Kütüphanesiz Türkiye

sahasan

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Forum Administrator
#1
DÜNYANIN en büyük, en zengin, en kıymetli kütüphanesi Washington'daki Kongre (Meclis) Kütüphanesi'dir.

Burada 132 milyon kitap ve benzeri bilgi malzemesi (haritalar, belgeler, resimler, kartlar, plaklar, elyazmaları, CD'ler vs.) bulunmaktadır. Kitap raflarının uzunluğu, peşpeşe dizildiği takdirde 850 kilometre tutuyor. Kütüphanenin sonsuz malî kaynakları vardır ve günde 10 bin yeni kitap ve diğer malzeme girmekte, kayıtlanmaktadır.

Rusya'daki Devlet Kütüphanesi'nde 42 milyon kitap vs. bulunuyor.

Yine Rusya'da Petersburg Kütüphanesi'nde 33 milyon...

Pekin Kütüphanesi'nde 22 milyon...

Paris'teki Millî Kütüphane'de 13 milyon...

Rusya'daki Novossibirsk Kütüphanesi'nde 13 milyon...

Meşhur Harvard Üniversitesi'nin kütüphanesinde 13 milyon...

New York Şehir Kütüphanesi'nde 11 milyon...

Londra'daki British Library'de 12 milyon...


Londra'daki "London School of Economics" yüksek okulunun kütüphanesinde sosyal ilimler ağırlıklı 4 milyon kitap vardır.

(Bu rakamlar aşağı yukarıdır. Çünkü bazı Avrupa ve bilhassa doğu ülkelerinde periyodiklerin her sayısı ayrı kaydedilmektedir.)

Gelelim bize: Ankara'daki Millî Kütüphane'deki kitap ve broşür sayısı bir milyonun altındadır.

İstanbul'un en büyük (!) resmî genel kütüphanesi olan Beyazıt DevletKütüphanesi'nde, kitap ve diğer malzeme sayısı 450 bin civarındadır.


İstanbul 2010 yılı dünya kültür merkezi hazırlıkları içindeyiz... Metropol nüfusu 10 milyon, varoş ve periferi nüfusu 10 milyon, yekûn 20 milyon nüfusa sahip, iki cihan imparatorluğuna başkentlik yapmış bu şehirde, içinde en az, evet en az 10 milyon cilt kitabı olan dev bir kütüphane bulunması gerekmez mi?
Türkiye hızla ilerliyormuş...Kitapsız, kültürsüz, sanatsız, medeniyetsiz ilerleme olur mu?
Mısırlılar bile İskenderiye'ye dev bir kütüphane yaptılar. Binası bir harika... Açılışına krallar, cumhurbaşkanları geldi.

Bugün ülkemizde, tarih boyunca yabancı dillerde yayınlanmış, Türkiye ile ilgili kitapların bile tam bir koleksiyonu yoktur.

Kim teşebbüs edecekse etsin ve vakit geçirmeden İstanbul'a en az 10 milyon kitabı olacak ciddî bir kütüphane kurulsun.

Öyle uyduruk kitaplar değil.

Halka müracaat edilecek, herkes kitab bağışı yapsın denilecek... Herkes de işe yaramaz ıvır zıvır kitapları verecek. Bunlar kayda geçirilecek. Saçma sapan romanlar, saçma sapan cep kitapları, saçma sapan broşürler...Bu suretle bir yekun oluşacak.Böyle bir kütüphane kurulacaksa bari ismine "Büyük Ivır ZıvırKütüphanesi" konulsun.

Hem 10 milyon kitap olacak, hem de bunlar ciddî, kıymetli, seçme, Türkiye ile Osmanlı ile bizimle ilgili kitaplar olacak.

Topkapı Sarayı'nın ana kapısının üzerinde büyük boy bir Kelime-i Tevhid levhası bulunuyor. On gün kadar önce bunun önüne salaş bir sahne yapıldı, etrafa hoparlörler yerleştirildi ve o mevkiye yakışmayan müzik çalındı, ırlandı. Bu esnada dinlemeye gelenler kupa kupa içki içtiler. Bir yanda kutsal Kelime-i Tevhid, öbür yanda alkollü içkiler... Aman ne kültür ne kültür. Uygarlığın böylesi bizde olur.

Lütfen bu anti-kültür etkinliklerini bırakalım da İstanbul'a en az 10 milyonluk ciddî, zengin, kıymetli bir kütüphane kazandıralım.


Mehmet Şevket Eygi