Çanakkale savaşı ile ilgili kısa özet bilgi

  • Konuyu başlatan İslami Sorular
  • Başlangıç tarihi
İslami Sorular

İslami Sorular

KF Ailesinden
Özel Üye
Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Özet Bilgi konumuzda yer almaktadır.

Birinci dünya savaşı sırasında yıl 1915-1916 yıllarında gelibolu yarımdasında meydana gelen bir savaştır. İttilaf devletleri birinci dümnya savaşını kısa yoldan bitirerek kazanmak istiyorlardı. Bunun ise en kolay yolunun Almanya'nın müttefiki olan Osmanlıyı savaştan saf dışı etmek için İstanbul'u işgal etmek olduğunu düşünüyorlardı. Ayrıca boğazın kontrolünü ele geçirerek Rusya ile bağlantı kurmak istiyorlardı. Savaş kara ve deniz muhabereleri olmak üzere iki şekilde vuku bulmuştur.

Denizden ateş açarak işgal edeceklerini sanmışlardı. Fakat nusret mayın gemisi düşman gemileri gelmeden önce denize mayın döşemişti. Bu nedenle denizden harekat başarılı olmayınca karadan işgal hareketi başlatmak istediler. Kara savaşları 1,5 ay sürmüştür.

Savaşta en çok kayıp kara savaşları sırasında yaşanmıştır. Belki de tarihin en kanlı savaşları burada yaşanır. Osmanlı askerleri Anafartalar, Arıburnu, Conkbayırı ve Kilitbahir'de düşmanı yenerek önemli başarılar elde etmiştir. Sonuçta itilaf devletleri savaşı kayebettiğini anlayarak geri çekilmiştir.

Bu savaş Türklerin gücünü bütün dünyaya göstermiş ve Anadolunun işgal edilemeyeceği anlalışmıştır.
 

Üst