Bir müslüman lüks içinde yaşayabilir mi?

  • Konuyu başlatan Misafir Sorusu
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir Sorusu

Deneyimli Üye
-bana sorarsanız yaşayamaz.. çünkü dünyanın lüksü bizi ahiretin lüksünden mahrum bırakır..lüks hayata bir alıştık mı; artık hiç bir ibadete zaman ayıramaz oluruz; üstelik bu zaman ayıramamalara birerde kılıf uydururuz..

yazlıklar,lüks arabalar,yatlar,katlar,bir elin yağda bir elin balda bir hayat; bize mütevaziliği unutturur,doygunluk bizi duadan mahrum bırakır, böylece büyük bir yalnızlıkla dünyanın oyuncağı haline gelmeye başlarız..

bir de bakmışız ki; dünyadan başka bir derdimiz kalmamış,hırs almış başını gitmiş, zaferler uğruna mağlup olanlara hiç aldırmaz olmuşuz..böylece merhamet duygumuzdan da oluvermişiz..

çevremiz zamanla zenginlerle dolmaya başlar, ve fakirleri unutmaya başlarız; fakirleri unutmak demek insanın ÖZ'ÜNÜ UNUTMASI demektir..ve artık insanlara üstten bakmaya başlarız..

zenginlik insanı günden güne eriten yok eden bir hastalık gibi; doyumsuzlukla doygunluğun arasında sıkışan! Allah gerçekten inananları bu korkunç hastalıktan muhafaza eylesin...(Amin)

Bundan başka;
kimde HZ. SÜLEYMAN PEYGAMBERİN ZENGİNLİĞİNDEN VARSA;
işte o gerçekten ZENGİN BİR MÜSLÜMANDIR!
 

T

teenni

Deneyimli Üye
Allah cc razı olsun kardeşim. Güzel soru sormuşsun maşallah.

Lüks hayat her zaman mutluluk vermez, Bunu çevremizde de görmekteyiz.

Peygamber Efendimizin s.a.v 'in hadislerinden bir iki tane paylaşayım inşallah mevzunun durumu ortaya daha anlaşılır çıkacaktır.

Ravi: Abdullah İbnu'ş-Şihhir

Tanım: Resulullah (sav) Elhakümü't-tekasür suresini okurken yanına geldim. Bana: "İnsanoğlu malım malım der. Halbuki ademoğlunun yiyip tükettiği, giyip eskittiği ve sağlığında tasadduk edip gönderdiğinden başka kendisinin olan neyi var? Gerisini ölümle terkeder ve insanlara bırakır."

Kaynak: Müslim, Zühd 3, 4, (2958); Nesai, Vesaya 1, (6, 238); Tirmizi, Tefsir, Tekasür, (3351)

Ravi: İbnu Mes'ud
Tanım: Resulullah (sav) şöyle buyurdular: "Çiftlik edinmeyin, dünyaya bağlanır kalırsınız."

Kaynak: Tirmizi, Zühd 20, (2329)
 

M

Misafir Yorumu

Ziyaretçi
dünyada tek bir aç müslüman kalmadan lüks yaşam tarzı olacaksa olur... ama bir ülke zengin bir başka müslüman ülke fakir ise o para ona helal olmaz. müslüman kardeşini düşünmek zorunda.....hatta ilk ikram kardeşinedir.

bu dünyanın hiç bir lüksü lüks değildir, hepsi emanet ve hepsi idaretendir... her biri tek tek imtihan sebebidir,müslüman sefasını sürsün hoş yaşasın diye değildir..bu dünyanın bir çok zengini o dünyanın fakiridir,bu dünyanın bir çok fakiride o dünyanın zenginleridir..zengin olmayı taşımak çok zordur..bu yüzden hiç bir müslümana lüks yaşamak yakışmaz!!!
tabiki;
HZ. SÜLEYMAN kıvamında olmadıkça...
 

T

teenni

Deneyimli Üye
ömer abdulaziz döneminde öyle bir zenginlik yaşanmış ki halk zekat vermek için kervansaray yollarında bekler olmuş sırf zekat vermek için. zenginlik sorumluluk ister... VEREN EL ALAN ELDEN ÜSTÜNDÜR... zengin olsanda usulunu bilmek gerek..
 

Üst