Bozuk Eti Nasıl Anlarız

  • Konuyu başlatan sultan_mehmet
  • Başlangıç tarihi
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Bir çok insan en az 1 sefer et yer ve evine kıyma türü et türevlerini satın alır, bunları da yeri geldiği zamanda buzdolabı gibi soğuk yerlerde uzun süre depolar. Bu durumda bizleri bekleyen büyük bir tehlike var. Bu durumda bizlerin sağlığını tehdit edecek en önemli unsur etin bozulmasıdır. Et ve süt ürünleri muhakkak taze üretilmelidir. Çok bekleyen et bozulur ve gıda zehirlenmesine mahal verir.

Peki bozuk eti nasıl anlayabiliriz?

Bir etin bozulduğunu bilmenin en kolay yolundan birisi etin rengidir. Eti bir süre beklettikten sonra eğer etin rengi mor rengine doğru gidiyorsa bu durum etin bayatladığını gösterir. Ve et üzerinde siyah ve yeşil noktalar gözleniyorsa bu da etin tamamen bozulduğunu ifade eder. Bu şekilde olan etlerin kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Aksi halde zehirlenme ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Etin bozulup bozulmadığını anlayabilmenin diğer bir yolu ise kokusudur. Bir et bozulmaya başladıysa doğal olarak etrafa hoş olmayan kokular yaymaya başlayacaktır. Eti koklayınca ekşimsi ya da bozuk yumurta kokusu alıyorsanız bu etin tamamen bozulduğu anlamına gelir.

Bozuk Eti Nasıl Anlarız


Eğer et elde yapışkan bir his bırakıyorsa;

Diğer bir konu ise et doğal ve canlı olarak görünmesine rağmen elinizi aldığınızda yapışkan olduğunu hissettiriyorsa bu da etin bozulmaya başladığını ifade etmektedir. Bir et taze ise her zaman parlak görünür ve ele yapışma durumu olmaz.

Pişirdikten sonra

Bir et eğer taze ise diri ve yumuşak olur. Pişen bir et yerken ağızda dağılır ve kolaylıkla dilimlenebilir.
 

Son düzenleme:
Üst