Katılım bankalarından kredi çekmek caiz mi diyanet

  • Konuyu başlatan Misafir Sorusu
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir Sorusu

Ziyaretçi
Katılım bankalarından ihtiyaç finansmanı alınması. Bazı katılım bankalarının ihtiyaç finansmanı şeklinde istediğimiz bir ürünü peşin satın alıp, banka ile belirlediğimiz vade farkı ile belirli bir sürede ödememizi sağlayan kart ürünleri mevcut. bu kartların kullanımında örneğin 2000 TL lik bir cep telefonunu peşin satın alıp, 24 ay vade ile ayda 100 TL taksit ile 24 ayda bankaya ödüyoruz. yani 2000 Tl lik bir ürünü 24 ay sonunda 2400 TL ye satın almış oluyoruz. Bu finansman ürünü caiz midir ?
 

İslami Sorular

İslami Sorular

KF Ailesinden
Özel Üye
Günümüz fetva makamları katılım bankalarının yönteminin caiz olduğunu söylemektedir. Örneğin sorularlaislamiyet.com sitesinde bu tür katılım bankalarından ev almanın caiz olduğu yönünde yazılar bulunuyor.

Aynen şu şekilde yazılmış: "Finans kurumları almak istediğiniz evi sizin adınıza alır ve size vadeli olarak satar. Bu durum faiz anlaşması değildir. Bu sebeple finans kurumlarından ev alınabilir."

Sorunuza daha detaylı cevaplar almak için diyanet fetva hattını aramanızı ya da sorularlaislamiyet sitesinde ilgili konuyu okumanızı öneriyorum.
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
M

musafir

Ziyaretçi
tamam bu katılım bankalarınan kredi çekmek için fetva veriyor bazı makamlar, ancak Allah ın rızasını düşünürsek bu işlerin fetvasını değil takvasını esas tutmamız daha iyi olmaz mı?
 

Similar threads


Üst