Hendek savaşının sebepleri ve sonuçları

  • Konuyu başlatan sultan_mehmet
  • Başlangıç tarihi
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Hende savaşı nedir sonuçları ve hendek savaşının nedenleri nelerdir. Hendek savaşının sebepleri kısaca konumuz içerisinde anlatılacaktır.

Hendek savaşı müslümanların medineye'ye hicretinden 5 yıl sonra meydana gelmiştir. Savaş müslümanlar açısından bir savunma savaşıdır. Hendek kazıldığı için adı hendek savaşı olarak bilinmektedir. Ayrıca Anzab savaşı ismi de verilmektedir. Bu savaştan önce bedir ve uhud savaşlarında müşrikler tam olarak istediklerini alamamışlar ve başarılı olamamışlardı.

Savaşın Nedeni: Uhud savaşından sonra Müslümanlar Medine'nin doğu ve kuzey taraflarına seferlerde bulundular. Bu seferler nedeniyle müşriklerin ticaret yolların kapanmaya başlamıştı. Bu durumda memnun olmayan müşrikler, Uhud'da yaşadıklar başarısızlığın da etkisiyle yahudiler ile birleşip Medinede'ki müslümanlara saldırmak amacıyla hazırlıklara başladılar.

Müşrikler hazırlık safhasında bir çok kabiledne paralı asker tutara asker sayısını azami şekilde artırdı. Sayıca müslümanlardan çokça üstün duruma geldiler. Bu durumda Medine'yi savunmak için stratejiler geliştirilmeye başlandı ve Selman Faresi hendek kazılmasını tavsiye etti. Bu şekilde daha rahat ve kolay savunulması düşünüldü.

Hendek savaşının neden ve sonuçları

Hendek savaşının sebepleri ve sonuçları


Hendekler kazılmaya başlandı. Peygamber efendimiz (s.a.v) orada kurulan bir çadırdan savaş hazırlıklarını yönetmiştir. Yaklaşık 1 ay gibi bir sürede hendekler kazılarak hazır hale getirildi. Hendeklerin boyu bir insanın içine girince tekrar çıkamayacak şekilde ayarlanmıştı.

Müşrikler saldırıya geçmiş ve karşılıklı ok atışları olmuştur. Fakat müşrikler başarısız olmuş ve Beni Kureyze Yahudilerini savaşa girmeleri için söz alarak ikna etmiştir. Fakat efendimiz (s.a.v) bunu duyunca birlikleri onların geleceği yöne çevirdi. Beni Kureyze Yahudilerini'nin efendimize saldırmama sözü bulunduğundan bu girişim başlamadan sona ermiştir. Müşriklerin kuşatması 1 ay sürmüş ve şiddetli soğuk ve fırtınanın etkili olmasıyla büyük bir hezimet yaşayarak geri çekilmişlerdir.

Hendek savaşının sonuçları nelerdir?

Müslümanlar kazanmıştır. Mekkeli müşriklerin Müslümanlara düzenlediği son taarruz olmuştur. Müslümanların bu savaştan zaferle ayrılması müşriklere karşı eşitliği sağlamıştır. Müşriklerin ticaret yollarının engellenmesi nedeniyle müslümanlarla anlaşmak zorunda kalmış ve bunun sonucunda Hubeydiye antlaşmasını kabul etmiştir. Bu savaştan sonra hücume etme sırası müslümanlara geçmiştir.

Kuran-ı Kerim'de Hendek Savaşından nasıl bahsedilmektedir:


Kuranda hendek savaşı ile ilgili aşağıdaki ayeti kerime bulunmaktadır;

''Hani onlar, hem yukarı tarafınızdan, hem aşağı tarafınızdan üzerinize geldiler, gözler kaymış, yürekler boğazlara dayanmış ve Allah hakkında türlü şeyler düşünmüştünüz! İşte orada. insanlar bir sınavdan geçmiş ve ağır bir sarsıntıyla sarsılmışlardır.'' (33/10-11)
 

Son düzenleme:
Üst