Emanet arabayı boyamayın sakın!

  • Konuyu başlatan kethuda
  • Başlangıç tarihi
kethuda

kethuda

Üye
Emanet arabayı boyama!

Merhaba arkadaşlar,
Bugün sizlere bir misal anlatmak istiyorum. Konumuz şu; sizin durumunuz çok iyi değil, fakir, hasta ve çok çaresiz bir durumda olduğunuz için çok zengin olan ve iyilik yapmayı çok seven bir insan sizin durumunuzu öğrenip size yardım etmeye karar veriyor. Size çok güzel bir arabasını emanet olarak veriyor ve diyor ki; al bakalım 2 sene boyunca bu arabayı ihtiyaçların doğrultusunda kullan ama unutma arabanın sahibi benim, sakın arabaya zarar verme ve araba ile de başkalarına zarar verme diyor. Siz de arabayı kullanarak ihtiyaçlarınızı bir güzel karşılıyorsunuz ve durumunuz düzelince artık maddi gücünüzü de elinize almanın verdiği özgüvenle iyiden iyiye eğlencelere dalıp sarhoş olup o zengin adamı unutuyor ve arabaya zarar vermeye ve arabayla da başkalarına zarar vermeye başlıyorsunuz. Yine günlerden birgün arabanın renginin hoşunuza gitmediğini düşünerek arabanın rengini değiştirip üzerine farklı şekiller çizdiriyorsunuz ve sizin unuttuğunuz zengin adam sizi yakından takip edip bu yaptıklarınızı izliyor ve sizi yanına çağırtıp kendini ve ona verdiğiniz sözü size hatırlatıyor ve diyor ki; neden emanet arabayı boyadın, neden emanet arabaya zarar verdin ve neden o emanet arabayla başklarına da zarar verdin?
Ne cevap verirsiniz?
Ne hissedersiniz?
Sizce de burada yaptığınız size emaneti verene karşı bir ihanet ve onu ve onun arabasını beğenmemek ve onlara karşı zalimlik etmek değil midir?
Ona verdiği emanete karşı teşekkür edip minnettar olmak gerekirken tam tersi şekilde hareket edip ona verdiğiniz sözü tutmamak bir cezayı gerektirmez mi?

Şimdi temsilde hata olmasın misalde anlatmak istediğimiz asıl mana şudur; şu sıralar yerli yersiz çoluk çocuk bütün ülke genelinde bir deri boyama dövme yaptırma sevdası başgöstermiş olacak ki daha önce görmediğimiz kadar çok dövmeli insanlar görüyoruz.

Ancak bu bedeni her ne kadar biz ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullansak da insan sadece et ve kemikten ibaret maddi bir varlık olmadığı, kalbi ruhu, aklı ve duyguları bulunduğu için ona verilen bu beden yukarıdaki misalde verilen araba gibidir diyebiliriz.

Hal bu iken emanet arabayı boyayan insan yukardaki misalden çok daha ağır bir şekilde kendisine bu cisim gömleğini giydiren, onu yoktan yaratıp en güzel şekilde renk veren, boyayan kainatın sahibi her şeye gücü yeten ve kendisinin sözlerini dinlemeyenleri en dehşetli cezalarla tehdit eden Allah cc ya ihanet ve hakaret olmuş olmaz mı?
Ve bu yaptığı yanlışı için cezalandırılmaz mı?

Yani arkadaşlar emanet arabanızı beğenmemek kabilinden sakın boyamayın..
 

okuryazar

okuryazar

Çalışkan Üye
bu güzel akıcı ve düzgün yazınız için teşekkür ederim @kethuda bir solukta okudum, kaleminize bereket devamını da bekleriz.
 

Üst