Önemli 2017 Hac kayıtları ve kayıt yenileme ne zaman nasıl yapılacak?

  • Konuyu başlatan hacı gedikli
  • Başlangıç tarihi
H

hacı gedikli

Ziyaretçi
Selamınaleyküm 2017 hac kayıtları ne zaman başlıyor 2017 yılında kayıt yenileme işlemi yine otomatik olarak kendileri tarafındanmı yapılıyor yoksa tekrar kayıt yenileme işlemimi yapmak gerekiyor?
 

okuryazar

okuryazar

Çalışkan Üye
Aleykümselam Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hac ile ilgili resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre 2017 yılı için hac müracaat işlemleri başlamıştır.

Bu sene 2017 yılında sistem otomatik kayıt yenileme yapmayacağı için kayıt yenileme yapacaklar ilgili müftülüklerden ya da diyanetin hac diyanet sitesi üzerinden 9 Ocak ile 31 Ocak arasında kayıt yenileme işlemlerini yaptırmak zorundadırlar.
 

okuryazar

okuryazar

Çalışkan Üye
Önemli Duyuru

  1. 1- 2017 yılında hacca gitmek üzere “İlk Defa Kayıt” yaptıracakların ilgili bankalara (28 Aralık 2016 – 06 Ocak 2017 tarihleri arasında) 20 TL. önkayıt ücreti yatırmış olması gerekmektedir.

  2. 2- 2017 yılında Otomatik Kayıt Yenileme işlemi yapılmayacaktır.

  3. 3- 2016 yılında Kur’aya katılanlardan hacca gidemeyenler; “Kayıt Yenileme” işlemlerini 09 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında İl ve İlçe Müftülüklerinde veya İnternet ortamında kendileri yapacaklardır.

  4. 4- Kayıt yeniletenler; Hac Konaklama türü, Kayıtlı olduğu İl ve ilçesini, İletişim bilgileri ile Kur’a birliktelik işlemlerinde değişiklik yapmak istedikleri taktirde bu işlemlerini 09 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında Müftülüklerden yaptıracaklardır.

  5. 5- Kur’a çekiminden sonra kesin kayıt yapmaya hak kazanana vatandaşlarımızın, “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgeleri cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabileceklerinden, özellikle cep telefonu bilgilerinin güncellenmesi gerekmektedir.

  6. 6- 2017 yılı Hac Ön Kayıt ve Kayıt Yenileme ile ilgili detaylı bilgiye http://hac.diyanet.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
 

okuryazar

okuryazar

Çalışkan Üye
2017 Yılı Hac Müracaatları Başladı

1- Hac Müracaatlarıyla İlgili Gerekli Açıklamalar İçin Lütfen Tıklayınız..

2- 2017 Hac Ön Kayıt Girişi İçin Lütfen Tıklayınız...

3-Hac Kayıt Durumunuzu Sorgulamak İçin Lütfen Tıklayınız...

Hac farizasını yerine getirmek isteyen vatandaşların heyecanla beklediği 2017 Hac müracaatları başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hac müracaatlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, 2017 yılında hacca gitmek için ilk defa kayıt yaptıracak vatandaşların ilgili bankalara (Al Baraka Türk, Halkbank, Kuveyt Türk, Ptt Bank, Vakıf Bank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım) 20 TL ön kayıt ücreti yatıracaklarını belirtti. Ön kayıt işlemleri, 28 Aralık 2016-6 Ocak 2017 tarihleri arasında olacak.

Vatandaşlar elektronik ortamda (http://hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüklere bizzat müracaat ederek “Oda tercihli hac konaklama” ve “Otel Konaklama” türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yapabilecek.

Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlar, cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile kesin kayıt yaptırabilecekler.

Başkanlık tarafından Otomatik Kayıt Yenileme işlemi yapılmayacak

Önceki yıllarda kayıt yaptıran vatandaşların kayıt yenileme işlemleri ise 9 - 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacak. Başkanlık tarafından 2017 yılında “Otomatik Kayıt Yenileme” işlemi yapılmayacak. Önceki yıllarda ön kayıt ücreti yatırıp kuraya katılan hacı adaylarından kayıt yenileme işlemlerinde ise herhangi bir ücret alınmayacak.

Kaydını yenilemeyenler 2017 yılı hac kurasına dâhil edilmeyecek.

Önceki yıllarda uygulanan “Normal ve Müstakil Odalı” konaklama türleri birleştirilerek, 2017 yılı haccında “Oda tercihli hac konaklama” türüne geçildi. Hac adaylarının elektronik ortamda (http://hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüklere bizzat müracaat ederek “Oda tercihli hac konaklama” ve “Otel konaklama” türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yenileyecek. Kaydını yenilemeyenler ise 2017 yılı hac kurasına dâhil edilmeyecek.

Vatandaşların iletişim bilgilerini güncellemeleri gerekiyor

Vatandaşlar, iletişim bilgilerini elektronik ortamda (http://hac.diyanet.gov.tr) veya müftülüklere bizzat müracaat ederek güncelleyecek. Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlar, cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile kesin kayıt yaptırabilecekler.

2016 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adayları; hacca gitme, hac konaklama türlerini tercih etme ve varsa kuraya beraber katılmak istediği kişilerde değişiklikleri 9 - 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapabilecek.
 

okuryazar

okuryazar

Çalışkan Üye
kayıt yenileme yaptıracak arkadaşlar unutmasınlar, konuyu mümkün mertebe süresi geçene kadar herkes görsün diye güncel tutalım.
 

sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Kayıt yenileme bu gece yarısı itibariyle başlayacak.
 

cenneteyn

cenneteyn

Yolcu..
Kademeli
Hac kuraları bugün çekiliyor.

2017 Yılı Hac Kayıt İşlemleri

Hac kurası çekilişi saat 15:00' de Diyanet TV ' de canlı yayında...
Kura sonuçlarına saat 23.00’den itibaren http://hac.diyanet.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.


1- Hac Müracaatlarıyla İlgili Gerekli Açıklamalar için lütfen tıklayınız.

2- Umre Kaydı Yapmak için tıklayınız.

3- Sağlık Mücaatı Yapmak için tıklayınız.
 

Üst