Küresel ısınma ile ilgili kompozisyon

  • Konuyu başlatan Ödevci
  • Başlangıç tarihi
Ödevci

Ödevci

Kıdemli Üye
Üye
Edebiyat dersinde kompozisyon ödevinin konusu küresel ısınma olarak belirlendi. Son yıllarda dünyanın büyük bir sorunu olan küresel ısınma hakkında kompozisyon yazdı sizlerle paylaşıyorum.

Küresel ısınma olarak tabir edilen olay atmosferde bulunan ozon tabakasının insan etkisi ya da çevre etkisi ile zarar görerek delinme meydana gelmesi ve dünyanın ortalama sıcaklığının değişmesidir. İnsanlar ve insanlardan bağımsız olarak bir çok sebep ozon tabakasının zarar görmesine sebep olabilmektedir. Örnek verecek olursak, parfüm kullanılması, kömürün fazla yakılması ve nüfus artışı ozon tabakasının delinmesine olumsuz yönde etki yapar. Ayrıca araç egzozlarından çıkan duman da atmosfere zarar vermektedir. Ozon tabakasının delinmesi sonucunda güneşten gelen ısı ve ışınlar havada bulunan su buharın tarafından tutularak atmosferde sıcaklığı artırma yönünde eğilim gösterirler.

Ozon tabakası dünyana gelen zararlı güneş ışıklarına süzerek, engeller ve zararlı olmayan ışınların ülkemize gelmesini sağlar. Yukarıda belirtilen olumsuz durumlarda ozon tabakası zarar görür ve incelemeye başlar. İncelmeye başlayan ozon tabakası da işlevini daha az yapmaya başlar ve olumsuz etkiler devam ettikçe ozon tabasında delinme meydana gelir. Bu durumda güneşin zararlı ışınları bir engele takılmadan dünyaya gelir. Ozon tabakasında meydana gelen bu hasar nedeniyle dünyanın ısısı da gittikçe artıyor.

Küresel ısınmayı engellemek herkesin görevidir. Kullandığımı çeşitli parfümeri eşyalarını kullanmayarak buna engel olabilirsiniz. Unutmayın ki bu dünya hepimizin.
 

Üst