Meleklerin özellikleri ve görevleri nelerdir

  • Konuyu başlatan sultan_mehmet
  • Başlangıç tarihi
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Meleklerin özellikleri ve görevleri nelerdir kısaca ve maddeler halinde.

Kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim'de melekler ile ilgili bilgiler verilmiştir. Kuran'da geçen bazı meleklerin görevleri aşağıdaki gibidir:

Cebrail: Allah'ın emirlerini peygamberlere iletmekle görevlidir. Cebrail (a.s) yüce Allah ile peygamberi arasında elçilik görevini Allah'ın emirlerini, öğütlerini ve yasaklarını ileterek gerçekleştirmiştir. Bu nedenle vahiy meleği olarak da bilinmektedir.

Mikail: Meydana gelen doğa olaylarını yöneten melektir.

İsrafil: Sura üfleyecek olan melektir. Kıyamet kopacağı zaman ve tekrar dirilişin gerçekleşeceği zaman sura üfleyecektir. İsrafil (a.s) sura ilk üflediğinde kıyametin kopması gerçekleşecek ve ikinci üflemesi ile birlikte tekrar diriliş gerçekleşerek mahşer yerinde toplanılacak.

Azrail: Allah'ın emriyle insanların canlarını alan Melektir.

Kiramen Katibin: Yazıcı melekler olarak da bilinen bu melek, insanların hayatındaki iyi ve kötü bütün davranışlarını yazan melektir.

Hafaza melekleri (koruyucu melekler): Allah'ın emri ve izniyle insanları kötülük ve belalardan koruyan melektir.

Kuran-ı Kerim'de aynı zamanda cennet ve cehennemin bekçileri olan meleklerden de bahsedilmektedir. Yine peygamber efendimizin hadislerinden bilindiği üzere Münker ve Nekir olarak bilinen ve kabirde insanı sorguya çekecek olan meleklerin de bulunduğu açıklanmaktadır.
 

kalpteniman

kalpteniman

KF Ailesinden
Özel Üye
HZ Allah c.c. razı olsun kardeş
 

Üst