Allah'a hamdolsun Nurcular hapse girdi!

  • Konuyu başlatan Nurun Ala Nur
  • Başlangıç tarihi
Nurun Ala Nur

Nurun Ala Nur

Düzenleyici
Moderator
Allah'a hamdolsun Nurcular hapse girdi!Said Nursi‘yi Anma Haftası‘nın en fazla ilgi gören programı ağabeylerin konuşması oldu


Bursa Bediüzzaman‘ı Anma ve Anlama Platformu'nun düzenlediği ‘Bediüzzaman Said Nursi‘yi Anma Haftası‘nın en fazla ilgi gören programı ağabeylerin konuşması oldu.

Üç katlı Merinos Kongre ve Kültür Merkezi dolup taşarken, özellikle üst katlardaki yoğunlukla ilgili anonsa yapılmak zorunda kalındı. 1850 kişilik salona 4 binden fazla kişi geldi. Salona giremeyenler dışarıya konulan LCD ekranlardan programı izledi.

Hafız Abdullah Tutar'ın okuduğu Kur'an-ı Kerim ve Bursa'da "Rahmet-i Rahman"a kavuşan hizmet ehli insanlarla ilgili slayt gösteriminin ardından İhsan Atasoy'un yönettiği programa geçildi.

SAİD ÖZDEMİR AĞABEY: HAMDOLSUN 8 DEFA HAPSE GİRDİMHastalığı nedeniyle programa gelemeyen Mustafa Sungur Ağabey'in mesajının ardından ilk sözü alan Said Özdemir Ağabey, Bediüzzaman'a Türkiye'yi terk etmek istediğini söylediğini ifade ederek, "Hicaz'a gitmek istediğimi söyledim. Niye diye sorunca 'Efendim memleketin halini görüyorsunuz. Gittikçe daha fenalaşacak. Orada olsam çocuklarım da kurtulur, ben de' dedim. Bunun üzerine Üstad 'Kardeşim ben orada olsam buraya gelirdim. Alem-i İslâm kapısının kilidi Türkiye'dir. Bu kilit bu kapıyı Âlem-i İslam üzerine açar. Kat'iyen buradan gitmek için izin yok' dedi" şeklinde konuştu.

Risale-i Nur hizmetinde meşakkatli günlerin olduğunu hatırlatan Said Özdemir Ağabey, "Bekir Berk abi mahkemelerin haritasını yapmıştı. Tam 360 yerde mahkeme vardı. Ben de yargılandım. Allah'a hamd olsun 7-8 defa hapse girip çıktım" dedi.
Bediüzzaman‘ın hiç kimseden hediye kabul etmediğini belirten Said Özdemir Ağabey, "Üstad kendi eserini dahi parası ile alırdı. Bir risalesini 25 lira vererek satın aldı ve bunu her 25 lira verene satmayın, bunu en az 25 kişiye okutacağını söyleyenlere satın dedi” şeklinde konuştu.

ABDULKADİR BADILLI AĞABEY: 8 DEFA HAPİS YATTIM ELHAMDÜLİLLAH

Abdulkadir Badıllı Ağabey ise cemaatlerin biraraya gelerek Bediüzzaman Haftası organize etmesine çok sevindiğini belirtti. "Üstad ile 8 defa görüştüm 8 defa da hapis yattım Elhamdülillah" diyerek hatıralarını anlatan Badıllı Ağabey, "Üstad‘ı Urfa‘ya götürmek istedim. Ancak O bana ‘Kürt oğlu ben Urfa‘ya gelirsem Suriye ile Türkiye‘nin ayrı olmasına dayanamam, onları birleştirmek isterim, o zaman da siyasete karışmış olurum‘ dedi. Bu çok mühim. İki ülkenin 800 km'lik sınırı var. İki taraf da akrabadır. İnşallah iki ülke bir olur veya bir gibi olur" dedi.

Badıllı Ağabey, sözlerini İslam ülkelerinin şimdiki halini anlatan Said Nursi'nin eski dönem eserlerinden bir parça okuyarak tamamladı.

MEHMET FIRINCI AĞABEY: ÜSTADIN ŞEFKAT DENİZİNE GİRDİK

Mehmet Fırıncı Ağabey, Bursalı olarak programa gösterilen büyük ilgiden dolayı iftihar ettiğini söyledi. Bediüzzaman'ın şiddetli şefkat denizine girerek ve Risale-i Nur'u okuyarak Üstadı görme iştiyakının doğduğunu anlatan Fırıncı Ağabey, " Bir gün Üstad‘ın Bursa hakkındaki görüşünü merak ettiğim bir zamanda ‘Ben Bursa‘yı Isparta ve Barla gibi kabul ettim‘ deyince çok sevindim” dedi.

Konuşmasında Bediüzzaman'la aralarında geçen diyalogları nükteli bir dille anlatan Fırıncı ağabey, "Üstad'ı ziyaret ettiğimde yol paramı verdi. Halbuki benim cebimde ciddi miktarda para vardı. Ne kadar dirensem de parayı verdi. Bir gün Üstad bana 'Muhammed kardeşim bu dünyada sana 10 huri verilse...' dedi ve durdu. Sonra o sözünü şöyle bitirdi. 'Zübeyir evlenmez...' Demekki istikbalde evleneceğimi görünce sözü Zübeyir ağabey çevirdi" şeklinde konuştu.ABDULLAH YEĞİN AĞABEY: ÜSTAD BANA DEĞİL HAKİKATLERE BAĞLANIN DEDİ

Abdullah Yeğin Ağabey ise Bediüzzaman'ın kendilerini sürekli hizmete yönlendirdiğini söyledi. Yeğin Ağabey, "En zayıflar en iyi beslenir. Üstadın bize yaptığı iltifatları da bu şekilde anlıyorum. Bu iltifatları dua yerine kabul ediyorum. Üstad 'bana bağlanmayın, ben faniyim gideceğim. Hakikatlere bağlanın derdi" dedi. Yeğin Ağabey, sözlerini Risale-i Nur'daki "Konuşan yanlız hakikattir" pasajını okuyarak sözlerini tamamladı.


RisaleHaber
 

Üst