Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Y U N U S ç A

Konusu 'İSLAMİ ÖNEMLİ KONULAR' forumundadır ve Mu@YMe tarafından 20 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. Mu@YMe

  Mu@YMe Vip Üye Özel Üye

  Mesajlar:
  9.258
  Beğenileri:
  147
  Ödül Puanları:
  1.017

  İşitin Ey Dostlar

  İşitin ey dostlar! Aşk güneşe benzer,
  Aşkı olmayan gönül, misali taşa benzer.

  Taş gönülde ne biter, dilinde zehir tüter,
  Ne kadar yumuşak söylese, sözü savaşa benzer.

  Aşkı var,gönlü yanar,yumuşar muma döner,
  Taş gönüller,kararmış sarp katı kışa benzer.

  O Sultan kapısında, hazreti huzurunda,
  Aşıkların yıldızı, her dem çavuşa benzer.

  Geç Yunus endişeden, gerekse bu ormanlıktan,
  Ere aşk gerek önceden, ondan dervişe benzer.

  Yunus Emre’nin insan sevgisi, şiirin başlığında kendini gösteriyor. Dostlar! diye sesleniyor, söylemek, daha doğrusu uyarmak,duyurmak ve gerçekleri öğrenmelerini istediği insanlara!

  Aşkı güneşe benzetmesi, Güneşin eşsiz olması, erişilmez olması, yakıcı olması, en önemlisi bizim dünyamız için tek olması. AŞK ateşi öylesine yakıcı ki başka bir şeye benzetmeye imkan bulamamış Yunus.

  Eğer gönülde aşk yoksa, insan ruhsuz, hissiz, cansız, katı bir varlıktan öteye geçemez.’Ama ben filancaya aşığım, benim gönlümde aşk yok mu?’ diye soranların yüreğindeki aşkın, potansiyel Yaradan AŞKI olduğunu söylesek, bir kez gölgesinin girdiği o yüreğin, AŞKA ne kadar yakın olduğunu, Yaradan’ın istediği her gönülde AŞK Güneşi’nin yer alabileceğini söylesek, yanılmış olmayız.

  Yunus, gönlünde aşk ateşi olmayanın, şefkat ve merhametten uzak olacağını, söylediklerinin ya da söyleyeceklerinin yumuşaklıktan, sevecenlikten uzak olmasının da kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor.

  Yüreğinde AŞK ateşi yananlar, öylesine merhametli, şefkatli, insancıl ve sevecen bir hale gelirler ki, kin, nefret ve hasetten damla barındırmazlar yüreklerinde. Ne yazık ki, bu sıcaklıktan mahrum olanlar, buz gibi, katı, acımasız, insan ve canlı sevgisinden uzak, soğuk insanlara dönüşürler.

  Yaradan’ın kapısına, huzuruna varmanın, güneşi yüreğine alabilmenin en birinci yolu, Namazla mümkün. Bunu yüreğine almayı isteyen kulunu, Yaradan hiç tehlikeyle karşı karşıya bırakır mı, dolayısıyla kul Yaradan’ın huzurunda iken, Yaradan kulunu her türlü tehlikeden koruyacak askerler bulundurur.

  Dünya dertleri, sıkıntıları ve korkunç tehlikeli ormanlara benzeyen bu basit dünyanın kendisini korkutmadığından söz ediyor Yunus, Gücünü Güneşinden alarak.

  Biz, burada bilimsel gerçeklerden, kitaplardan, korkulardan, sahtelikten, bencillikten uzak, Güneş’in ısıttığı yüreğimizle, Yunus’a naçizane aracı olmaya çalıştık. Hatamız,eksiğimiz varsa affola. Yorum eklemek isteyen arkadaşların yorumlarına da her zaman açığız.


  Serap Ay
   
  1 kişi bunu beğeniyor.
  Sponsorlu bağlantılar
 2. FERASETLİ

  FERASETLİ KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  8.341
  Beğenileri:
  113
  Ödül Puanları:
  1.017
  Biz, burada bilimsel gerçeklerden, kitaplardan, korkulardan, sahtelikten, bencillikten uzak, Güneş’in ısıttığı yüreğimizle, Yunus’a naçizane aracı olmaya çalıştık. Hatamız,eksiğimiz varsa affola. Yorum eklemek isteyen arkadaşların yorumlarına da her zaman açığız:gula::gula::36433:ALLAH RAZI OLA
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2010
 3. sahasan

  sahasan © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Forum Administrator

  Mesajlar:
  13.118
  Beğenileri:
  4.065
  Ödül Puanları:
  9.820
  Derviş Yunus söyle sözü, yaş dolmuştur iki gözü,
  Bilmeyen ne bilsin bizi, bilenlere selam olsun...

  :tşk:
   

Sayfayı Paylaş