Eskiden Edep...

  • Konuyu başlatan sultan_mehmet
  • Başlangıç tarihi
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Eskiden edep nasıldı.

İnsanlarımız eskiden edeplerindeki inceliklerine binaen ‘Işığı yak’ demezlerdi. Çünkü yakmak olumsuz bir kelimedir. Bunun yerine ‘Işığı uyandır’ derlerdi..

Geceleyin yatarlarken de ‘Lambayı (mumu) söndür.’ demezler (Allah kimsenin ışığını söndürmesin.),çünkü söndürmek olumsuzluk çağrıştırdığı için ‘Lambayı dinlendir’ derlerdi.

Aynı şekild
e ‘Kapıyı kapat’ denilmez (Allah kimsenin kapısını kapamasın) ‘Kapıyı ört’ veya ‘Sırla’ derlerdi.

Kapıların üzerinde de‘ kapılar açan, müşküller gideren, kalplere inşirah veren’ manasında ‘’Ya Fettah’’ yazılırken günümüzde “itiniz” gibi manasız ve faydasız, boş bir kelime yer almaktadır...

Eskiden evlere misafirler geldikleri zaman ev sahibi onların ayakkabılarının burunlarını dışarıya doğru değil içeriye doğru baktırırdı. Böyle yapmakla ‘’Biz sizin misafirliğinizden çok hoşnut kaldık, evimizi yeniden şereflendirmenizi bekleriz” demek isterlerdi.

alıntı ..
 

O

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
"Edeb bir tac imiş Nur-u Hüda'dan, Giy ol tacı emin ol her belâdan.“
 

manolyaaa

manolyaaa

Tecrübeli
Eskiler “Edeb Ya Hu!” derler Onu görüyor gibi yaşamaya çalışırlarmış. O varken başkasına bakmaz Onu unutmuş gibi hallere girmezlermiş. Ezel ve Ebed Sultanı’nın huzurunda nasıl hareket edilmesi gerekiyorsa öyle hareket etmek isterlermiş. “Bizi takip eden her halimizi perdesiz engelsiz gören şu anda bizim durumumuza bakan ALLAH var!” der gibi o mânâyı hatırlatmak için her yere “Edeb Ya Hu!” yazarlarmış. “ALLAH’ın huzurunda edeb” demekmiş bu…
emeginize saglık
 

Üst