Hicri Yılbaşı ve Muharrem Ayının Faziletleri

  • Konuyu başlatan sultan_mehmet
  • Başlangıç tarihi
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Hicri Yılbaşı ve
MUHARREM Ayının Faziletleri

6 Aralik aksam namazina kadar Hicri yilin son günü, yani 30 Zilhicce 1431. Aksam ezani okunduktan sonra Islamda yeni gün girer, yani 1 Muharrem 1432, yani Hicri Yilbasi.

Peygamber efendimiz Muhammed aleyhisselam, miladi 571’de 20 Nisana rastlayan, Rebiul-evvel ayının on ikinci Pazartesi sabahı, Mekke’de doğdu. 622’de Mekke’den Medine’ye hicret etti. 20 Eylül Pazartesi günü, Medine’nin Kuba köyüne geldi. Bu tarih Müslümanların Şemsi yılbaşı oldu. O yılın Muharrem ayının birinci günü de, hicri [kameri] yılbaşı oldu. Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların kameri yılbaşı gecesidir. Bu geceyi ihya etmeli ve saygı göstermeli. Saygı göstermek, günah işlememekle olur. Zilhiccenin son günü ve Muharremin birinci günü oruç tutan, o yılın tamamını oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. Bir hadis-i şerifte, (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur) buyuruldu.

İslamiyet’ten önce Araplar, Muharrem ayında savaşmak isteyince, o yıl Muharrem ayının ismini, sonraki aya koyarlar, sonraki aya da, Muharrem derlerdi. Böylece haram ay, Muharremden bir sonraki ay olurdu.

(Bir ayın haramlığını başka aya geciktirmek, ancak kâfirliği arttırır. Kâfirler, böylece sapıtıyorlar. Onlar, Allah’ın haram kıldığı ayların sayılarını denk getirmek için, haram ayı bir yıl helal edip, başka yıl onu yine haram ederler. Böylece, Allah’ın haram kıldığını helal kılmaya çalışırlar) mealindeki, Tevbe suresinin 37. âyet-i kerimesi, ayların yerlerini değiştirmeyi yasak etti.

Kıymet verilen dört aydan biri
Muharrem ayı, Zilkade, Zilhicce ve Receb’le beraber Kur’an-ı kerimde kıymet verilen 4 aydan biridir. (Tevbe 36)

Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
(Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma’dır.) [Deylemi]

(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allahü teâlânın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır.) [Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai]

(Nafile oruç tutacaksan, Muharrem ayında tut! Çünkü o, Allahü teâlânın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, O günde Allahü teâlâ geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün, tevbe edenlerin günahlarını da affeder.) [Tirmizi]

Nafile ibadetlerin sevabına kavuşabilmek için, Ehl-i sünnet itikadında olmak, haramlardan kaçıp günahlara tevbe etmek, farzları kusursuz yapmaya çalışmak, o ameli ibadet olarak yapmaya niyet etmek şarttır.

Muharrem ayının birinci gününde(hicri yılın ilk günü) muhakkak oruçlu olmak lazımdır, bu sene işlenecek günahlardan korunmak ve işlenecek günahlarında afvedilmesi için.
 

out of whack

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Allah Razı Olsun Sultan_mehmet hatırlattığın için.
 

iNŞiRaH

iNŞiRaH

Uzman Üye
Kademeli
Allah razı olsun..rabbım saglıklı uzun omurlu gunler gormemızı .barıs ve kardeslık ıcınde yasamamızı tum musluman alemıne nasıp etsın..(f)
 

mekke-medine

mekke-medine

KF Ailesinden
Özel Üye
Muharrem ayının birinci gününde(hicri yılın ilk günü) muhakkak oruçlu olmak lazımdır, bu sene işlenecek günahlardan korunmak ve işlenecek günahlarında afvedilmesi için
yarın (yani zilhiccenin son günü) ve cumartesi günü oruç tutalım inşALLAH..
ayrıca muharrem ayının 9, 10 ve 11. günleri
 

cenneteyn

cenneteyn

Yolcu..
Kademeli
Allah razı olsun..rabbım saglıklı uzun omurlu gunler gormemızı .barıs ve kardeslık ıcınde yasamamızı tum musluman alemıne nasıp etsın..(f)
amin bu konudada cok degisik bilgiler varmis bir de alevi kardeslerimiz muharrem ayinda oruc tutuyar ona da deginilse bu orucun mahiyeti nedir neden muharrem orucu tutuyorlar ve muharrem orucu nasildir?
 

Üst