Yemek Adabı (Animasyon)

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Yemek adabı ile ilgili güzel bir video. Çocuklarınıza izlettirmenizi kunfeyekun.net olarak tavsiye ederiz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Konu güncelliğini yitirmiş. Flash açılmıyor. Konuyu güncellenene kadar çöp'e taşıyorum...

Münzevi

KF Ailesinden
Özel Üye
Eline sağlık Sahasan Abi izledim ;)

Şunu söylemek istiyorum ki; yemek yerken suküt edilmemeli, küçükken herkesin bilgili gördüğümüzden, yemek yerken konuşulmaz diye duyduk ve malesef ki bu yanlıştır.Yemek yerken malayani ve necis şeyler olmamak kaydıyla cokşey konusabilir.. Tabiri caizse yemek yerken sadece hayvanlar konuşmaz ve birde Allah cc ve Hz.Peygamberin birde salih zatlardan nasibini almamış insanlar konuşmaz, hiç olmazsa tebessüm edip birbirinize bakmalısınız..

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Eline sağlık Sahasan Abi izledim ;)

Şunu söylemek istiyorum ki; yemek yerken suküt edilmemeli, küçükken herkesin bilgili gördüğümüzden, yemek yerken konuşulmaz diye duyduk ve malesef ki bu yanlıştır.Yemek yerken malayani ve necis şeyler olmamak kaydıyla cokşey konusabilir.. Tabiri caizse yemek yerken sadece hayvanlar konuşmaz ve birde Allah cc ve Hz.Peygamberin birde salih zatlardan nasibini almamış insanlar konuşmaz, hiç olmazsa tebessüm edip birbirinize bakmalısınız..

"küçükken herkesin bilgili gördüğümüzden, yemek yerken konuşulmaz diye duyduk" bende böyle biliyordum. .Çok ağır tabirler kullanmışsınız bence.
Biz çoğunda konuşuyoruz sanırım. Bir alışkanlık çok aç olduğumda hızlı yiyorum.Devlet okullarının zarırından biri.En yavaş yiyenlerden biri bendim herkez hızlı yemeğe zorlanıyordu süre kısıtlı çünkü.

Bence besmeleyle başlayıp bitirince hamd etmekde çok önemli.
Yemekte konuşulmaz kim demiş arkadaş yıllardır bunu diyeni bulmak lazım.
Araştırdım sünnet değilmiş.Misafirle konuşmak daha iyi deniyor.Zaten misafir gelincede elvette konuşulur kanetindeyim.Lokmalarına konuşurken dikkat edin:)

Münzevi

KF Ailesinden
Özel Üye
"küçükken herkesin bilgili gördüğümüzden, yemek yerken konuşulmaz diye duyduk" bende böyle biliyordum. .Çok ağır tabirler kullanmışsınız bence.
Biz çoğunda konuşuyoruz sanırım. Bir alışkanlık çok aç olduğumda hızlı yiyorum.Devlet okullarının zarırından biri.En yavaş yiyenlerden biri bendim herkez hızlı yemeğe zorlanıyordu süre kısıtlı çünkü.

Bence besmeleyle başlayıp bitirince hamd etmekde çok önemli.
Yemekte konuşulmaz kim demiş arkadaş yıllardır bunu diyeni bulmak lazım.
Araştırdım sünnet değilmiş.Misafirle konuşmak daha iyi deniyor.Zaten misafir gelincede elvette konuşulur kanetindeyim.Lokmalarına konuşurken dikkat edin:)

Genelde Tv'lerden görüyorum, ve aynen yemek yerken konuşulmaz tabirini, ve çocuk mezkur hadise yüzünden anne ve babasından görmediği adabı malesefki Tv'den görüyor..

Bende devlet okullarında büyüdüm ve kuran kurslarında, biz konusurduk, acele durumlarda illaki konusamadan yemek yiyorduk burası istisna tabi.. Olayın birde şu boyutu varki ;Yemek yerken konuşmadan suküt etmek Mecusilerin adeti olduğu için hoş değildir.Cünkü Rasulullah S.A.V "Kim bir kavme (topluluğa) benzemeye çalışırsa o, onlardandır." buyurduğunuda biliyoruz..

Birde
Gazalî İhya kitabının "Yemeğin edebleri" bölümünde şöyle demiştir: Yemek yiyenler yemek sırasında iyi şeyler konuşmalıdırlar ve yemekler üzerinde ve diğer şeyler hakkında iyi kimselerin hikâyelerini anlatmalıdırlar. demiş ;)
Ayrıca sözleriminde arkasındayım :)