Hayvanlarda sabır var mıdır?

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
#1
Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Kaynaklarda hayvanların sabrı ile ilgili bir bilgiye rastlayamadık.

Sabrı bir açıdan iki çeşit olarak mütalaa edebiliriz:

Birincisi; akıbeti itibariyle bir fayda getireceği düşünülerek özgür iradeye bağlı olarak gösterilen sabır. Bu sabır insanlara mahsustur. Örneğin, hastalığın acısına sabreden kimse, bu hastalığın büyük mükafatı ve sevabı olduğunu, kısa bir müddet çekeceği bir zahmete karşılık ebedî bir hayatta lezzet alacağını düşündüğü için sabreder. Bu sabır, şuurlu bir değerlendirmenin sonucu ve bilge bir iradeye bağlı olarak ortaya çıkar.

Sabrın ikinci çeşidi ise, ileriyi düşünmek, sağlanacak bir faydayı gözetmekten kaynaklanan iradeye bağlı olarak gelişen, şuurlu bir sabır olmayıp, çar-nâçar maruz kaldığı bir sıkıntıya katlanmaktan ibarettir. Bu çeşit bir sabra insanlar da muhatap olabilir, ama genel olarak böyle bir katlanmaya hedef olanlar -şuurdan yoksun olan- hayvanlardır.

Bununla beraber, kendi işlerini başarmak için bir çaba içine giren hayvanların da -kendi çaplarında- iradeye bağlı olarak gösterdikleri tahammül ve dayanıklılık bir sabır olarak değerlendirilebilir. Dakikalarca -aldığı pozisyonunu bozmadan- avını bekleyen bir kedinin bu davranışı ilhama dayalı bir sabır örneği olabilir. Keza, eğitilmiş bir av köpeğinin avını yakalamak için koşuşturmaktan çektiği sıkıntılara katlanması da bunun bir örneğidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör