Köpek Salyası Abdesti Bozdu Vesvesesi?

mss

mss

Misafir Soru Sistemi
Vesvese
ben cok vesveseli bir oldum bu aralar biz koydeyiz burda kendi kopegimiz var ve surekli kopegin salyasi yuzume geliyormus gibi hissediyorum bazen kopek uzakta veya agzi kapali hep hisler geliyor be safiyim safiler 6 defa suyla bir defa toprakla yikamakla temizlenir o kopegin salyasi vesveseliyim diyip itibar etmiyecem diyorum ama ya namazim kabul olmazsa orayi toprakla yikamadigim surece hayat boyu namazim olmazsa ama resmen yuzde 70 80 ihtimalle gelmedi diyeblirim annem onlar sende takinti olmus bizde niye olmuyor diyor guvendigim bir hoca ya sordum dediki vesvese o kopegin salyasindan daha onemli gerekir uzerine gelir biraz su serper namazini kilarsin ama vesveye hayatini maf eder gercekten oyle oluyor bide Namazda surekli rekatlari sasiriyom fatihayi okududummu okudadimmi unutuyorum tahiyyattan sonra salavat okudummu bir rekattayken kac defa secde ettim bazende abdest kacti gibi supheleniyorum resmen abdestim bozulmadi diyebilirim ama yinede zorda kaliyorum ya bozulduysa diye yardim edin nasil yenicem bu vesveseleri Allah razi olsun

/Soru Sahibi : Muhammed
 

KaraHilal

KaraHilal

Çalışkan Üye
Köpek necis midir? Maliki mezhebi hariç diğer üç mezhebe göre köpeğin necis olduğunu bir yerede okudum; bu doğru mu?

Değerli kardeşimiz,

Hanefilere göre köpek elbiseye sürtünürse o elbiseyle namaz kılınır. Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi necistir. Hanefilerde esah olan, köpeğin bizatihi necis olmadığıdır, zira korunma ve avlanmada ondan yararlanılmaktadır. Domuz ise bizatihi necistir. Kur'an'daki "O pistir" ayetinden kasıt domuzdur. Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi necistir. Vücudunun diğer yerleri buna kıyas edilmez. Ağzını kaba sokarsa kab yedi defa yıkanır. Resulullah (asm) buyurdu ki:
"Köpek sizden birinin kabından içerse, onu yedi defa yıkasın."
Ahmed ve Müslim'de:
"Köpeğin ağzını soktuğu sizden birinin kabının temizliği, ilki toprakla olan yedi defa yıkamaktır." (Ahmed, Buhari, Müslim)​
Malikilere göre: İster beslenmesine izin verilen bekçi ve çoban köpeği olsun, isterse başka köpek, mutlak olarak temizdir. Sadece ağzını soktuğunda meşhur olan görüşe göre taabbüden yedi defa yıkanır. Ayağını veya hareket ettirmeden dilini soksa veya salyası düşse yıkamak gerekmez.
Şafii ve Hanbelilere göre: Köpek, domuz ve onlardan türeyenler, bunların artığı, teri necistir. Bunlarla kirlenen eşya biri toprakla olmak üzere yedi defa yıkanır. Önceki hadise binaen ağzının necaseti sabit olursa, geri kalan kısım da öncelikle öyledir. Zira ağzı fazla soluduğu için en temiz yeridir. (İslam Fıkhı Ansiklopedisi, Prof. Dr. Vehbe Zuhayli)
Denilebilir ki, köpeği necis gören Şafii alimlerine göre, domuzun etini yasaklayan Allah, köpeği de necis sayar. Bunların bizce bilinmeyen bazı hikmetleri olabilir. Bu durum bir imtihan konusu olabilir. Yahudilere cumartesi günü balık avlama yasağını koyan Allah, köpekle de bizi imtihan edebilir. Bununla beraber, Şafii mezhebinde av köpeği, çoban köpeği beslenebilir. Ancak köpeğin, hiçbir faydası olmayacak şekilde, sadece bir süs olarak kullanılması uygun değildir.
Şafi mezhebine göe, köpeklerin bastığı ve oturduğu yerler necis midir? Bastığı veya oturduğu yere elbisemiz değerse necis olur mu? Üzerine bastığı kar üzerimize gelirse üzerimiz necis olur mu?

Köpeğin oturduğu yerler kuru ise ve köpek de kuru bir halde ise necis olmaz. “İki kuru arasında necis söz konusu değildir.” manasına gelen bir fıkhî kural vardır. Bu kuralı yer, elbise ve benzeri şeylerin hepsi için kullanabiliriz.
Kışta necis de olsa çamurlu yollarda -sakınması mümkün olmayan- şeylerden de ruhsat vardır. Ancak kişi kendisi yere düşerse bu takdirde necis olur.(el-Fıkhu’l-İslamî, 1/174).
Buna göre eğer, köpeğin bastığı kar –başka yol olmadığı için ve bütün çabalarımıza rağmen- bize sıçradıysa, buna ruhsat nazarıyla bakılabilir. Yok eğer, köpeğin gittiği yoldan başka bir yerden gitme imkanı olduğu halde –herhangi bir korunma tedbiri almadan- köpeğin yakınından geçtiysek bu necis olur, ruhsatın dışında kalır.
Bilgi için tıklayınız:
Evde köpek beslemek namaza mani olur mu?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
 

KaraHilal

KaraHilal

Çalışkan Üye
Değerli kardeşimiz,

Köpeğe dokunmaktan dolayı abdest bozulmaz. Ayrıca köpeğin üzerinde necis bir şey yoksa değdiği elbise ile namaz kılınabilir. Bu hüküm Hanefi mezhebine göredir.
Şafii mezhebine göre
köpek necis kabul edildiği için, köpeğin değdiği yerleri yıkamak gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
 

Üst