Akika Kurbanı

sahasan

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Forum Administrator
#1
Akika KurbanıÇocuğun doğumu sebebiyle Allah'a şükür niyetiyle kesilen kurbana Akika Kurbanı denir. Akika, Arapçada yeni doğan çocuğun başındaki saça denir.

Akika kurbanı, çocuğun doğumunun ilk günlerinden itibaren buluğ dönemine kadar kesilebilir.Ancak doğumunun yedinci gününde kesilmesi müstehaptır. Aynı gün çocuğun saçı kesilerek saçının ağırlığı kadar altın ya da gümüşün tasadduk edilmesi tavsiye edilmiştir. Saçının traş edildiği gün kurban kesilmesi sebebiyle Akika Kurbanı adını taşımaktadir.

Akika Kurbanı kesmek Hanefi mezhebine göre mubah (bazı rivayete göre mendubtur), diğer üç mezhebe göre ise sünnettir. Peygamberimiz (s.a.s.) torunları Hasan ile Hüseyin'in doğumlarının 7. gününde Akika kurbanlarını kesmiş ve ümmetine de tavsiye etmiştir.

Kesilen Akika Kurbanı Allah'u Teâlâya şükür olduğu gibi bu uygulamalar yaşanan mutluluğun çevredeki insanlarla paylaşılması, sosyal yapının ve dayanışmanın sağlamlaştırılmasına vesile olmaktadır.

Akika Kurbanı hem erkek hem de kız çocukları için kesilir.Kesilen kurbanın etinden kurban sahibi,aile fertleri ve yakın dostları yiyebilir.Ancak bütün kurbanlarda olduğu gibi akika kurbanından da ihtiyaç sahiplerinin istifade etmesi esastır.