Dinimizde Affetmenin Bağışlamanın Önemi Nedir

  • Konuyu başlatan Aşk'ı Menzil
  • Başlangıç tarihi
Aşk'ı Menzil

Aşk'ı Menzil

Kıdemli Üye
Kademeli
Yaratılan Hiçbir şeyin rahmet merhameti Allah’ın Nazarından Daha büyük olamaz. Zamanda yolculuğa Çıkalım ki daha iyi anlaşılsın bu konumuz.


Zaman Hz Musa’nın Zamanı ; Musa Aleyhisselam Kafirler ile çok zor şartlar altında şarpışmakta ve zorlanmakta idi. Karun’un para karşılığında tuttuğu bir fahişe kadın vardı. Karun Kadına ; sen Musa kalabalık bir ortamda iken Kucağında bir bebek ile çıkıp gel ve bu bebek senindir sende benimle zina edensin diye iftira da bulun ve bunun evvelinde de ben bu işi zina yapanın cezasını sormadan çıkma diye tembihledi ve Kadında tamam dedi.

Karun Hz Musa Aleyhiiselam Kalabalığa hitap eder bir halde iken çıkıp ya Musa Zina edenin cezası nedir diye sordu. Hz Musa ‘ da Bunun cezası ölümdür buyurdular. Tam o sıra da ( fahişe) olan kadın ortaya çıkarak ya Musa sen dininden fetva vermeyi biliyorsun fakat benimle de zina ediyorsun işte bu çocukta bunun ürünüdür dedi. Musa Aleyhisselam çok öfkelendi ve sinirli bir hitap ile ya Kadın
Gökleri ve yeri yaratan Allah’ın Hakkı için Ben seninle zina yaptım mı diye sordu ? Bunun üzerine Allah cc kadına iyiliği ve doğruluğu ilham etti , kadın da Allah’ın hakkı için yapmadın bu firavun ve karun’un oyunudur dedi. Tam o sırada Cebrail Aleyhisselam geldi ve Ya Musa Alllah istesin buyurdu , Yeri ve göğü Musa Kulumun emrine verdim dedi. Musa Aleyhisselam toprağa seslendi karun’u ve adamlarını Malları ile birlikte yut ve tut dedi. Karun dizlerine kadar toprağa gömülmüş ve Musa’ya yalvarıyordu sen benim akrabamsın bana bunu yapma affet beni hata işledim diye nida ederek yalvarıyordu.

Hz Musa tekrar toprağa Seslendi Yut ve tut ; Karun beline kadar sonrasında boğazına kadar toprağın içine geçirilmiş bir şekilde buldu kendi O kadar çok yalvardı ki Musa’ya Hz Musa cevap bile vermiyordu. Ve son kez Toprağa Yut dedi Karun Malı mülkü adamları ile birlikte toprağın altına geçirildi ve toprak kapandı. Sonrasın da Allah cc Musa Aleyhisselam İlham ederek şöyle buyurdu. Ya Musa Neden O na acımadın sana çok yalvardı yakardı bir kez dönüp bakmadın bile dedi. Allah cc devamında ise Merhametlilerinde En merhametlisi olduğunun delili ile Şöyle Buyurdu. Karun Onca kez Ya Musa Ya Musa dedi de sen bakmadın bile ; Zatım adına yemin ederim ki bir kez Allah deseydi Ben onu bulunduğu durumdan kurtaracaktım Buyurdu.


Yukarıda anlatmış olduğumuz bu kıssa’nın bizlere anlatmak daha doğrusu verdiği mesajın manasını düşünmek bile tüylerimizi ürpertmekte , insan nasıl bu kadar zalim olabilir denilmektedir. Zalimlik haşa Hz Musa’ ya A.S a hitabım değildir sakın yanlış anlaşılmasın. Ben günümüzde ki vahşileşmiş insanlardan Kıymet bilmeyen , Anasını babasını para ve menfaat için öldürenlere diyorum. Bizi yaratan Rabbimiz’in bile ne kadar Rahmetli ve Merhametli olduğunu ziyade acıyıcı olduğunu unutmuşuz. Nefsimizin Şeytanın eline bu kadar mı kendimizi bıraktık . Yanlışların içerisinde kaybolduk. Yaz yaz bu konu bitmez sanırım.

Affetmeyi bilmeliyiz, Kimsenin ayıbını araştırmamalıyız , Önce kendi hatalarımızı görmeliyiz . Başkasında kusur aramak yerine güzel huylarına odaklanmalıyız. İşte o zaman belki Rahmet Pınarından bizlerde faydalanırız İnşallah.
 

Üst