Felçte Alternatif Tedavi

  • Konuyu başlatan ömr-ü diyar
  • Başlangıç tarihi
ömr-ü diyar

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
Her zaman olduğu gibi önlemek tedavi etmekten daha kolaydır. Yağı ve kolesterolü düşük, bol lifli yiyecekler tercih edilmelidir. Öğünler sebzeler, meyveler ve tahıllar etrafında planlanmalıdır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, kabuklu yemişler, tohumlar, soya fasulyesi, buğday ruşeymi ve tam tahıllar yiyerek sağlıklı bir şekilde E vitamini alınmalıdır; bu yaklaşım dolaşımı iyileştirir.

Kaçınılacak yiyecekler arasında şekerlemeler, cipsler, kızarmış yiyecekler, soslar, abur cubur, pastalar, işlenmiş yiyecekler, kırmızı et ve doymuş yağlar bulunur. Ayrıca kahve, kola, tütün ve alkol gibi uyarıcılardan da uzak durulmalıdır. Bol bol saf su içilmelidir.

Alınabilecek takviyelerden en önemlileri aşağıdakilerdir:

Kalsiyum (1500 mg) damarlarda uygun kas elastikiyetinin korunmasını sağlar.
Magnezyum (750 mg) kalsiyumu dengeler.
D vitamini (400 mg) kalsiyum alımına yardım eder.
Keten tohumu yağı (etikette belirtildiği gibi) kan basıncını azaltır; kolesterol seviyelerini düşürür; kan damarlarının uygun elastikiyetini sağlar.
E vitamini (200 IU ile başlayıp ve günde 1000 IU’ya erişene kadar her hafta 200 IU artırılabilir) hastalığa giden ilk adımları bloke etmeye yardımcı olur.
Selenyum (200 mcg) E vitamininin hareketini teşvik eder.
B6 (50 mg), B12 (600 mcg) vitaminlerini içeren B vitamini kompleksi ve folat (200 mcg).

Ayrıca tavsiye edilen takviyeler ise şunlardır:

Germanyum (200 mg) kolesterolü düşürür ve hücresel oksijenlenmeyi iyi duruma getirir.
L-methiyonin (500 mg, aç karnına) atardamarlarda yağ birikimini engellemeye yardımcı olur.
Çinko (50 mg; tüm takviyelerden alınan 100 mg.ı aşmamalıdır) iyileşme sürecine yardım eder.
Bakır (3 mg) çinko ile dengelenir.

Vücut Çalışması ve Bedensel Uygulamalar
Felç hastaları Feldenkrais’e ve karniyosakral terapiye iyi yanıt vermişlerdir. Denenebilecek diğer yöntemler Aston Patterning, masaj, Trager, Doğuya özgü vücut çalışmaları ve polarite terapisidir.

Akupunktur
Akupunktur felci önlemek üzere, kolesterolü ve kan basıncını düşürmek ve aynı zamanda arterlerden kan akışını iyileştirmek için kullanılabilir. Ayrıca felçten sonra enerji yollarını açmaya da yardımcı olabilir. Bu, hastanın iyileşmesini hızlandırabilir ve kötürümü engelleyebilir.

Akupresür
Akupresür tıkanmış arterden kan akışını canlandırarak felci engelleyebilir. Ayrıca felç ile güçsüzleşmiş kasların uyarılmasına ve bağışıklık sistemleri bozulmuş hastaların enerji ve yaşama gücünü arttırmaya yardımcı olur.

Çin Bitkisel Tedavileri
Çin tıbbı, felci beyni ve dolaşım faaliyetini bozan dahili nem-rüzgar rahatsızlığı olarak görür ve altta yatan bu bozukluğu iyileştirmek için tipik olarak bitkiler de verilir.


alıntı
 

Üst