Zilhicce ayının son gecesinde yapılacak olan ibadetler

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici

zilhicce ayının fazileti,zilhicce ayında yapılacak olan ibadetler,zilhicce ayı, senenin sonunda yapılan dualar

Zilhicce’nin son gecesi mümkünse bir Tesbih Namazı kılınır ve bir Hatm-i Enbiyâ yapılır. Kezâ, Zilhicce’nin son gecesi, akşam ile yatsı arası, 10 rek’at namaz kılınır. Namaza şöyle niyet edilir: “Yâ Rabbî, geçen seneyi benden râzı olarak ayır. Sâdır olan isyânımı hasenâta tebdîl eyle. Beni hidâyet-i ilâhiyene ve rızâ-yı ilâhîne mazhar eyle.”

Her rek’atte; 7 Fâtiha-i Şerîfe, 7 Âyetü’l-Kürsî, 7 İhlâs-ı Şerîf okunur. İki rek’atte bir selâm verilir.
Namazdan sonra, mümkünse en az 11 tevhîd, 11 istiğfâr, 11 salevât-ı şerîfe okunur ve duâ edilir.
Zilhiccenin son günü, aynı zamanda senenin son günüdür. Bu günde mümkünse oruçlu bulunmak fazîletli bir ibâdettir.
Not:Yazı Fazilet Takviminden yazılmıştır..

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
SENE SONU DUASI: Her kim Zilhicce'nin sonunda(Mutlaka okunmalı);
"Ey Allâh'ım C.C. ! Bu sene, Senin razı olmayıp beni nehyettiğin şeylerden her ne yaptıysam ben onları unuttum, Sen ise unutmadın. Bana ceza vermeye kadirken mühlet verdin ve ben, Sana karşı gelme cüreti göstermişken beni tevbeye davet ettin. Ey Allâh'ım C.C.! Ben bütün bunlardan dolayı senden mağfiret diliyorum. Beni mağfiret eyle! Ey Kerem sahibi! Ey Celâl ve İkram sahibi! Bu sene, Senin razı olup bana sevap vaad ettiğin hangi amelleri işlediysem, Senden dilerim ki onları benden kabul edesin ve Senden ümidimi kesmeyesin! Ey Kerem Sahibi, kabul eyle!

Efendimiz Muhammed'e (SAV) ve âl-i Ashabına Salât-ü Selâm eyle! " derse, şeytan: "Biz, bu sene yorulup bu günahları işletmek için zahmet çektik, o bir anda hepsini sildirdi" diyerek yüzüne toprak saçar

Hadisin kaynağını bilmiyorum.İnternette birçok yerde mevcut.

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Üsteki namaz eksik veya bu benim eklediğime ekleme yapılmış .Bilgi açısından ilave ediyorum.

ZİLHİCCE AYININ SON GECESİ VE SON GÜNÜ KILINACAK NAMAZLAR

* Zilhicce ayının son gecesinde akşam ile yatsı vakti arasında 10 rekât namaz kılınır. İki rekatta selam verilir. Bütün rekatlarda ;
7 Fatiha, 7Ayetel Kürsi, 7 İhlas suresi okunur.

Namaz bittikten sonra ;

11 defa şu tevhid okunur ;
“ La ilâhe illâllâhû. Vahdehû lâ şerikelehû. Lehül mülkü ve lehülhamdü yuhyi ve yümitü ve hüve hayyün la yemütü bi yedihil-hayrü ve hüve alâ külli şey’in kadir.”

11 defa şu istiğfar okunur ;
“Estağfirullahel’azıymel’kerim ellezi lâ ilâhe illâhû. El’hayyelkayyume ve etubu ileyh. Ve es’elühüttevbete velmağfirete vel hidâyete lenâ innehü hüvettevvâbûrrahıym.

11 defa şu selevat okunur ;
“Alahümme salli ve sellim ve barik alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed ”

Namazdan sonra şöyle dua etmelidir ;
“Allâh’ım geçen bu seneyi hakkımda şikayetçi eyleme, onu benden memnun olarak ayır !
Onda bilerek veya bilmeyerek işlediğim hata ve kusurlarımı affet, günahlarımı bağışla. Kusurlarımı iyiliğe çevir ve benim ismimi iyi kullarının isimlerinin yüce makamında yaz. Gireceğim yeni seneyi hakkımda hayırlı ve bereketli kılmanı diliyorum.” Diye dua etmelidir.
*Zilhicce ayının son gününde öğlenden önce 4 rekât namaz kılınır.
Her rekâtta : 7 Tane Fatiha süresi, 10 İhlas suresi, 10 Kevser suresi okunur.
Selam verdikten sonra şu dua oknur ;
“ La ilahe illâllâhü. Vahdehü lâ şerikelehü. Lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümitü. Biyedihil hayr. Ve hüve ala külli şey’in kadir ”
Sonra 360 kere şu istiğfar okunur ;

“ Estağfirullahel azim ellezi la ilahe illa hu, el hayyul kayyumu ve etubü ileyhi min cemiğiz zunubi ve seyyiati ameli ”
Sonra 12 kere Selevatı Şerife okunur ;

“ Allâhümme sâlli âlâ seyyidina Muhammed ”
Sonra 100 kere ;

“ Allâhümmeğfirli ” okunur.
Sonra secdeye varıp 7 kere “ Ya Rab ! ” derse gökten bir melek ona nida eder :
“ Müjdeler olsun ! Allâhü Teâlâ ( c.c ) senin bu sene işlediğin günahlarını affeyledi ” der.

Kaynak:Alıntı