Böbreklerin boşaltım sistemindeki görevi nedir

  • Konuyu başlatan Ödevci
  • Başlangıç tarihi
Ödevci

Ödevci

Kıdemli Üye
Üye
Boşaltım sistemi organlarından bir tanesi olan böbreklerin boşaltım sistemi içerisindeki görevleri nelerdir kısaca madde madde cevaplar mısınız?

Böbreklerimiz boşaltım sisteminde en etkili görevi olan organlarımızdan birisidir. Şekil olarak fasulyeye benzer. Boşaltım sisteminin bir bölümünü oluşturur. Böbreklerin görevini şu şekilde izah edebiliriz: Böbrekler kandaki atık maddeleri süzer. Özellikle de üreyi süzer ve su ile birlikte idrar olarak vücuttan uzaklaştırır.

Böbreklerimiz süzgeç görevi görmektedir. Bu işlevi ise nefron adı verilen hücreler sayesinde yapar.Her bir böbrekte yaklaşık 1 milyon kadar nefron vardır. böbreğe atardamar ile gelen kan nefronlar ile süzülür. Nefronalr süzülme sonucunda yararlı olan maddelere emerek tekrar vücuda kazandırır. Böbrek toplar damarı ile bu temiz kan tekrar kazanılır. Süzülme sonucunda özellikle de üre su ile birlikte idrar olarak vücuttan uzaklaştırılır.
 

M

Misafir Yorumu

Ziyaretçi
Böbrekler vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesidir. Böbrekler, kan içerisinde bulunan atıkları kandan süzer ve idrar yollarına vererek vücuttan atmamızı sağlar. Şekli de yukarıda dediği gibi fasulye gibidir. Atık maddeleri süzüp atmasını görevini ise böbreklerimizde yer alan nefronlar sayesinde yapar. Nefronlar süzme görevini yerine getirir.
 

Üst