Bilim insanlarının çalışmaları olmasaydı hayatımız nasıl etkilenirdi?

  • Konuyu başlatan *Mujaahed*
  • Başlangıç tarihi
*Mujaahed*

*Mujaahed*

KF Ailesinden
Özel Üye
Bilim insanlarının çalışmaları olmasaydı hayatımız nasıl etkilenirdi?
Louis Posteur (Lui Pastör) Kimdir? Robert Thom (Rabırt Tom), 1955 Kimdir? Gazi Yaşargil Kimdir? Maria Montessori (Marya Montessari) Kimdir? Nicolaus Copernicus (Nikolas Kopernik) Kimdir? Galileo Galilei (Galile Galile) Kimdir? Isaac Newton (İsac Nivtın) Kimdir? Albert Einstain (Albırt Aynştayn) Kimdir? Neva Çiftçioğlu Kimdir?

İnsanoğlu günümüzdeki bilgi ve birikime, teknolojik seviyeye bilim insanları sayesinde ulaşmıştır. Aşağıda bilime ışık tutan bilim insanlarından bazıları yer almaktadır. Dinleyin bakalım bilim adamları kendilerini anlatacaklar:
 

*Mujaahed*

*Mujaahed*

KF Ailesinden
Özel Üye
Louis Posteur (Lui Pastör)

Kimya eğitimi almıştım. Bakteri ve mikropların gerçekten var olduğuna ve insanları hasta ettiğine inanıyordum. Fakat tıp eğitimi almadığım için doktorlar, benim teorilerimi ciddi bulmuyorlardı. Kendime olan inancımı kaybetmedim. Bıkmadan, yorulmadan, sabırla deneylerime devam ettim. Sütün bozulmasını engelleyen bir yöntem geliştirdim. Şu anda benim yöntemimi “pastörize etmek” adı ile hâlâ kullanıyorsunuz. Uzun yıllar kuduz aşısı geliştirmek için uğraştım. Geliştirdiğim aşıyı, kuduz köpek tarafından ısırılmış bir çocuk üzerinde denedim. Aşım başarılı oldu ve çocuk ölümden kurtuldu.
 

*Mujaahed*

*Mujaahed*

KF Ailesinden
Özel Üye
Gazi Yaşargil

Babamın görevi nedeniyle 1925 yılında Diyarbakır’da doğdum.
Ankara Üniversitesinde tıp eğitimi aldıktan sonra yurt dışındaki çeşitli üniversitelerde eğitim gördüm. 1967 yılında ilk defa cerrahi mikroskop kullanarak beyin ameliyatını gerçekleştiren kişi oldum. Beyin dokusu ve beyin damarlarının yapısı üzerine açıklama yaptım. Cerrahide kullanılan aletlerin yetersizliğini fark ederek yüzer mikroskobu geliştirdim. Dünya Beyin Cerrahları Birliği tarafından “Yüzyılın Adamı” olarak seçildim. Başarımı araştırmacı yapıma, sabrıma ve çalışkanlığıma borçluyum.
 

*Mujaahed*

*Mujaahed*

KF Ailesinden
Özel Üye
Maria Montessori (Marya Montessari)

1870 yılında İtalya’da doğdum. Doktor olmak istiyordum. O güne kadar İtalya’da kadınların doktor olması, gelenekler gereği mümkün değildi. Fakat yasal engeller de yoktu. Tıp okuluna girdiğimde okul yönetimi, beni hedefimden vazgeçirmek için çok uğraştı. Okulumu bitirdiğimde İtalya’nın ilk diplomalı kadın doktoru olmuştum. Doktorluk yaparken bir taraftan da zihinsel engelli çocuklar üzerinde araştırmalar yapıyordum. Bu çocukların eğitimi ve topluma kazandırılması için yıllarca sabırla uğraştım. Tüm çocukların öğrenmeyi sevdiğini ve öğrenmeye hazır olduğunu fark ettim. Önemli olan öğrenmeyi kolaylaştıracak yöntemler geliştirmekti. Geliştirdiğim sistemler ezbere değil, çocukların tüm duyularına yönelikti. Böylece çocukların sayı sayma, ölçme gibi becerileri daha hızlı gelişiyordu. Birçok ülkede bıkmadan, yorulmadan konferanslar verdim. Yöntemlerimi tanıttım. Sonuçta eğitim alanında dünya çapında değişiklikler yapılmasını sağladım.
 

*Mujaahed*

*Mujaahed*

KF Ailesinden
Özel Üye
Nicolaus Copernicus (Nikolas Kopernik)

Modern astronominin kurucusu olarak bilinirim. Polonyalıyım. Astronom, doktor ve hukukçu olarak kabul edilirim. Hayatım boyunca sürekli okudum ve çalıştım. Astronomi alanındaki araştırmaları inceledim. Görevli olduğum katedralin kulelerinin birinden gökyüzünü sürekli gözlemledim. Dünya, kendi ekseninde dönüyordu ve bunu bir günde tamamlıyordu. Aynı zamanda Güneş’in etrafında da dönüyor ve bu süreyi bir yılda tamamlıyordu. Dünya gibi diğer gezegenler de Güneş’in etrafında dönüyordu. Fakat yaşadığım dönemde Dünya’nın bir tepsi gibi düz olduğuna ve Güneş’in uzayda sabit olarak durduğuna inanılıyordu. Dünya evrenin merkezi idi. Aksini iddia edenler, kilise tarafından cezalandırılıyorlardı. Görüşlerimi açıkladığım kitabımı ancak ölüm döşeğimde iken bastırabildim.
 

*Mujaahed*

*Mujaahed*

KF Ailesinden
Özel Üye
Galileo Galilei (Galile Galile)

Kopernik’in görüşlerinden etkilendim. Geliştirdiğim teleskopla onun düşüncelerini ispatladım. “Ne değişti, yine dönüyor işte.” sözümle engizisyonda yargılanarak ömür boyu hapse mahkûm edildim. Neden mi? Geliştirdiğim teleskobumla Ay ve gezegenlerin hareketini gözlemledim. Sonuçta Dünya’nın kendi ekseni etrafında döndüğünü ispatladım. Fakat ispatladığım bu düşüncem, kiliseyi çok kızdırdı. Mahkemede yargılanırken düşüncelerimden vazgeçmemi istediler. İspatladığım düşüncelerimin gerçek olmadığını belirten bir dilekçe imzalamak zorunda kaldım.
 

*Mujaahed*

*Mujaahed*

KF Ailesinden
Özel Üye
Isaac Newton (İsac Nivtın)

Hikâyemi hepiniz duymuşsunuzdur. Elma ağacının altında oturuyordum. Başıma bir elma düştü. Elmanın neden aşağı doğru düştüğünü düşünmeye başladım. Elma düşüyorsa gökyüzündeki Ay niye düşmüyordu? Sorduğum sorulara yıllarca çalışarak, sürekli
deneyler yaparak cevap aradım. Sonunda evrensel kütle çekimi yasasını buldum. Bu arada ilk aynalı teleskobu geliştirdim.
 

*Mujaahed*

*Mujaahed*

KF Ailesinden
Özel Üye
Neva Çiftçioğlu

1963 yılında doğdum. Gümüşhaneliyim. 1985 yılında Hacettepe Üniversitesi biyoloji bölümünden mezun oldum. Mesleğimi çok seviyordum. 1991 yılında Finlandiya’da bir üniversitede vücutta kireçlenmelere neden olan nanobakteriler üzerinde çalıştım. Sonrasında NASA Johnson (Cansın) Uzay Merkezinde “Mars’ta Hayat Grubu”nda çalıştım. Astronotların sağlığı üzerine hazırladığım projelerden dolayı Nobel Tıp ödülüne aday gösterildim. NASA’da çalışan tek Türk bilim insanıyım. 1998 yılında NASA’nın belirlediği Avrupalı 10 bilim insanından biri oldum.

Çocukluğumdan beri NASA’da bilim insanı olmayı çok istedim. Çevremde bunu gerçekleştirebileceğime inanan çok az insan vardı. İnandım, çok okudum ve çok çalıştım. Her zaman ben yapabilirim dedim ve başardım.
 

Üst