Aklıma takıldı

  • Konuyu başlatan tuanna4747
  • Başlangıç tarihi
T

tuanna4747

Yeni Üye
Üye
Iyi gunler. Arkadasim bir okulda ogretmenlik yapiyor. 1 tane ogrencisi var. Ogrencisi okuldan ayrilirsa okuldan ayrilmak zorunda kalacak.öğrencisi okula gelmeyince mudur evine gonderiyordu ama o gun okula geldigi icin o günkü parasini veriyordu.şu anda ogrenci birkac gundur okula gelmiyor. ogrenci velisini pazartesi arkadas aradı veli tasindiklarini söylemis. Arkadasda önceden çocuk gelmeyince de parasini alabildigi için, pazartesi isten ayrilmak yerine cuma ayrılırim diye bunu idareye söylemedi ve cumaya kadar okula geldi idareyede veliye ulasamadim demis. Cumaya kadar okula geldi onceden cocuk gelmediginde yaptigi gibi ders saati boyunca okulda oturdu. Simdi arkadasin sali gununden cumaya kadar aldığı para helal mi. Degilse ne yapmali.Iyi gunler.
 

S

sahasan

KF Ailesinden
Özel Üye
İyi günler,
Öncelikle ortada bir yalan söylenmesi ve bir de haksız kazanç mevcut, bu nedenle ilk olarak tevbe istiğfar edilmeli, sonrasında ise aşağıda yazılan ticaretle ilgili hadislerden hareketle cumaya kadar olan aradaki eksiklik geri iade edilmelidir.

Ey tüccar topluluğu! Hiç kuşkusuz, alış-verişe boş söz ve yalan yere yemin çokça karışır. Bu yüzden, bu eksikliği sadakalarınızla telafi ediniz!” (Ebu Davud, Büyû 1) “Dürüst, sözüne ve işine güvenilen tüccar, nebîler, sıddîklar ve şehitlerle beraberdir.” (Tirmizî, Büyû 4; İbn Mâce, Ticârât 1)

// Ayrıca bu konuya da bakabilirsiniz: İslamda ticaret ahlakı
 

Üst