Sabit Adını Sen Koy

  • Konuyu başlatan out of whack
  • Başlangıç tarihi
O

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Adını Sen Koy

Esselamualeyküm KunFeyekun Ailesi Üyeleri:
Bügün hastahaneye gidince biraz düşündüm, hastahaneye gidiyorum deyince benim aklıma çoğu zaman iyi şeyler gelmiyor. Sağlam olarak gitsem hasta olup çıkıyorum, ya da bana öyle geliyor.

Neyse konumuza geleyim: büyüklerimizin de söylediği bir gerçek var ki o da: ağzımızdan çıkan şeylerin lehimizde veya aleyhimizde dua hükmüne geçeceğidir.
Bu nedenle tehlikeli şekilde oynayan çocuğa: "dikkat et düşeceksin" değil de; "düşme, dikkat et de düşme veya düşmeyesin" denilmeli.

Buradan hareketle: "hastahane" yerine "şifahane" ya da "mahpushane" yerine "ıslahhane" denilmesinin çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.
Sizin de bunlara benzer şekilde aklınıza gelen fikirler varsa paylaşırsanız öğrenmiş oluruz, belki de günün birinde lazım olur, kim bilir ;)
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
sahasan ben de muhammed bozdağın ruhsal zeka kitabını okumuştum. O kitapta da bu konunun üstüne duruluyordu. Hatta yaşanmış gerçek bir hikayeyi yazmış yazar:

çocuğuna kızan anne Allah belasını versin geberesice diyor ve çocuk da annesine küsmüş bir şekilde dışarı çıkıyor.. Ve çocuk logar kapağı olmayan bir kuyuya düşüp vefat ediyor.
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
vasati

vasati

Deneyimli Üye
Kademeli
osmanlıda hastaneye darüşşifa denirmiş. şifa evi anlamına geliyor. ama bu ismi verirken de senin düşündüğün gibi ince düşündüklerinden koymamışlar büyük ihtimalle..çünkü tam olarak hastane ismine karşılık olarak gelen bimarhane(bimar:hasta) ismi de kullanılıyormuş..yahut darülaceze ismi de yine aynı şekilde bir ince düşünce ürünü gibi durmuyor..

bana soracak olursan şu an kullanılan isimleri doğru-yanlış değerlendirmesinden çok hoşluk-nahoşluk ekseninde değerlendiriyorum ve isim olarak şifahane hem kulağa çok daha hoş geliyor hem de dediğin gibi bir güzellik içeriyor..senin dediğin şekilde bir dua hükmünde olması mevzusu da ayrı bir değer katıyor : )

sonuç olarak Allah hastaneye şifa için gidenlere şifa işi düşenlere ise sabır versin..
 

ömr-ü diyar

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
Bende cok beğendim
 

Üst