Beraat Kandili Hakkında Kısa Bilgi

  • Konuyu başlatan sultan_mehmet
  • Başlangıç tarihi
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Beraat Kandili hakkında bilgi
Berat Kandili kısaca bilgi
Şaban ayının onbeşinci gecesi olarak nitelendirilir. Aslı "Berâettir." Beraat'ın sözlük anlamını söyleyecek olursak "bir zorluktan kurtulmak anlamındadır." Bereketli bir gece olması münasebetiyle mübarek gece, günahların affedilmesi ve kulun temize çıkarılması sebebiyle de beraat gecesi denilmektedir. Kulların ihsana kavuşmaları münasebetiyle de rahmet gecesi olarak isimlendirilmiştir.
Bu geceyi ibadet dua ve taatle geçirmeliyiz. Bu konuda peygamber efendimiz şöyle buyurmaktadır:

"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (on beşinci günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim. Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu? buyurur." (İbn Mâce)

Beraat gecesinin bir özelliği daha yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'in Levh-i Mahfuz'dan dünya'ya toptan olarak indirildiği gecedir. Buna inzal denilmektedir. Kadir gecesinde de peygamber efendimize ilk kez parça olarak indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denilmektedir.
 

Similar threads


Üst