Istiharede renkler ve davranışlar aynı uyum içerisinde değilse nasıl yorumlamız gerekir?

  • Konuyu başlatan GULNUR
  • Başlangıç tarihi
G

GULNUR

Ziyaretçi
Merhabalar,

Istiharede renkler ve davranislar ayni uyum icerisinde degilse nasil yorumlamaiz gerekir?
Okuduklarima gore kirmizi iyi yorumlanmiyor, ama yanimda gordugum kisiyle ruyayi uyum icderisinde bitirdik gibiydi.

biliyorum baskasi adina Istihare yorumu yapilmiyor, ama kisinin kendi adina yorumlamasi cok zor.

Eger dusuncenizi bana iletme lutfunda bulunursaniz cok sevinirim.

Hoscakalin,

Hayirli Ramazanlar olsun hepimize!

Gulnur
 

ma'vera

ma'vera

Emektar
Özel Üye
İstihare Namazına Yatıldığında Görülen Renklerin Anlamları

İstihare Namazı Nasıl Kılınır

istihare duası
İstihare Namazında Görülen Renkler
istihare nasıl yapılır

İstihare, bir işin hakkında hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alıp iki rekât namaz kıldıktan sonra bu husustaki duayı okuyarak o işle ilgili rüya görmek üzere uykuya yatmaktır.

Bir işe başlayacağınız veya bir şeyden kurtulmak istediğiniz zaman, iki rekât nafile namaz kılıp [aşağıda bildirilen Arapça duayı okuyarak] "Eğer bu işim [Mesela şununla evlenmem veya şu evi almam] dünya ve ahiretim için hayırlı ise, bunu bana mübarek eyle. Eğer hakkımda hayırlı değilse, onu benden uzaklaştır ve hayırlı olanı bana kolaylaştır. Beni kazana rıza gösterenlerden eyle, Ya Erhamerrahimin" demelidir.

Önce günahlardan tevbe edilir. Tevbe için kısaca, "Ya Rabbi! Buluğ anımdan şimdiye kadar yaptığım günahlara pişman oldum. Bundan sonra da, inşallah hiç günah işlememeye söz veriyorum" denir. Sonra gusledilir. Gusülden sonra, o gece (istihareye niyet ettim) diyerek iki rekat nafile namaz kılınır. İlk rekâtta, Sübhaneke ve Fatiha’dan sonra, Kâfirun, ikinci rekâtta Fatiha’dan sonra İhlâs okunur. İstihare namazı bittikten sonra şu dua okunur:

(Allahümme innî estehîrüke bi-ilmike ve estakdirüke bi-kudretike ve es’elüke min fadlikel azîm fe inneke takdirü ve lâ akdirü ve ta’lemü ve lâ a’lemü ve ente allâmül-guyûb.)

Bu şekilde istihareye yedi gece devam edilir. [Gündüz de istihareye yatmak caizdir.] Gusül sadece ilk gün alınır. Diğer günler gusle gerek yoktur.

İstihareden sonra, abdestli olarak, kıbleye dönüp yatılır. Rüya görse de, görmese de, 7 gün istihareye devam edilir. Rüyada beyaz veya yeşil görmek hayra, siyah veya kırmızı görmek şerre alamettir. Eğer, rüyada bir şey görülmezse, kalbe bakılır. O işi yapmak arzusu varsa, o işe karar verilir. Karar veremeyen, birkaç defa daha istihare yapmalıdır.


alıntı
 

Üst