Facebook gibi internet sitelerine açık kadın resmi koymanın ve bunlara bakmanın dini açıda

Nurun Ala Nur

Düzenleyici
Moderator
#1
Facebook gibi internet sitelerine açık kadın resmi koymanın ve bunlara bakmanın dini açıdan hükmü nedir?

Kadınların fotoğraflarına şehvetle bakmak caiz değildir. Şehvet duygusunu tahrik eden her şey, şeytanın bir tuzağıdır. Hadis-i şerifte "Şehvetle bakmak gözün zinâsıdır." (Buhârî, İsti`zan 12); "Şehvetle bakmak, şeytanın zehirli oklarından bir oktur." (Hindî Kenz V/329 (13075).) buyurulmuştur.

Harama vesile olan şey de haramdır. Haram bir fiilin işlenmesine zemin hazırlayan kimse de bu suça ortaktır. Meşru olmayan resimleri bir siteye eklemek demek, onlara baktırmaya yardımcı olmak ve vesile olmak manasına gelir.

Bediüzzaman’ın -aşağıda ksımen sadeleştirerek özetle sunduğumuz- şu ifadeleri başkaca söz söylemeye ihtiyaç bırakmayacak bir açıklamadır:

“Özellikle kadınların resimlerinin, ahlâkı ne kadar bozduğu, temellerini nasıl sarstığı ve insan ruhunun alçalmasına ne derece sebebiyet verdiği şununla anlaşılır: Nasıl ki, merhume ve rahmete muhtaç bir güzel kadın cenazesine nazar-ı şehvet ve hevesle bakmak, ne kadar ahlâkı tahrip eder. Öyle de, ölmüş kadınların suretlerine/resimlerine veyahut sağ kadınların küçük cenazeleri hükmünde olan suretlerine nefsanî heva ve hevesle bakmak, derinden derine hissiyât-ı ulviye-i insaniyeyi (insanlığa mahsus yüksek duyguları) sarsar, tahrip eder.” (Sözler, Yirmi Beşinci Söz, Dördüncü Esas)

 

house

Yeni Üye
Acemi
#4
Başlığa göre yorum yapmışsınız, Konunun içeriğini okursanız açık kapalı farkedip etmediğini görürsünüz.
karşı görüşlü insanlar facebook da türbanlı veya kapalı herneyse işte insanların fotolarını alıp, bedava alan veren şirketlerden isim tescil edip o fotolara genel açıdan hakaret edilerek yayınlanıyor..

bütün türbanlılar böyleymiş gibi.. insanlara sosyalist müslümanlıgı veya modern müslümanlıgı aşılamayın. yok beni arkadaşımdan başkası görmüyor diyipde fotoları koymayın.

ben açık veya kapalı olayından da söz etmiyorum aslında. ben onur ve namusdan söz ediyorum..
kötü içerikli bir video da kim resminin koyulmasını isterki..

goodbaye