kunfeyekun nedir?

  • Konuyu başlatan musafir
  • Başlangıç tarihi
M

musafir

Ziyaretçi
arkadaslar hep merak etmisimdir son gunlerde fazlasiyla moda oldu ünlüler ve normal siradan halkda hepside whatsup da twitter da facebook da profillerine kunfeyekun yazan resimler koyuyorlar bunun manası nedir yani nedir bu kunfeyekun cilginliginin manası?
 

sorularlaislamiyet

sorularlaislamiyet

Deneyimli Üye
Üye
kunfeyekun kuranı kerim de birkaç ayette geçen ve manası " Ol der ve hemen oluverir " olan bir ibaredir.
Son zamanlarda bahsettiğiniz şekilde kullanan kişilerin ise kunfeyekun kelimesi ile istediklerinin olması için Allah'ın dilemesinin yeterli olacağını söyleyerek birçeşit istemek duası olarak düşünülebilir.

kunfeyekun bahsini daha iyi anlamanız için şu aşağıdaki hava örneğini okuyabilirsiniz:

"Biz ağzımızdaki hava ile harfleri ve kelimeleri ekiyoruz, birden sünbülleniyorlar. Adeta zamansız bir anda bir kelime, bir tohum-tane olup, dışarıdaki havada sümbüllenir. Küçük, büyük hadsiz aynı kelimeyi ihtiva eden bir havayı sümbül verir. Hava unsuru o derece "Kün, fe yekûn" emrine bağlıdır ki, sanki her bir zerresi, her bir atomu emirber bir nefer gibi muntazam bir ordunun her dakika emrini bekliyor. Zamansız en uzak zerreden "Kün" emrinin cilvesini gösteren bir iradeye tereddütsüz itaat ediyor."

"Adeta bu harfler, manevî yönlerini maddî yöne, gaybî cihetlerini şehadete çevirip, açığa çıkaran bir özellik taşıyorlar. İşte madem ki hadsiz emarelerle gözleniyor ki, hava unsurunun varlıkları olan harfler, hususan Kur’an’ın kutsî harfleri ve özellikle 29 sûrenin başında bulunan ve İlâhî birer şifre olan münferit harfler, muntazam ve nihayetsiz hassas ve zamansız emirleri dinler ve yapar gibi görünüyorlar. Elbette hava zerrelerinde kutsiyet noktasında "kün fe yekûn" emrinin cilvesine ve ezelî iradenin tecellisine mazhar olan harflerin maddi etkiye sahip hususiyetleri ve rivayet yoluyla bize kadar gelen faziletlerinin doğruluğunda şüphe etmemek gerekir."
 

Üst