Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

titrek sesli kiz--mutlaka okuyun arkadaşlar...

Konusu 'İSLAMİ ÖNEMLİ KONULAR' forumundadır ve miray tarafından 10 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. miray

  miray KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  156
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  0
  Telefonun öteki ucundaki genç kiz aGlamakli ses tonuyla konusuyordu:

  ?Hocam[​IMG] moralim çok bozuk[​IMG] çok kötüyüm[​IMG] bana yardim eder misiniz??

  ?Buyurun nedir probleminiz??

  ?Nisanlim beni terketti. Hem de eften püften meseleler için. Bana sadakatsizlik gösterdi. Hayallerim kirildi. Ben simdi ne yapacaGim??

  ?Evlenip[​IMG] yuva kurduktan sonra sizi terketseydi[​IMG] daha mi iyi olurdu??

  Titrek sesiyle devam etti:

  ?Ama gururumu çok kirdi. Dayanamiyorum.?

  ?Bütün bunlar doGru. Ama hisleri bir kenara birakarak düsünelim. Ayni gençle evlendiniz[​IMG] aradan kisa bir süre geçti[​IMG] sonra bir trafik kazasinda hayatini kaybetti[​IMG] o zaman simdikinden daha çok üzülmez miydiniz? Veya evlendikten sonra kendisinde ortaya çikan bir rahatsizlik yüzünden çocuGunuz özürlü[​IMG] sakat dünyaya geldi. O zaman mi daha çok üzülürdünüz[​IMG] yoksa simdi mi??

  ?Ama hocam[​IMG] hep kötü örnekleri veriyorsunuz??

  ?Henüz yasiniz çok genç. Nice kötü olaylarin ardindan iyilik[​IMG] nice iyi sanilanlarin ardindan da kötülük ortaya çiktiGini görüp geçirecek kadar yasamadiniz.. Evet[​IMG] beterin beteri var diye bosuna dememis atalarimiz. Bunu unutmamak gerek. Ayrica biz gaybi bilmediGimize göre bu ihtimalleri düsünmek zorundayiz.

  Gaybi bilen Rabbimiz bakin ne buyuruyor: ?Sizin kötü gördüGünüz seyler[​IMG] aslinda sizin için hayirlidir. Ama bunu bilemezsiniz.? ?Iyi olacaGini sandiklariniz da[​IMG] sizin için kötüdür. Siz bilemezsiniz[​IMG] ben bilirim.?

  Bizi O yarattiGina göre bizim için hayirli olani da O bilir. Görünüste hayir olan seylerin arkasindaki kötülüGü bilemediGimiz için Onun hükmüne teslim olacaGiz. Belki küçük bir üzüntüye bedel[​IMG] büyük kederlerden bizi kurtariyor. Veya umduGumuz küçük mutluluGa bedel[​IMG] büyük mutsuzluklarimizi önlüyor. Iste bunun için sabretmek gerek.. Onun hükmünü beklemek gerek. Ne dersiniz??

  Genç kizin sesindeki titreklik ve aGlamakli hal bir nebze yatismisti:

  ?Evet[​IMG] sizi anlamaya çalisiyorum. Lütfen devam edin hocam.?

  ?Adam[​IMG] uçaGa yetismek için çirpinir durur. Taksi tutar[​IMG] trafik tikanir[​IMG] güzergahi deGistirir. Tam alana vardiGinda kendisine ?Artik çok geç. UçaGin kapilari kapandi!? denilir. Adam çok önemli bir is seyahati için dis ülkelerden birindeki randevusunu kaçirmanin üzüntüsüyle kahrolur. Adeta kendi kendini yer bitirir. Fakat daha sonra o sefer sayili uçaGin havada infilak edip düstüGü haberi gelir. Adam bunu duyunca[​IMG] derin bir nefes alir. Iyiki yetisemedim? der. Önce yetisemediGine kahrolurken[​IMG] bu defa da iyi ki yetismemisim diye sevinir.

  O halde[​IMG] hayatta ne kaybettiGine olduGundan çok üzüleceksin[​IMG] ne de kazandiGina asiri sevineceksin. Önemli olan sonuçtur. Bunu hiç unutma. Hayat[​IMG] henüz bitmis deGil. Bazan son dakikada bile kayip telafi edilir[​IMG] kazanilir. Yeter ki[​IMG] kendini saliverme[​IMG] ilahi takdiri bekle.?

  ?Ama hocam[​IMG] çevremdekiler çok anlayissiz[​IMG] sizin gibi söylemiyorlar. ?Eyvah[​IMG] sen ne talihsizmissin. Bu basina nasil geldi vah vah? diye bana daha çok üzüntü veriyorlar. Onlara karsi ne yapmaliyim??

  ?Insanlarin çoGu danisilacak deGil[​IMG] danisan konumundadir. Danisilacak konumda olmayanlar yanlis telkinde bulunurlar. Onun için her söze kulak vermemelisin. Güvenilir kisilere derdini açmalisin.. Cahiller[​IMG] derdine dert katar[​IMG] yarana tuz basar.?

  ?Hocam[​IMG] tipki dediGiniz gibi oldu. Bilseniz simdi ne kadar ferahladim.?

  ?Aslinda siz bir sinavdasiniz. Hayatin her ani bir sinavdir. Birinden kurtulur[​IMG] diGerine atiliriz. Sinayan Yaraticimizdir. O halde en doGrusu[​IMG] derdimizi gizlice Ona dökmektir. Aciz insanlar[​IMG] çare yerine çaresizlik telkin ederler.?

  ?Hocam[​IMG] gerçekten böyle oldu. simdi kendimi Rabbime daha yakin hissediyorum[​IMG] Ona kulluGumu daha bir içten yapiyorum.?

  ?Sinavin maksadi da zaten budur. O seni senden daha iyi bilir. Onun Sonsuz kudretine siGinip çözüm aramak yerine aciz insanlarin çaresiz telkinlerine siGinmak yanlis kapi çalmaktir. Çözümü çözümsüzlestirmektir. Rabbimiz[​IMG] bizim yanlis kapilarda çare aradiGimizi gördükçe[​IMG] isimizi geciktirir. ?Benim Sonsuz Kudret ve Rahmetim varken aciz ve merhametsiz insanlara basvuruyorsun. Hadi bakalim[​IMG] biraz daha derdinle oyalan? der. Sikintimiz uzar. Hem aciz insanlara iltica[​IMG] gizli sirk manasini tasir. Rabbimiz bizi halis kulluGa çaGiriyor. Bana dön diyor. Bu gerçeGi kavrasak[​IMG] Hz.Yakub gibi ?Ben[​IMG] sikinti ve üzüntümden dolayi baskalarina deGil[​IMG] yalniz [​IMG]?a sikayetimi arzederim.? deriz. Aksi halde aciz insanlara sizlanmalar[​IMG] derdimizi artirmaktan baska bir ise yaramaz.?

  Artik titrek sesli kizin sesindeki üzüntü gitmis ve ne yapacaGini bilen bir güven duygusu içinde:


  ?Hocam[​IMG] [​IMG] senden razi olsun[​IMG] yüreGime su serptiniz. Size ne kadar tesekkür etsem azdir.? diyerek telefonu kapatti...

  Örnek bir olur[​IMG] ders alan bin. Umarim[​IMG] titrek sesli kizin durumundan bizim de alacaGimiz ders vardir.

  Ihsan ATASOY
   
  Sponsorlu bağlantılar

Sayfayı Paylaş