Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Yasin-i Şerif Dinleyin

Konusu 'Kur'an-ı Kerim Ziyafeti Dinle' forumundadır ve sahasan tarafından 11 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. sahasan

  sahasan © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Forum Administrator

  Mesajlar:
  13.118
  Beğenileri:
  4.065
  Ödül Puanları:
  9.820
  [GV]3046400953193860059[/GV]  [FONT=georgia,palatino]Neden Devamlı Yasin Suresi ?[/FONT]


  [FONT=georgia,palatino]Kuran-ı kerimin otuz altıncı suresidir.


  [FONT=georgia,palatino]Yasin suresi, Mekke-i mükerremede nazil olmuştur (inmiştir). Seksen üç ayet-i kerimedir. Yasin diye başladığı için,sure bu ismi almıştır. Bazı alimler, Yasin ile muradın; ey insan veya ey insanların efendisi manasına Peygamberimiz sallallahü aleyhi v e sellemin olduğunu bildirmişlerdir. İhlas ile (Allah rızası için) okuyanların dünya ve ahiret nimetlerine kavuşmalarına vesile olacağı ve okunduğunda vefat etmiş olan müslümanların ruhlarına hediyye edildiği için bu sureye Muammime; imanın esasları (temelleri) ile ilgili hususları içerisinde bulundurduğu, okuyanların kalblerini tenvir ettiği, aydınlattığı için, Kalbul Kuran gibi isimler de verilmiştir. [/FONT][/FONT]


  [FONT=georgia,palatino]*Bu surede, belli başlı konular olarak; Peygamberimizin sallallahü aleyhi ve sellem peygamberliği tasdik edilmekte (doğrulanmakta), inkar edenle kabul etmeyenler tehdid edilmekte, eski kavimlerin (milletlerin) inkarcı hallerinden dolayı başlarına gelen azab ve felaketler anlatılarak, insanlar gafletten uyanmaya davet edilmekte (çağrılmakta) , bu arada Peygamberimiz de sallallahü aleyhi ve sellem teselli edilmektedir. Yine bu surede Allahü tealanın kudretinin ve büyüklüğünün eserlerine dikkatler çekilmekte, ahirete inanmayanların ne kadar pişman olacakları, müminlerin, inananların ise, pek büyük mükafatlara nail olacakları (kavuşacakları) bildirilmektedir. (Kurtubi, Razi, Abdülhakim Arvasi)


  [FONT=georgia,palatino]***Yasin, Kuran-ı kerimin kalbidir. Muhakkak o, bütün dertlere şifadır. (Hadis-i şerif-Hakim, Tirmizi)

  [/FONT]
  [FONT=georgia,palatino]***Her kim Cuma günü annesinin, babasının veya bunlardan birinin kabrini ziyaret eder de baş ucunda Yasin suresini okursa, okuduğu her harfi adedince onlar mağfiret edilir (bağışlanır) . (Hadis-i şerif-Salebi)

  [/FONT]
  [FONT=georgia,palatino]***Ölmek üzere bulunan bir hastanın yanında Yasin suresi okunursa, okunan her harfi için, onar melek iner. Yasin suresi üç bin harftir. İnen melekler, ölmek üzere olan kimsenin önünde sıra sıra dizilip onun için istiğfar ederler (bağışlanmasını isterler) . Sekerattaki (ölüm anındaki) bir müminin yanında Yasin suresi okunursa, Cennet Rıdvanı ona Cennet şerabı içirmedikçe Azrail (aleyhisselam) onun ruhunu almaz. (Hadis-i şerif-Sefer-i Ahiret Risalesi)

  [/FONT]
  [FONT=georgia,palatino]Böyle müjdeli Hadisi şerifler varken Bir kendine sor bakalım.Acaba Bu kadar çok okunmalımı okunmamalımı.Bazı Ayeti Kerimelerin bazılarına, Bazı Sürelerin Bazı Sürelere Mana bakımından üstünlükleri vardır.[/FONT][FONT=georgia,palatino]Aynen insanların üstünü Peygamberler olduğu gibi Peygamberlerde kendi aralarında birbirine üstünlükleri vardır.Bizim peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v) bütün peygamberlerden üstündür. [/FONT]
  [FONT=georgia,palatino]Biz bütün peygamberlerin Peygamberliğini kabul ederiz fakat En çok Muhammed Mustafa(s.a.v) efendimizi anarız.Öyle değil mi? Neden böyle yaptığımızın idrakinde iseniz sorunuzun cevabını da öğrenmiş olursunuz.[/FONT][FONT=georgia,palatino]Ayrıca;[/FONT][/FONT]

  [FONT=georgia,palatino]Yasin sure-i şerifesini okumanın on faydası vardır.
  1) Aç olan, tok olur yani ummadığı yerden rızık gelir.
  2) Susuz olan, kanıncaya dek su bulur.
  3) Elbisesi olmayan elbise bulur.
  4) Eceli gelmeyen hasta şifa bulur.
  5) Eceli gelen hasta ölüm acısı duymaz.
  6) Ölürken, Cennet melekleri gelip görünür.
  7) İnsan korktuğundan emin olur.
  8) Misafir ve garib yardımcı bulur.
  9) Bekarların evlenmesi kolay olur.
  10) Gayb olan şey bulunur.
  [/FONT]

  [FONT=georgia,palatino]
  Fakat bunları niyyet ederek ve inanarak okumak lazımdır. (Seyyid Abdülhakim Arvasi)
  [/FONT]

  [FONT=georgia,palatino]
  Yasin, Peygamber efendimizin ism-i şeriflerinden olup, *Ey benim bahr-i yakinimin sabbahı (yakin deryamın dalgıcı) olan habibim!* demektir. (Seyyid Abdülhakim Arvasi)
  [/FONT]
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 7 Kasım 2010
  Sponsorlu bağlantılar
 2. sevde34

  sevde34 Kıdemli Üye Kademeli

  Mesajlar:
  165
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  167
  Allah razı olsun kardeşim hergün okuyabilen kullardan olalım:33439:
   
 3. FERASETLİ

  FERASETLİ KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  8.341
  Beğenileri:
  113
  Ödül Puanları:
  1.017
  Fakat bunları niyyet ederek ve inanarak okumak lazımdır. (Seyyid Abdülhakim Arvasi)

  Yasin, Peygamber efendimizin ism-i şeriflerinden olup, *Ey benim bahr-i yakinimin sabbahı (yakin deryamın dalgıcı) olan habibim!* demektir. (Seyyid Abdülhakim Arvasi)
  iyi oldu ben sık okugupum için bana lazımdı ALLAH RAZI OLSUN ELİNE SAğLIK KARDEŞİM
   
 4. kabal

  kabal Yeni Üye Acemi

  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  10
  sağol allah razı olsun.
   
 5. sahasan

  sahasan © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Forum Administrator

  Mesajlar:
  13.118
  Beğenileri:
  4.065
  Ödül Puanları:
  9.820
  Konu 7 Kasım 2010 itibari ile düzeltilmiştir.
   

Sayfayı Paylaş