Bir camide dikkatnizi çeken en önemli özellikler nelerdir?

  • Konuyu başlatan sultan_mehmet
  • Başlangıç tarihi
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
İbadet etmek amacıyla yapılan yerlere mabet denir. Mabetler bütün dinlerde sembol hâline gelmiştir. Müslümanların mabetlerine cami veya mescit adı verilir. Kur’an-ı Kerim’de cami ve mescitler, Allah’a ibadet edilen ve onun adının anıldığı yerler olarak nitelendirilir.11 Camilerde namaz kılınır, Kur’an okunur, dua edilir. Ayrıca camiler toplumun her kesiminden insanı bir araya toplayan ve müminler arası birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlayan sosyal mekanlardır. Örneğin Peygamber efendimiz döneminde inşa edilen Mescid-i Nebi, ibadet merkezi olmanın yanı sıra müslümanların islamı öğrendiği okul, Hz. Peygamberin evi, müslümanların savaş-barış gibi toplumu ilgilendiren konuları karara bağladıkları meclis, kimsesiz müslümanların barındığı ve eğitim öğretim gördüğü suffe olarak da faaliyet göstermiştir.

Cami ve mescitler, mimari özellikleri bakımından diğer binalardan farklıdır. Caminin minare, mihrap, minber ve vaaz kürsüsü gibi kısımları vardır.

Minber: Camide cuma ve bayram namazlarında imamın cemaate o güne ilişkin konularla hitab etmek için çıktığı merdivenli, yüksekçe yerdir.

Mihrap: Cami ve mescitlerde Kâbe yönünü gösteren ve imamın cemaate namaz kıldırırken durduğu yerdir.

Vaaz kürsüsü: Caminin içinde vaaz verip cemaati dinî konularda aydınlatan kişinin oturduğu yüksekçe bölümdür.

Vaiz: Cami, mescit gibi yerlerde Kur’an-ı Kerim’den, hadis, fıkıh ve ahlak kitaplarından örnekler vererek insanlara öğüt veren kimse, dinî konularda halkı aydınlatan din bilgini.

Minare: Namaz vaktinin geldiğini bildirmek için camide müezzinin ezan okuduğu, salâ verdiği, şerefesi olan, çoğunlukla taştan veya betondan yapılmış yüksek ve ince yapıdır.
 

Üst