Borcunu ödeyemeyen için okunacak dua

  • Konuyu başlatan Misafir Sorusu
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir Sorusu

Ziyaretçi
Çok büyük borç sıkıntısındayım ne yapsam olmuyor ödemeye çalışıyorum olmuyor param yok bana yardımcı olun ne olur içim çok huzursuz.
 

İslami Sorular

İslami Sorular

KF Ailesinden
Özel Üye
Değerli kardeşim öncelikle Allah sabır versin yardımcınız olsun. Müminler borçlarına sadık olmalıdır. Öncelikle borçlarınıza sadık olmanızı geç de olsa bir şekilde bu borçlarınızı sahiplerine iade etmenizi tavsiye ederiz. Bu yolda bolca Allah'dan sabır ve bir çıkış yolu bulmanız için dua etmenizi Cenâb-ı Hakk'tan yardım istemenizi tavsiye ederiz.

Borç altında ezilmek alacaklıların taleplerine cevap verememek oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Efendimiz bu zorlu durumda borç yükünden kurtulabilmek için Allah'a sığınılmasını gerektiğini bizlere öğretmektedir.

Hz. Ali radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre anlaşmalı bir köle ona gelerek:

– Borcumu ödeyecek gücüm yok, bana yardım et,dedi. O da:

– Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in bana öğrettiği duayı ben de sana öğreteyim mi? Bunu okumaya devam ettiğin takdirde üzerinde dağ gibi borç olsa bile Allah Teâlâ onu ödemene yardım eder. Şöyle dua et, dedi:

اللَّهُمَّ اكْفِنِي بِحَلَالِكَ عَنْ حَرَامِكَ، وَأَغْنِنِي بِفَضْلِكَ عَمَّنْ سِوَاكَ

“Allâhümmekfinî bihelâlike an harâmik, ve ağninî bifazlike ammen sivâk. Allahım! Bana helâl rızık nasib ederek haramlardan koru! Lutfunla beni senden başkasına muhtaç etme!"(Tirmizî, Daavât 121)
-----------------------------

Bundan sonra ayağınızı yorganınıza göre uzatmanızı ve zorda kalmadıkça borçta kalmamanızı tavsiye ediyoruz.
 

Similar threads


Üst