Çözüldü Dilek ve Dualarımızda Dini ifadeler nelerdir?

  • Konuyu başlatan Ödevci
  • Başlangıç tarihi
Ödevci

Ödevci

Kıdemli Üye
Üye
Dilek ve dualarımızda kullandığımız dini ifadeler nelerdir? Günlük yaşamınızda siz hangi dilek ve dua ifadelerini kullanıyorsunuz. Dua örnekleri vererek yazar mısınız?
 

sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Bizler zaman zaman hem kendimiz hem de çevremizdeki insanlar için iyi dilekte bulunuruz. Bunların gerçekleşmesi için Allah'a yakarırız. Günlük konuşmalarımızdaki dilek ve dua ifadeleri, insanların birbirleriyle yakınlaşmalarını sağlayan güzel sözlerdir. Sevinçlerimizi, üzüntülerimizi paylaşmak için kullandığımız dilek ve duaları-mızdaki dinî ifadelerin başında "maşallah" gelir. Maşallah “Allah’ın dilediği olur.” anla-mındadır. Bu ifade, günlük hayattaki konuşmalarımızda "Ne güzel", “Allah nazardan saklasın.” gibi anlamlara da gelir ve beğenme duygularını ifade eder. Örneğin, küçük bir bebek gördüğümüzde “Maşallah!” deriz. Böylece onu beğendiğimizi ve Allah’ın kötülüklerden korumasını istediğimizi belirtmiş oluruz.

Dilek ve dualarımızda kullandığımız dinî ifadelerden biri de "inşallah"tır. Bu ifade "Allah izin verirse, Allah dilerse” anlamına gelir. Örneğin, gelecekte edineceğimiz bir meslekle ilgili olarak "İnşallah büyüyünce doktor olacağım." deriz. Sınava hazırlanan bir arkadaşımıza "İnşallah başarılı olursun." diye dilek ve duada bulunuruz.

Bir insanın ölüm haberini aldığımızda "Allah rahmet eylesin." deriz. Bu dilek "Allah ölen kişiye merhamet etsin, günahlarını bağışlasın." anlamını taşır.

Yolculuğa akanlara, rahat ve huzurlu bir yolculuk dilemek için “Hayırlı yolculuklar.” deriz.

Çocuğu olan birine “Allah bağışlasın.”, “Allah analı babalı büyütsün.” diyerek Allah’tan, çocuğun ailesiyle birlikte mutlu, huzurlu, sağlıklı büyümesi dilek ve duasında bulunmuş oluruz.

Hasta olan birine “Allah şifa versin.” diyerek onun hastalığının bir an önce geçmesini isteriz.
 

Üst