Lohusa Olan Kadınlara Haram Olan Şeyler Nelerdir?

  • Konuyu başlatan Eslem_Rufeyde
  • Başlangıç tarihi
Eslem_Rufeyde

Eslem_Rufeyde

◄ كُن فَيَكُونُ ►
Özel Üye
Lohusa olan kadınlara haram olan şeyler nelerdir?1. Namaz kılmakKadın bu durumlarda kılamadığı namazları kaza etmez. Namaz hergün tekrarlandığı için dinimiz kadınlara kolaylık göstermistir.


Peygamberimiz (A.S.), kendisine ayhali hakkında soru soran bir kadına:
Ayhali oldugun zaman namazı bırak, ayhali sona erince gusül yap ve namazını kıl(28)2. Oruç tutmak


Kadınlar bu hallerde tutamadıkları oruçları daha sonra kaza ederler. Hz. Aişe (R.A.) diyor ki:


Peygamherimiz (A.S.)’in zamanında biz ayhalinden temizlenince orucu kaza eder, namazı kaza etmezdik. (29)


3. Kur’an okumak


Peygamberimiz (A.S.) söyle buyurmustur:Ayhali olan kadın ve cünüp olan kimse Kur’an ‘dan hiçbir sey okuyamaz. ,, (30)


Ancak, ayhali olan bir kadın ögretici, Kur’an okumak niyeti ile degil de ögretmek maksadiyla harf harf, kelime kelime Kur’an ögretebilir. Bu durumda olan kadın dua ayetlerini dua niyetiyle okuyabilir. Şükretmek maksadıyla ”elhamdülillah” diyebilir. ”Besmele” çekebilir, Allah’i zikr ve tesbih edebilir.

4. Kur’an’a el sürmek


Ayhali ve lohusa olan bir kadın Kur’an-i Kerim’e, (Kur’an tercemesi de bu hükümdedir.) kagıt ve para üzerine yazılı olan Kur’an ayetine el süremez. Kur’an’dan ayrı olan bir kab veya kılıf ile Kur’an’a el sürebilir. Üzerinde ayet yazılı parayı bir kese ile tutabilir.


Bu konuda Kur’an-i Kerim’de:Ona (Kur’an’a) ancak temizlenenler dokunabilir.” (31) buyurulmuş, Peygamberimiz de: ”Kur’an’a ancak temiz olan kimse tutabilir.(32) uyarısında bulunmuştur .


Müslüman olmayan bir kimseye istegi halinde hidayete ermesi ümidi ile Kur’an-i Kerim ve dini bilgiler ögretilebilir. Ancak, gusül yapmadıkça Kur’an’a el sürdürülmez.


Ayhali ve lohusa olan kadın, tefsirden baska dini kitaplari tutabilir. Giydigi elbisenin yeni ile Kur’an’i tutmak mekruhtur. İçinde Kur’an-i Kerim bulunan bir kutuyu tasimak caizdir.(29) Ebu Davut, Tahare, i 05; Nesei, Siyam, 64


(30) Tirmizi, Tahare, 98; Ibn Mace, Tahare, 1 05 (31)Vakia: 79

(32) Camiu’s-Sagir, (Hadisi Taberani rivayet etmistir.)


Yüzügün tasinda Kur’an’dan bir parça veya Allah’in isimlerinden biri yazili olsa bu yüzük parmakta iken helâya girmek mekruh olur. Üzerinde Kur’an yazili olan bir sey cebe konur veya bir seye sarili olursa mekruh olmaz. Bununla beraber bu gibi davranislardan sakinmak daha uygundur .


Ayhali, lohusa ve cünüp olan kimsenin Kur’an’a bakmasi caizdir.
5. Camiye GirmekAyhali veya lohusa olan kadın camiye giremez. Düşman, yırtıcı hayvan ve soguktan korunmak veya baska yerde bulunmayan ve camide olan sudan almak gibi zorunlu hallerde ise camiye girebilirler. Böyle bir durumda camiye girmek için teyemmüm yapilmasi uygun olur.


6. Kabe’yi tavaf etmek


Ayhali ve lohusa olan kadın Kâbe’yi tavaf edemez.


7 .Cinsel İliskide Bulunmak


Ayhali ve lohusa olan bir kadınla.cinsel iliskide bulunmak erkege haram oldugu gibi buna imkan hazırlamak ve rıza göstermek kadına da haramdır. Bu durumda cinsel iliskide bulunan kimse büyük günah islemiş olur ve bundan tevbe etmesi gerekir. Kur’an-i Kerim’de bu konuda söyle buyurulmuştur.


Ayhalinde olan kadınlardan uzak durun. (Onlarla cinsel ilişkide bulunmayın) Temizleninceye kadar onlara yaklasmayın.” (33) Bakara: 222


Ayhali esnasinda cinsel iliskide bulunmanın birçok kadın hastalıklarına sebep oldugu bugün tıbben de sabit olmustur .

Kadının ayhali hakkında kocasina yanlis bilgi vermesi helal olmaz. Meselâ; ayhali oldugu halde iliskide bulunmasını saglamak için kocasindan bunu saklamak, veya ayhali olmadigi halde kocasının istegini önlemek için yalandan ayhali oldugunu söylemek helal degildir.

Ayhali ve lohusa olan kadınla yatilir. Göbegi ile dizkapagı arasında kalan kısmın dışında kendisine sarılmak ve öpmekte sakinca yoktur .
Özür Sahibi Olanlarin DurumuAbdesti bozan seyin bir namaz vakti kesilmeden devam etmesine ”özür” denir.Idrarin devamli olarak gelmesi, burundan veya bir yaradan sürekli kan akmasi, bir hastaliktan dolayi göz, kulak ve memelerden gelen akinti özür oldugu gibi, daha önce anlattigimiz istihaza kani da kadinlar için özürdür. Kendisinde böyle bir özür olan kimseye ”özür sahibi ” denir.


Bu özürlerden biri, abdest alip namaz kilacak kadar bir süre ara vermeden namaz vaktinin evvelinden sonuna kadar devam eder ve ondan sonraki her namaz vaktinde de bu özür en az bir defa meydana gelirse, o kimse özür sahibi sayilir.

Eger özür, bir namaz vakti içinde hiç meydana gelmezse özür ortadan kalkmis olur ve o kimse de özür sahibi olmaktan çikar. Özür sahibi özrü devam ettigi sürece her namaz vakti abdest alir ve bu abdestle o namaz vakti içinde -baska bir seyle abdesti bozulmadikça- diledigi kadar farz ve nafile namazi kilabildigi gibi, kazaya kalmis namazlari, cenaze ve bayram namazlarini da kilabilir ve Kur’an-i Kerim’i tutabilir.


Namaz vakti çikinca özür sahibinin abdesti bozulur. Mesela, günes dogunca sabah namazinin vakti çiktigindan özür sahibinin de abdesti bozulmus olur. Namaz vaktinin girmesi ile abdest bozulmayacagindan günes dogduktan sonra bayram ve kusluk namazlari için abdest alan kimse bu abdestle ögle namazini kilabilir.


Özürlü kimseden akan kan, irin ve sidik çamasirina dokunsa bunu yikadigi takdirde, akinti devamli oldugundan dolayi yine pislenecekse çamasirini yikamasi gerekmez. Tekrar dokunmayacaksa yikamasi lazimdir .


kaynak:diyanetvakfı
 

Üst