Allah'ın Falikul İsbah İsmi

  • Konuyu başlatan nazile
  • Başlangıç tarihi
nazile

nazile

Çalışkan Üye
Kademeli

"Şüphesiz Allah, taneyi ve çekirdeği yarıp filizlendirendir. Ölüden diriyi çıkarır. Diriden de ölüyü çıkarandır. İşte budur Allah! Peki (O’ndan) nasıl çevriliyorsunuz?" Enam/95"O, karanlığı yarıp sabahı çıkarandır. Geceyi dinlenme zamanı, güneşi ve ayı da ince birer hesap ölçüsü kıldı. Bütün bunlar mutlak güç sahibinin, hakkıyla bilenin takdiridir (ölçüp biçmesidir).Enam:96

FALİKUL
İSBAH :Tan yerini ağartan/yaran. Enam 96

FALİKUL HANNİ VE'N-NEVA: Çekirdeği Yarıp Filizlendiren. Enam 95


Allahın bu Falikul işareti ile başlayan ismi esma el hüsna kitapçıklarında ve izahatların da bulunmaz. İbni Abbas Falik yaratmaktır derken başkalarıda Yarmaktır demiştir. Şöyle izah mümkündür Bir çekirdeği yarıp ondan faydalı ve yararlı şey çıkartan iki manayı da bir noktada birleştirmektedir.
Tan yerini ağırtan, sabahı getiren,karanlığı kovan gibi anlamları vardır. Aynı zamanda 5 tane ismi mana yönü ile kapsamaktadır. Karanlık cahillikle eş değerdir. Cahilliği ancak bilgelik ve irade kovalar. Buda Allah'ın Alim esması ile Murid esmasını yani bilge ve iradeyi görürüz. Çekirdeği yarıp yararlı şeyler yaratması yani hayat vermesi ise Hayy yani hayat veren oluşunu hatırlarız. Bu esmalalar Kadir oluşu ile çekirdeğe hayat verirken aydınlatması ilede Nur tecelli eder..


FALİKUL işareti ile başlayan Falikul İsbah Esması; Hayy,Kaviy,Alim ,Murid ve Nur isimlerini kendinde toplar.


Bu esmayı cehaletden kurtulmak için dua ederken zikrediniz.
Anlaması ve idrakı zor şeyleri okurken bu esma ile Allahı zikretmek ve yardım talep etmek işleri kolaylaştırır.Derslerini anlamayan çocuklara bu esmayı manası ile öğretiniz.
Özellikle faydasız ilmin ve karanlığın kol gezdiği sabaha hasret kaldığımız ve fitnenin her yeri kuşattığı günümüzde şu şekilde ısrarla dua etmeliyiz.;

Ey FALİKUL İSBAH (Karanlıkları kovalayan,tan yerini ağırtan) Rahman ve Rahim olan Allahım! Bu karanlıkları kaldır.Hayatımı aydınlat.İşlerimi kolaylaştır ve cehaletimi gider.
Amin.
Gücümüz ve idrakımız yettiğince izaha çalıştık.Kusurlarımız mutlaka vardır..

Sevgi İle
ADEM KORKMAZ
 

Üst