AutoCAD Arayüzü ve İncelikleri

  • Konuyu başlatan ömr-ü diyar
  • Başlangıç tarihi
ömr-ü diyar

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
CAD programları genel olarak sistem kaynaklarını aşırı kullanan programlardan olduğundan AutoCAD programını kullanmayı düşündüğünüz bilgisayar sistemini hızlı ve RAM lerinin olduğunca fazla olmasına dikkat ederek seçmelisiniz. Ayrıca çizimleri ekranda daha iyi görebilmek için ekranı seçerken cimri olmamak gerekli. Bütçenize göre en az 17; ile 19; seçmelisiniz. Mümkünse ve de bütçenize uygunsa monitör en ideal monitör olacaktır.

AutoCAD 'in kurulumu ile ilgili verebileceğim tek bilgi kurarken Full seçeneğini işaretleyerek kurulumunuzu tamamlamanızdır. Aksi takdirde ileride kullanacağınız yüklenmemiş herhangi bir modül için tekrar kurulum CD �sini bulmak ve tekrar kurulum yapmak zorunda kalırsınız.
Bu kadar bilgiden sonra artık AutoCAD programının yüzünü ve yüzündeki incelikleri görelim. Evet, işte size AutoCAD 2004�ün muhteşem yüzü ve yüzündeki incelikleri...Şimdi ekranda oklarla işaretlediğimiz yerleri açıklayalım:

Başlık Çubuğu: Bu bütün Windows tabanlı programlarda olan ve programın adını ve dosya adını gösteren çubuktur.

Çek Menü: AutoCAD ekranının en üst kısmında görüntülenen menüdür. Bu menüde, AutoCAD içerisinde çizim yaparken kullanılan komutların hemen hemen hepsi bulunur. Size tavsiyem komutları menülerden değil de elinizden geldiğince ezberleyip klavye yardımıyla komut satırından girmektir. Böylece AutoCAD �in menüleri arasında kaybolup zaman kaybının önüne geçip daha verimli ve daha hızlı kullanabilirsiniz. (Bu benim fikrim katılmayan olabilir.)

Alet Çubukları: Bu özellikte yine Windows tabanlı programlarda görülen bir özelliktir. Komutları menüler aracılığıyla değil de (özellikle en sık kullanılanları) buton adını verdiğimiz küçük kutucukları seçerek daha hızlı çalıştırılmasını sağlamak amacıyla çek menünün altında yerleştirilen çubuklardır. ( Bunların özelleştirilmesi tıpkı Word, Excel vb programlarda olduğu gibidir. Ayrıca anlatılmayacaktır. )

Çizim Alanı: Ekranın büyük bir kısmını kaplayan alandır. Tüm çizim ve düzenleme işlemleri burada gerçekleştirilir. (Çizeceğiniz resmin büyük bir kısmını ve ayrıntılı görebilmek için elinizden geldiğince en başta da anlatıldığı gibi büyük ekran kullanmayı ve de çözünürlüğü arttırmanız gereklidir.)

Koordinat Noktası: Çizimin ekrandaki yerini belirleyen noktadır. Bu nokta fareye veya klavyedeki yön tuşlarına bağlı olarak hareket eder. Hareket ederken de resimde durum çubuğunun sol başta fosfor kırmızısı ile işaretlenen yerdeki sayılar noktanın koordinatını sayısal olarak verir. (Bu nokta program kurulduğunda yukarıdaki gördüğünüz gibi ekranı kaplayan artı şeklinde değil de küçük bir artı şeklinde gelir. Daha sonra çek menüden Tools>Options seçeneklerinden sonra ekrana gelen menüden Display kartı seçilir ve en aşağıda Crosshair Size değeri değiştirilerek istenilen büyüklüğe getirilir.)

Screen Menü: Ekranın sağ tarafında bulunan ve çek menüdeki ve AutoCADte bulunan bütün komutları içeren menüdür. Çek menüden ulaşabildiğiniz tüm komutlara buradan da ulaşabilirsiniz.

Buradaki AutoCAD başlığı menünün neresinde olursanız olun sizi en baştaki ana menüye getirecektir. Bu başlığın altındaki 4 (****) adet yıldız ise size hangi menüde olursanız olun hassas yakalama modlarını açacaktır. Screen menünün en altında bulunan ASSIST başlığı değişik kısa yolları içinde barındıran bir başlık LAST başlığı ise içinde bulunduğunuz menüye gelmeden önceki menülere geriye doğru teker teker geri götürür. (Bu menü AutoCADin DOS versiyonlarında standart olarak gelmekteydi. AutoCADin Windows versiyonlarında ise seçimli olarak gelmeye başladı. Program kurulduğunda standart olarak gelmemektedir. Screen menüsünü görüntülemek için; çek menüden Tools>Options seçeneklerinden sonra ekrana gelen menüden Display kartı seçilir ve sol üst köşede bulunan Display Screen Menü kutucuğu işaretlenerek menü görüntülenir.)

Durum Çubuğu: Bu çubuk AutoCAD 'te kullanılan değişik modların açık veya kapalı olduğunu kullanıcıya bildirmek için kullanılır. Ayrıca bu modları bu çubuğun üzerinden açıp kapatma imkânı vardır. Bu çubuğun en sol kısmında koordinat noktasının sayısal değerini veren kısım da mevcuttur.

Komut Satırı: Ekranın alt kısmında Command: iletisinin bulunduğu alandır. Buradaki alan program ilk kurulduğunda üç satırlık alan olarak gelir. Mouse yardımı ile çekiştirilerek bu alan genişletilip daraltılabilir. İdeal olarak iki satır olarak kullanmak ekran alanında kazanım sağlar. Burada komutlar klavye yardımı ile girilebilir. Ayrıca hangi yolla komut girilirse girilsin burada komut ve alt menüleri görüntülenir. Ayrıca AutoCAD kullanıcı ile bu alandan iletişim kurar. Bu da iyi bir AutoCAD kullanıcısının burayı dikkatle izlemesini gerektirir.

Koordinat Sistemi İkonu: Ekranın sol alt köşedeki ikonudur. Üzerinde X ve Y harfleri bulunur. Kısaca koordinat düzlemindeki X,Y ve Z 'nin hangi tarafa doğru arttığını gösteren kısımdır. AutoCAD üzerinde sabit bir koordinat düzlemi yoktur. Ama açılışta kullanıcının daha kolay çizim yapmasını sağlamak amacıyla sisteme daha önceden girilmiş standart bir koordinat sistemi ile açılır. Bu koordinat sistemi isteğe bağlı olarak değiştirilebilir. (Standart olarak gelen koordinat sistemi 2D (iki boyutlu) çizimler için uygundur. Ama 3D (üç boyutlu) çizimlerde mecburen koordinat sistemi istekleri daha kolay karşılayacak şekilde değiştirilmelidir.)

 

Üst