Arapça - Osmanlıca Klavye

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
S.A Abilerim//(ABLA)larım


Arapça - osmanlıca Klavye

Arapça ve osmanlıca yazım için ekran klavyesi.

Arapça harfleri dijital ortama dökmek Arapça öğreten ve öğrenmek isteyenler için büyük zorluktur. İmam Hatip Liselerinde, Arapça derslerinde öğrenciler için soru hazırlarken metinleri elle yazmaktan başka bir çaremiz yoktu. Çünkü Türkiye’de Arapça bir daktilo bulmak, zor olduğu gibi bulsanız da Arapça daktiloyu öğrenip de kullanmak ise ayrı bir zorluktur.
Öğretmenin el ile yazdığını öğrenci okurken, öğrencinin yazdığı metinleri biz okurken sürekli zorluk çekiyorduk. İnternette bir araştırma yapıp çözüme ulaşmak istedim. Ancak bulduğum bir çok program bilgisayara kurulum gerektirdiği gibi Arapça konuşulmayan bir ülke için hazırlanmamıştı. Ayrıca " hareke " kullanım desteği yoktu. Bazılarında da Arapça rakamlar ve semboller de yoktu. Microsoft Word’ de simgeler içinde Arapça harfler vardı ve "bunlar bir html dosyası içinden çalıştırılması mümkün olabilir mi?" düşüncesiyle yola çıkıp zamanla önce harfleri , daha sonra hareke ve rakamları yazdırmayı başardım.
Şimdi ise " Arapça Klavye " hem fare, hem de elimizin altındaki tuşlara basarak çalışıyor. Bu program İmam Hatip Liselerinde görev yapan öğretmenler, Öğrenciler, Edebiyat Fakültelerinde osmanlıca ders gören öğrencilerin ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir.

İNNDİR
 
Üst