Cennete giren ilk kadın

  • Konuyu başlatan eternafelicity
  • Başlangıç tarihi
eternafelicity

eternafelicity

KF Ailesinden
Özel Üye
Hazreti Fatımatüzzehra (r.a.) Hazretleri bir gün babası Peygamberimiz (s.a.s.)'e:
-Babacığım cennete ilk önce kadınlardan kim girecek? diye sordu.
Peygamberimiz (s.a.s):
- Falan mahallede bir kadın var. O kadın ilk cennete girecek kadındır, buyurdular.
Hazreti Fatıma çok merak etmişti:
-Benden de mi evvel girecek babacığım? diye sordu.
Hazreti Peygamberimiz:
-Senden de evvel girecek. İstersen git de bir tanış. O zaman sen de neden önce onun gireceğini öğrenirsin, buyurdular.
Hazreti Fatıma'nın o kadın hakkındaki merakı iyice artmıştı. Bir gün kadının evini sora sora buldu, kapısını çaldı. İçerden ihtiyar bir kadın sesi duyuldu:
-Kim o?
Hazreti Fatıma, kendisini tanıtıp görüşmek istediğini söylediğinde kadın:
-Canım sana feda ey Allah Resulünün kızı sizinle çok görüşmek arzu ederdim. Fakat dışarı çıkamadığım için ziyaretinize gelemedim. Kocamdan izin almadan size kapıyı açamayacağım. Sizden çok özür dilerim. Yarın gelirseniz içeri girmeniz için izin alır kapıyı açarım, görüşürüz, dedi.
Hazreti Fatıma geri gitti, kadın da meseleyi anlatıp kocasından izin aldı. İkinci gün kadınla görüşeceğine emin olarak gelen Hazreti Fatıma yanına Hazreti Hasan'ı da alarak geldi. Kadının kapısını çalarak geldiğini bildirdi. Fakat kadın Hazreti Fatıma'nın yanında bir çocuk bulunduğunun farkına varmıştı. Hazreti Fatıma'ya:
-Yanınızda bir de çocuk var. Ben yalnız sizin için izin almıştım. İçeri siz girebilirsiniz, fakat çocuk dışarıda kalır. İsterseniz yarın gelin onun için de izin alayım, beraber içeri girersiniz, dedi.
Hazreti Fatıma ikinci defa içeri giremeden geri döndü. Üçüncü gün yanına Hazreti Hüseyin'i de alarak gitmişti. Kapıda yine aynı durumla karşılaşarak Hüseyin'i içeri alamayınca geri dönmek zorunda kaldı. Üçüncü gün üçü birden gittiklerinde kadın kocasından her üçü içinde izin almıştı. İçeri girdiler. Hazreti Fatıma bir de baktı ki, içerden kendisini karşılayan dışarıda sesinden tanıdığı kadın değil. Genç ve güzel bir kadın... Hayretle sordu:
-Sizinle dışardan konuşurken sesiniz başka idi, şimdi başka, bu nasıl oluyor? dedi.
Kadın:
-Sizinle konuşurken sesim dışarı çıkmakta idi. Ben de sesimi yabancı erkek duyar da günaha girerim diye ağzıma taş parçası alarak konuşuyordum. Şimdi ise o taşı çıkardım, dedi.
Hazreti Fatıma'nın gözleri yaşarmıştı. Babasının neden cennete evvela bu kadının gireceğini söylediğini anladı.
Kadın Hazreti Fatıma (r.a.)'ya:
-Ey Allah Resûlünün kızı! Acaba ben kocama karşı vazifemi ifa etmiş oluyor muyum? Allah beni kocama itaatsizlikten dolayı hesaba çeker diye korkuyorum, dedi.
Hazreti Fatıma babasının müjdesini bildirdi:
-Hayır! Sen bilakis babamın cennete ilk girecek kadın diye müjdelediği birisin. Hiçbir kadın sizin yaptığınızın onda birini bile yapamaz, dedi.
Ve cennete ilk girecek olan kadınla bir hayli sohbet ettikten sonra müsaade isteyerek oradan ayrıldı.
 

O

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Buna benzer bir konuyu daha önce de okumuştum, gerçekten edepsizliğin kolgezdiği günümüz şartlarında üzerinde durulup hatırlanması gereken çok güzel bir konu, Allah Razı Olsun.

"Edeb bir tac imiş Nur-u Hüda'dan, Giy ol tacı emin ol her belâdan.“
 

toprak

toprak

Deneyimli Üye
Kademeli
bu zamnda nerde ağzına taşı alması şöyle dursun bide aynaya bakıp öyle açıyor bu zamanın kadınlarımız,allah iftira atan kadınların ve erkelerin şerrinden korusun allah razı olsun ellerinize sağlık,
 

musalla

musalla

Tecrübeli
Çok etkilendim gerçekten, Allah razı olsun paylaşımınız için.. Kadını 'iffet' erkeği 'ciddiyet' yüceltir derler.

(Haya imandandır.) [Buhari]
(Bir kadın, beş vakit namazını kılar, namusunu korur, kocası ile iyi geçinirse, dilediği kapıdan Cennete girer.) [İ. Hibban]
....
 

cenneteyn

cenneteyn

Yolcu..
Kademeli
Çok sevdiğim ve üzerinde çokça durulması gereken bir konu edepli olmak hakkındaki kıssa.
Ayrıca sizin de dikkatinizi çektimi acaba, bana cennete ilk girecek kadın kimdir deseler cennet kadınlarının en büyük dördü olan : Hz Hatice , Hz Fatıma, Hz Meryem ve Hz Asiye den biridir diye düşünürüm ancak cay-ı dikkattir ki kocasına olan itaati ve edebi bu kadını cennet kadınlarının en büyüklerinden bile daha önce cennete koyuyor.
MaşaAllah BarekAlllah SubhanAllah
 

Üst