber göndermekle, büyük bir lütufta bulunmuştur. Oysa ki onlar önceleri apaçık bir sapıklık içindeydiler.” (Al-i İmran sûresi: 165) “

Biz seni âlemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya sûresi: 106) “

Biz seni müjdeci, uyarıcı, davetçi ve nur saçan bir kandil olarak gönderdik.” (Ahzab: 45-46)

"And olsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız, ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, mü’minlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir.”(Tevbe: 128)
 

Son düzenleme:
A

ayette mevlid

Ziyaretçi
merhaba arkadaşlar kadir gecesi hakkında kuranda ayette bilgi mevcuttur. onun dışındaki gecelerin kutsal olduğu hakkında kuranda alenen açık bir bilgi yoktur, ancak işari olarak bu ayetler şuna işaret ediyor diye çıkarım yapanlar olmaktadır. peygamber efendimizin hadislerinde ise berat gecesi ile ilgili bilgi vardır ondan başka olan diğer geceler hakkında kesin addedilebilecek bir bilgi ve açık bir işaret yoktur. şimdi bu noktada bu saydığımız nedenlerden dolayı islam alimlerinden bazıları, bu gecelerin kutsal kabul edilmesine hem de bu gecelerde hep birlikte cemaat oalrak ibadet yapılmasına bidattır diyerek karşı çıkmışlardır, ancak yine de müslümanlar bu geceleri kutsal olarak kabul ederek bu gecelerde daha fazla ibadetle meşgul olmaya namaz kılmaya salavat getirmeye dua etmeye teşvik ederek yayılmasını sağlamışlardır. hem bu mübarek gecelerin Allahın emirlerine uygun olmayan bir ekleme yapılmadan ihya edilmesi hususunda yasaktır diyen bir rivayet de olmadığı için zararı yoktur diye düşünce kavidir. hasılı kelam gerek mevlid gecesi gerek beraat gecesi gerek regaip gecesi ve gerek kadir gecesi gibi mübarek kandillerde birbirimize dua edelim, istiğfar edelim kuran okuyalım namaz kılalım ama bu ibadet ve güzel hasletler sadece bu gecelere hastır diye bir dar görüş öne sürmeden ömrümüzü sevapdar bir hayat yapmaya gayret edelim.
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
M

Mevlüt Tekeş

Ziyaretçi
Mevlid kandili kutlayın die hiç bir ayet bulamassın senin yaptığın yazdığın ayetlere mantık yürütemiyorsun mevlid kandilindeki okuna duayı süleyman çelebi yazmıştır allahtan gelen bir rahmet deildir. Ve bir çok şiir bulunduruyor okunan mevlidde. Kuranı en güzel okuyan deil kuranı anlayarak okuyup verilen emirlere uyan kazanacaktır.
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst