Zıpkınla balık avı caiz mi?

• Konuyu başlatan errcannn
  • Başlangıç tarihi
E

errcannn

Ziyaretçi
Sorumu yanıtlayacak olana şimdiden teşekkürler...
Ben tatllerde, denizde zıpkınla balık avlıyorum. kolay iş değil yetenek gerektirir. avladıklarımı arkadaşlara dağıtır, kendimde yerim.
helal olduğunu biliyorum. ama acaba bir müslüman olarak sevimsiz bir iş mi yapıyorum. Avlamasamda olur çünkü.

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
zıpkınla kısmı değil de eğlence için avlanma hususunda soru ve cevabı mevcut şöyle:

Soru

Eğlenmek niyetiyle avlanmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz;
Avcılığı maişetini te`min maksadı ile yapmalıdır. Vahşî hayvanları avlayarak maişetini te`min etmek, İslâm`da meşrû` olan kazanç yollarından biridir. Fakat diğer kazanç yolları bundan daha faziletlidir.

Telehhi, yani, keyf ve eğlence için, sadece spor olarak avlanmak ise, İslâm`da hoş karşılanmamıştır. Çünkü bu niyetle yapılan avlanma, kalbe kasvet ve gaflet verir, hayvanlara karşı şefkat ve acıma duygularını azaltır.

Neseî ve İbn-i Hibbân`ın rivayet ettikleri bir hadiste şöyle buyurulmaktadır:

"Bir kuşu boşuna öldürenler için, kıyâmet gününde o kuş bağırarak:

"Ya Rabbi, falan faydalanmak niyeti olmadan beni boşuna öldürdü` diye şikâyet edecektir..." Neseî`nin rivayet ettiği bir diğer hadîste de şöyle denilmektedir:

"Bir kuş öldürüp de hakkını vermiyen kimse, kıyamet gününde ondan mes`ul olacaktır.

- Kuşun hakkı nedir ya Resûlâllah diye sordular. Buyurdu ki:

- Onu boğazlayıp yemesi ve sadece başını kesip atmamasıdır." Şu halde, yemek veya kendisinden faydalanmak niyeti olmadan sırf zevk için avlanmak İslâmda câiz görülmemiştir. (Mehmet Dikmen)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Moderatörün son düzenlenenleri: