Televizyon Oyuncusu Olmak Günah mı

• Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Ziyaretçi
Selamun aleyküm , benim sorum şu : televizyon dizilerinde filmlerinde oynayan oyuncuların yaptığı iş ne kadar islama uyuyor , kazandıkları paralar haram oluyor mu ?

Cevap sayfanın aşağısında.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Fazla düşünmeye gerek olmadan diyebilirim ki, elbette dinimize uygun değildir.Bilhassa kadının sesi bile namahreme haram iken, sesi,vücudu,yüzü,tavırları ve dişiliği ile bir anda sayısız namahremin karşısında bulunan, böyle lüzumsuz ve insanların vaktini çalan,gereksiz yere zihnini meşgul eden,bilinçaltlarına dinen yasak olan günahlı ilişkileri normalmiş gibi gösteren bu kar amaçlı sektöre ,kazanacakları paranın görecekleri azaba nispeten hiç hükmündeki dünyevi karları için, amaçlarında onlara yardım etmenin ne derece akıl karı olduğu zaten aşikardır. Günahlarla kazanılan para helal olabilir mi?

Gerçi Sorularla islamiyet bazı şartlar dahilinde caizdir dese de ben buna kesinlikle katılmıyorum. İçinde dinen caiz olmayan bir tek şeyin olmadığı bir dizi ya da filmi bulup gösterirlerse bir durur düşünürüm.Ben böyle bir dizi ne gördüm ne duydum.Bilen varsa haber versin....İşte o yazı:

Değerli kardeşimiz;
Müsaade ederseniz, bu konuyu ilkeler çerçevesinde açıklayacağız, detayları sizin ferasetinize havale ederiz.

Sinema ve televizyon hem iyiye, hem kötüye kullanılabilir. Yani hükmü kullanılışına göre değişir.

Televizyonun bizzat kendisi haram değildir. Faydalı programlar yapmak ve izlemek haram değildir.
Önmeli olan söz konusu dizilerin İslamî açıdan gayrimeşru unsurlar barındırıp barındırmadığıdır.

İslam’a hizmet eden, insanlığa faydalı olan, ahlakî değerlere teşvik eden ve gayrimeşru unsurları barındırmayan dizileri yapmakta ve seyretmekte bir sakınca yoktur.

Kadınların yalnız dizilerde değil, çarşı-pazarda da dikkat etmesi gereken kurallar vardır. Özellikle bayanların, oyuncu bayanların meşru dizilerini seyretmesinde bir sakınca yoktur. Aslında her araç gibi, sinema tiyatro da güzel bir iletişim, bir eğitim aracı olabilir. Kılıcın keskin iki tarafı gibidir bu işler...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

milliemlak1907

Yeni Üye
Üye
Ben de ma'vera hocama katılıyorum. Bence de haram olmalı. Hem de bir değil birkaç yönden;

1 - Sinema,TV,dizi sektörünün temeli insanları eğlendirme amaçlıdır ve bu detaydan bakıldığında kazanç meşru değildir. yani haramdır.

2 - Günümüzde filmlerde mutlaka İslama ters düşen bir durum mutlaka mevcut (özellikle aşk, meşk, cinayet, mafya v.s.). bu nedenle de haram diyebiliriz.

3 - İslam her zaman yalana karşıdır ve yasaklamıştır. Ve dikkat ederseniz diziler de gerçeklik yoktur (mesela gerçekte akarsu ailesi var mı, ya da hakan,deniz,zeynep ya da polat). yani diziler ve sinema filmleri yalan üstünedir yani gerçekte olmayan insanlar gerçekte olmayan hayatları oynar. bu bakımdan da dizi ve sinema islami kurallar açısından uygun değil ve haliyle kazanılan para da haramdır.

4 - Bir de islamda alışverişin bir ölçüsü vardır. yani kar,kazanç v.s. ölçüsü bellidir. yani bir şeyin fahiş fiyata satılması dinen uygun değil..oyunculuk sektörüne bakarsanız. oyuncuların bir bölüm başına kazandığı en az 10000 TL (yani aylık 40000 TL). ve yaptıkları iş bir memur veya özel sektöre çalışanı gibi yorucu değil. Yani demem o ki hak ettiklerinden kat kat fazlasını alıyorlar. bu bakımdan da alınan para da haram olabileceği düşünülebilir. tabi bu maddeye sadece tv sektörü değil futbolcuların aldıkları da dahil edilebiir. Çünkü aldıkları para kat kat fazla ve ben o kadarını haketmediklerini düşünüyorum.

benim görüşüm böyle ve benim mantığıma uygun geldiği için paylaştım.

Ayrıca da arkadaşlar bu paralar helal de olsa çok çok para da olsa..ne önemi var ki..allah din inam ahlak nasip etsin. isterse insan dünyadaki herşeye sahip olsun ahirete faydası yok ki..

milliemlak1907

Yeni Üye
Üye
Bir de şu açıdan oyuncuların aldıkları paraya haram diyebiliriz :
İslama göre yaptığım iş ibadetine engel olmamalı.yani 5 vakitini kılmaya,ramazan orucunu tutmaya mani teşkil etmemeli. bugün dizi,sinema ile ilgili araştırma yaptığınızda(internetten); oyuncuların çok saatler çalıştığı,bazen sabahlara kadar çalıştıkları, çok aksiyon olduğu için çok yoruldukları(tabi haliyle namaza da güç kalmıyor) gibi yazılarla karşılaşırsınız

hatta bazıları işi iyice azıya alıp ramazan orucunu dizi setindeki aşırı çalışma, dizide senaryo gereği yeme,içme gibi oruç bozan haller olması gibi bahanelerle terkediyor ve tutmuyor. bu çok yanlış ve günah. çünkü bahaneleri geçerli değil.

Yazımımda imla hatası,anlatım bozukluğu v.s. varsa özür dilerim. ama demek istediğim dizi,sinema oyuncularının yaptıkları iş ibadetlerine engel teşkile diyor ve bu nedenle bu mesleği yapmaları caiz değil ve "haramın meyvesinin de haram" olması sebebiyle kazandıkarı para da bu açıdan haramdır diyebiliriz.

bir önceki mesajımla birleştirecek olursam 5 açıdan bu sektörden kazanılan para haramı işaret ederken "helal olabilir" diyen bence bir daha düşünmeli ve durum muhakemesi yapmalıdır. Ben yaptım ve burada da paylaştım ve bende HARAM olduğu kanaati oluştu.

milliemlak1907

Yeni Üye
Üye
Bir detay daha aklıma geldi bu konu ile ilgili. Bu hep olmuyor ama olduğu zamanda haram olma nedenidir. Bazı dizi,sinema oyuncuları gerçekte evli oldukları halde dizide yada sinemada akraba rolü (kardeş,kuzen,ana oğul gibi)oynuyor yada tam tersi (son zamanlarda bu duruma en iyi örnek bir ankara dizisi var.). islamda rol diye bir kavram yoktur. Yüce Allah insanı tüm zaman için değerlendirir. yani "bu kişi falanca zamanlarda rol icabı eşiyle kardeş olmuş(yada ana oğul,kuzen v.s. olmuş) yani gerçek değil" şeklinde yargılamaz. O BÜYÜK YARGICIN HUZURUNDA ROL DİYE BİR KAVRAM YOKTUR,HERŞEY GERÇEK KABUL EDİLİR.

Son düzenleme:

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Bir detay daha aklıma geldi bu konu ile ilgili. Bu hep olmuyor ama olduğu zamanda haram olma nedenidir. Bazı dizi,sinema oyuncuları gerçekte evli oldukları halde dizide yada sinemada akraba rolü (kardeş,kuzen,ana oğul gibi)oynuyor yada tam tersi (son zamanlarda bu duruma en iyi örnek bir ankara dizisi var.). islamda rol diye bir kavram yoktur. Yüce Allah insanı tüm zaman için değerlendirir. yani "bu kişi falanca zamanlarda rol icabı eşiyle kardeş olmuş(yada ana oğul,kuzen v.s. olmuş) yani gerçek değil" şeklinde yargılamaz. O BÜYÜK YARGICIN HUZURUNDA ROL DİYE BİR KAVRAM YOKTUR,HERŞEY GERÇEK KABUL EDİLİR.
İçimizide, dışımızıda, görünenide, görünmeyenide en iyi bilen Allah Celle ve Celalühüdür.
Rol icabı kötü söz söylüyor,kötü örnek oluyor veya öpüşüyorsa elbette günahıda hesabınıda çeker.Zaten şu televizonda ne hayır kaldı?
Bir dini sohbet dinlesen bir reklam giriyor aldığın sevapdan çok günah kazanıyorsun.Ahir zamandayız her yer günah her yer çukur.Allah ayağımız kayıp cehenneme düşenlerden etmesin Amin.

milliemlak1907

Yeni Üye
Üye
İçimizide, dışımızıda, görünenide, görünmeyenide en iyi bilen Allah Celle ve Celalühüdür.
Rol icabı kötü söz söylüyor,kötü örnek oluyor veya öpüşüyorsa elbette günahıda hesabınıda çeker.Zaten şu televizonda ne hayır kaldı?
Bir dini sohbet dinlesen bir reklam giriyor aldığın sevapdan çok günah kazanıyorsun.Ahir zamandayız her yer günah her yer çukur.Allah ayağımız kayıp cehenneme düşenlerden etmesin Amin.

Kurtuluş hocam iyi geceler. Öncelikle bu güzel ve önemli duaya "Amin" diyerek başlamak isterin.
Yazdıklarınızda çok haklısınız. Malesef günümüzde heryer günah dolu ne yazık ki. Günümüzde artık "günaha hiç girmeden bir saat bile geçirmek" yetenek olmuş. Bizler gibi çalışan insanların zaten günaha girmemeleri mümkün değil. Allah affetsin inşallah.Zaman gerçekten çok kötü

Dindar ve muhafazakar olarak tabir ettiğimiz medya organları da malesef maddiyata daha çok önem vermeye başladılar. sohbetler arası mutlaka reklam oluyor ve dediğiniz gibi o reklamlarda gerek görsel gerek ses olarak günaha girmeye teşvik edici malesef çok etken var

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Kurtuluş hocam iyi geceler. Öncelikle bu güzel ve önemli duaya "Amin" diyerek başlamak isterin.
Yazdıklarınızda çok haklısınız. Malesef günümüzde heryer günah dolu ne yazık ki. Günümüzde artık "günaha hiç girmeden bir saat bile geçirmek" yetenek olmuş. Bizler gibi çalışan insanların zaten günaha girmemeleri mümkün değil. Allah affetsin inşallah.Zaman gerçekten çok kötü

Dindar ve muhafazakar olarak tabir ettiğimiz medya organları da malesef maddiyata daha çok önem vermeye başladılar. sohbetler arası mutlaka reklam oluyor ve dediğiniz gibi o reklamlarda gerek görsel gerek ses olarak günaha girmeye teşvik edici malesef çok etken var
Selamun Aleyküm kardeşim.Biz hoca değiliz çok teşekkür ederim yorumunuz için.
Biz daha öncede televizon konusunu inceledik.Konu basit ama çözüm değil.Maalesef helal gıda konusuda televizon konusundan farklı değildi.Genel çözüm yoktur.Kişisel çözüm vardır.

K

karamelek1

Ziyaretçi
Allahın Selamı üzerinize olsun! Tv yayınları ve futbolcular konusunda kalbiniz ve aklınız dogru kanaat getirdi. Sanırım bu Temiz akıl sahibi olmanızdan ve Allahın Ayetlerine ve Yüce Allaha derinden saygı duymanızdan ötürüdür!
Ey kardeş Deki: İbadetlere güç yetirmek ve Günahlardan kaçınmak Ancak Allahın Kuvveti iledir . - La havle vela kuvvete illa billah!
Birde şöyle tefekkür edin. Allahın hiç bir yardıma ihtiyacı yoktur. Kazandıklarından Allah yolunda harcama yaptıklarını da sanıyorlar . Onları suçlamıyorum fakat Haram olan para ile hayır yapılmaz bu para ile yardım yapılmaz Mülk Allahındır! O dilerse dilediğini lutfu ile zengin eder . Şunu bilelim Eğer dünyayı tercih edersek ahirette bir nasibimiz olmaz! Bu tür işlerle ugrasanlar Dünyayı ahiret yurduna tercih edenlerdir Keşke yaptıkları hatayı bilselerdi. Şu ayeti kerimeyi gösteriyorum ki belki düşünürler.
(2/BAKARA-102: Tuttular, Süleyman’ın hükümranlığı hakkında şeytanların uydurdukları sözlere tâbi oldular. Halbuki Süleyman küfre gitmemişti. Fakat asıl o şeytanlar küfre gittiler. Halka sihiri ve Babil’de Hârut ve Mârut adlı iki meleğe indirilen şeyleri öğretiyorlardı. Oysa o ikisi: "Biz sırf imtihan için gönderildik, sakın kâfir olma!" demedikçe hiç kimseye sihir öğretmezlerdi. İşte bunlardan koca ile karısının arasını açacak şeyler öğreniyorlardı. Fakat Allah’ın izni olmadıkça onlar bununla hiç kimseye zarar veremezlerdi. Onlar kendilerine zarar getirip fayda vermeyen şeyler öğreniyorlardı. Büyüye müşteri olan kimsenin âhiretten nasibi olmadığını pek iyi biliyorlardı. Karşılığında kendi varlıklarını sattıkları şey ne kötü! Keşke bunu anlasalardı!)
2/BAKARA-103: Eğer onlar inanıp (Allâh'ın azâbından) korunmuş olsalardı, elbette Allâh katından (verilecek) sevâp, (kendileri için) daha hayırlı olurdu. Keşke bilselerdi!)
Allah bizi her türlü kötülükten sakındırsın . Amin

A

AbdulkerimAslan

Ziyaretçi
banada oyunculuk aklıma geliyor ama bu güzel sözleri duyduktan sonra kendime geldim imana döndüm Allah razı olsun bana oyunculuk teklifleri geldi aklımda kaldı dedim haram mı helal mi . Allah dedim ve bide içimden öyle diyordum oyunculuk benim neyime Allah'a emanet olun.

Moderatörün son düzenlenenleri:
R

Rzayev

Ziyaretçi
Bir kadın tesettürle bile sınalgı dizisinde oynasa bunda şöyle bir problem olabilir: O diziyi seyreden erkekler bir odada yalnızken oyuncu kadın tesettürlü bile olsa onunla ilgili şehvet hissedebilir. Bu durum yolda tesettürlü bir kadın görmekten farklıdır, halvete benzer bir durum. Bu bakımdan kadınların tesettürlü resimlerini internet ortamında paylaşmaları da sakıncalı olabilir. Çünkü bir erkek uzun uzun bu resimlere bakıp şehvet hissedebilir (gerçi bu konuda sudaki yansımaya bakmak ile mukayese yapanlar da var ama bir düşünün resimler zaman zaman kötü maksatlar için de kullanılabilmekte, sudaki görüntü başka görüntü ile montajlanamazken veya çok zaman kapalı bir odada seyredilemezken resim cep telefonlarına kadar girmiştir.)

B

bir müslüman

Ziyaretçi
nihat hatipoğlu cevap verdi öpüşme islama aykırı tesettürsüzlük falan olmadıkça namazları eksiltmedikçe oyuncu olabilir .insanlara faydalı rolleri tercih et bu ülkenin oyunculara bilgi edinmeye ihtiyacı var,yok bilip bilmeden günah demek günahtır günahı ALLAH koyar .oyunculukla ilişkili kesin ayet ve hadis yoktur.

B

bir müslüman

Ziyaretçi
Fazla düşünmeye gerek olmadan diyebilirim ki, elbette dinimize uygun değildir.Bilhassa kadının sesi bile namahreme haram iken, sesi,vücudu,yüzü,tavırları ve dişiliği ile bir anda sayısız namahremin karşısında bulunan, böyle lüzumsuz ve insanların vaktini çalan,gereksiz yere zihnini meşgul eden,bilinçaltlarına dinen yasak olan günahlı ilişkileri normalmiş gibi gösteren bu kar amaçlı sektöre ,kazanacakları paranın görecekleri azaba nispeten hiç hükmündeki dünyevi karları için, amaçlarında onlara yardım etmenin ne derece akıl karı olduğu zaten aşikardır. Günahlarla kazanılan para helal olabilir mi?

Gerçi Sorularla islamiyet bazı şartlar dahilinde caizdir dese de ben buna kesinlikle katılmıyorum. İçinde dinen caiz olmayan bir tek şeyin olmadığı bir dizi ya da filmi bulup gösterirlerse bir durur düşünürüm.Ben böyle bir dizi ne gördüm ne duydum.Bilen varsa haber versin....İşte o yazı:

Değerli kardeşimiz;
Müsaade ederseniz, bu konuyu ilkeler çerçevesinde açıklayacağız, detayları sizin ferasetinize havale ederiz.

Sinema ve televizyon hem iyiye, hem kötüye kullanılabilir. Yani hükmü kullanılışına göre değişir.

Televizyonun bizzat kendisi haram değildir. Faydalı programlar yapmak ve izlemek haram değildir.
Önmeli olan söz konusu dizilerin İslamî açıdan gayrimeşru unsurlar barındırıp barındırmadığıdır.

İslam’a hizmet eden, insanlığa faydalı olan, ahlakî değerlere teşvik eden ve gayrimeşru unsurları barındırmayan dizileri yapmakta ve seyretmekte bir sakınca yoktur.

Kadınların yalnız dizilerde değil, çarşı-pazarda da dikkat etmesi gereken kurallar vardır. Özellikle bayanların, oyuncu bayanların meşru dizilerini seyretmesinde bir sakınca yoktur. Aslında her araç gibi, sinema tiyatro da güzel bir iletişim, bir eğitim aracı olabilir. Kılıcın keskin iki tarafı gibidir bu işler...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
kertenkele dizisinde 15 20 dk vaaz veriliyor her bölümde görmedim duymadım dedin ondan yazdım

D

Ddbsbxhdnsbs

Ziyaretçi

Değerli kardeşimiz;

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
Siz okumuş bir hocamısınız acaba çünkü eğer okumuş değilseniz insanlara yalan bilgi vermiş oluyorsunuz ve çok günah

S

Seval erden

Ziyaretçi

Değerli kardeşimiz;

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
Sadece kadınlara mı günah neden erkeklere de günah değil ?

S

Seval erden

Ziyaretçi

Değerli kardeşimiz;

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
Peki ya erkeklere günah değil mi

D

Dönünekli

Ziyaretçi
"Bence de haram olmalı." gibi ifadeler kullanmak dinen sakıncalı değil mi? Haram bence ile olmaz. Allah'ın yasakladığını biliyorsak haramdır diyebiliriz. Aksi takdirde "sakıncalıdır"," caiz değildir" yahut "kendisi haram olmamakla birlikte şu şu haramların işlenmesine sebep olmaktadır" gibi ifadeler kullanılabilir.

Kadınlar televizyonda tesettürsüz şekilde görünüyorsa stüdyoda yabancı erkekler bulunduğundan yahut bazı hâllerde kadınlar bulunsa bile kadınlar arasındaki tesettüre uyulmadığından günaha girme söz konusu olmaktadır. Ancak ekrandaki görüntüye birçok kaynakta göre şehvetsiz bakmak caizdir deniyor. Ekranda kadının kendisini görüyorsunuz ama ona direkt bakmıyorsunuz ve onu halvete salmak gibi bir ihtimal de söz konusu değildir. "Müminler arasında ahlâksızlığın yaygınlaşmasını isteyenlere dünyada ve âhirette can yakıcı bir ceza vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz. " gibi âyetleri de hatırda tutmak da önemlidir.