Bi Düşün!

zerr

Yazar
Acemi
#1
Kur’an-ı kerimin bazı ayetlerinde insana hitaben… Onlar görmüyorlar mı? Hiç düşünmezmisiniz? Akıl etmezmisiniz? Gibi sorular soruluyor. Bizde gördüğümüz şeyleri düşünüp akıl etmeye çalışalım. Mesela karabatak kuşları; Görüyoruz ki bu kuşlar göllerde suyun üstünde yaşarlar beslenmek için suya dalarlar ve bir iki dakika içinde yüzeye geri dönerler. Şimdi düşünelim bu kuşlar suyun altında iken oradaki balıkları avlamaya dalıp nefes alması gerektiğini unutsa, suyun üstüne çıkmadan saatlerce altta kalsa (bu arada istediği kadar çok balık yakalamış olsun) ne olur? Herkes bu kuşların bir süre sonra boğulmuş yani tek sermayesi olan ömrünü harap etmiş olarak yüzeye çıkacağını akıl edebilir.
İnsanlarda âlemi berzahtan(ruhlar âleminden) dünyaya kısa bir süreliğine gelir burada yolculuğun devamı için gerekli olan azığını topladıktan sonra kabirden, haşirden(öldükten sonra dirilmekten),sırattan geçerek cennet ya da cehenneme olan son durağına gider. Şimdi insan ruhun nefes alması hükmünde olan namaz ve diğer ibadetleri unutursa; dünya malı ve eğlenceleri derken gerekli azığını toplayamadan ömrü son bulursa(istediği kadar mal mülk sahibi ve eğlenceler yaşamış olsun) onun yolculuğun geri kalanında helak olacağını hepimiz akıl edebiliriz. Kuşların asıl vazifesi sudaki tüm balıkları avlamak olmadığı gibi insanında asıl vazifesi tüm zamanını ve gücünü dünyaya harcamak değildir.(Bir konuyu açığa kavuşturalım: Bazı insanlar çalışmakta ibadettir deyip farzları yerine getirmemek için bahane üretiyorlar. Bediüzzaman Said Nursi hazretleri meşru dairede çalışmanın ibadet sayılabilmesi için Farzları yerine getirmek ve Kebairden (büyük günahlardan) kaçınmak gerektiğini söyler.) Sonuç olarak kabrimizi aydınlatmalıyız ve asıl mekânımız olan berzah âlemimizi inşa etmeliyiz. Hepimiz ilk önce kendi imanımızı kurtarmalıyız ve başkasının imanına kuvvet verecek şekilde çalışmalıyız.

Selam ve dua ile ilşan aydın

(Yazarımız Risale-i Nur Külliyatından istifade etmiştir)
 

Moderatörün son düzenlenenleri:

sahasan

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Forum Administrator
#2
Şimdi insan ruhun nefes alması hükmünde olan namaz ve diğer ibadetleri unutursa; dünya malı ve eğlenceleri derken gerekli azığını toplayamadan ömrü son bulursa(istediği kadar mal mülk sahibi ve eğlenceler yaşamış olsun) onun yolculuğun geri kalanında helak olacağını hepimiz akıl edebiliriz. Kuşların asıl vazifesi sudaki tüm balıkları avlamak olmadığı gibi insanında asıl vazifesi tüm zamanını ve gücünü dünyaya harcamak değildir.
Allah Razı Olsun, çok güzel bir yazı devamını bekliyoruz inşaAllah.:gula: