Gecmişteki oruç borcu nasıl ödenir?

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Ziyaretçi
Ramazan ayında bazı sebeplerden dolayı tutmadığım oruçlarım var. Bu oruç borçlarımı nasıl öderim bilgilendirir misiniz?
 

ma'vera

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Ramazan ayında bazı sebeplerden dolayı tutmadığım oruçlarım var. Bu oruç borçlarımı nasıl öderim bilgilendirir misiniz?
Oruç tutmanıza mani her hangi bir hastalığınız yoksa, Oruç tutmanın mekruh olduğu günler dışında istediğiniz zaman tutabilirsiniz. Mekruh olan günler aşağıda verilmiştir.
Değerli kardeşimiz;
1— Senenin beş gününde oruç tutmak (tahrimen) mekruhtur. Yâni, harama yakın şekilde mekruh sayılmıştır. Bu günler Ramazan Bayramı’nın ilk günü ile Kurban Bayramı’nın ilk dört günüdür.

Bu günlerde tutulan oruç yine oruç olmasına rağmen yenirse kazası lâzım gelmez. Zira kendisi mekruh olan şeyin borç olması makul olmaz.

2— Tek başına cuma günü, yahut tek başına cumartesi günü de oruç tutmak (tenzihen) mekruhtur. Zira cuma bayramdır. Mü’minlerin bayramına iştirak etmenin gereği oruçlu olmamaktır. Cumartesi ise Yahudilerin özel günleridir. Onlara benzememek için yalnız o güne mahsus şekilde oruç tutmak münasip değildir.

Hadis-i Şerifte belirtilen "Sizden biri adeti olan bir orucu tutuyorsa bir sakıncası olmaz." ifadesinden, kandil günleri oruç tutmayı adet edinenler, cuma günü kandile denk gelirse, yalnız cuma günü oruç tutabilir manası çıkar. (Neylü'l Evtar, 4, 249) Hz. Davud orucu tutmayı adet edinenlerin durumu da böyle değerlendirilebilir.

3— Muharrem ayının yalnız onuncu günü, yâni Âşura günü oruçlu bulunmak da aynı şekilde (tenzihen) mekruhtur. Yalnız o güne hasredilen oruç, mahzurdan hâli olmaz. Ancak bir gün önceden başlanırsa, yahutta devam edilen oruç tutulursa mahzur olmaz.

4— (Nevruz) ve (Mehrican) denen ilkbahar günlerine mahsus olarak kasdi şekilde oruçlu olmak da aynı şekilde mekruhtur. Kasdî olmaksızın, mutad olan orucun bugünlere rastlamasında ise mahzur olmaz.


Otuzuncu günü Ramazan mı, Şaban ayının son günü mü kestirilemeyen gündür. Böyle şek edilen günde niyette şüphe olduğundan mekruh olur.

Niyette şüphe olmaz da Şaban’ın son günü olduğu bilinir, nafileye niyet edilerek tutulursa, bunda mahzur olmaz. Sonra o günün Ramazan olduğu bilinse o tek günlük nafile farz olan oruç yerine kâim olur.


Ancak “bugün Ramazansa farz olan oruca, değilse nafileye niyet ediyorum şeklinde şek ile yapılan niyetle oruç tutulmaz. Buna dikkat etmek gerek.


Şayet tazim, hürmet ve saygı niyeti yoksa, sadece Pazar günü oruçlu olmak mekruh değildir.

Sorularla İslâmiyet
 

M

Misafir Yorumu

Ziyaretçi
RAMAZAN AYINDA DİNİN MÜSAADE ETTİĞİ BİR SEBEPLE ORUCUNU BOZAN KİMSE BOZDUĞU ORUÇ SAYISI KADAR ORUÇ TUTAR BU ORUCA NE İSİM VERİLİR
 

Üst