Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Televizyon belasını atın kurtulun

Konusu 'GENEL TARTIŞMA , ELEŞTİRİ' forumundadır ve sultan_mehmet tarafından 13 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. sultan_mehmet

  sultan_mehmet © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Yönetici Forum Administrator

  Mesajlar:
  16.604
  Beğenileri:
  2.897
  Ödül Puanları:
  9.598
  Siz müslümansınız.Evinizde günah,haram işlenmesine,içki
  içilmesine müsade etmezsiniz.Hele evinizde yabancı bir kadının
  vücudunu açmış bir şekilde gezmesine hiç izin vermezsiniz.
  Allah'a şirk koşmak veya islama sövmek,sizin evinizde olmayacak
  işlerdendendir.
  Ancak sizin evinizde hepsi oluyor.Şeytan sizin evinize öyle bir hakimiyet
  kurmuştur ki bu sayılanların daha beterleri bile olmaktadır sizin mütevazi evinizde.
  İslamı yaşamaya çalıştığınız o mütevazi evinizde başı,kolu ve bacağı açık kadınlar cirit atmakta,Allah'a şirk koşulmakta ve hatta islama sövülmektedir.İçkiler içilmekte,zinalar yapılmaktadır.Bu sayılanların hepsini,evinizin en güzel köşesini ayırdığınız,kitaplıklara yerleştirmek için özel bölmeler yaptırdığınız şeytanın bile,onun olduğu yere''bana burda görev yok''diyerek girmediği TELEVİZYON sayesinde evinize taşıyorsunuz.
  İnsanların televizyondan daha fazla zaman ayırdıkları çok az faaliyet vardır.Beşiğin parmaklıkları arasından bakılmaya başlanan televizyon,yaşlanıp gözleri katarakt bağlayıncaya kadar devam eder.İnsanların çokları dünyayı televizyon çevresi içinde görüyor,politikayı,eğlenceyi,haberi,tiyatroyu ve hemen herşeyi onun verdiği açı ile düşünüyor.
  Televizyonun zararları sayılmayacak kadar çoktur.Bunlardan en önemlisi maneviyat duygusunu yok etmesidir.Televizyon bulunan ve açılan bir evde manevi hava oluşması mümkün değildir.Tv açılan bir odaya melekler gelmezler.Dolayısıyla meleklerin uzak durduğu bir mekana ALLAH'ın rahmeti ve bereketi de isabet etmez.Tv olan ev halkının ahlakı bozulur yahut bozulmaya mahkumdur.Her verileni kaydeden çocuklar televizyonun verdiği gayri islami yaşantıyı benimser.Sokaklardaki zaptedilemeyen gençlik televizyon ahlakının bir eseridir ve isbatıdır.Günümüz gençlerinde büyüklere edep ve saygı kalmamış,ağızlar türlü küfürler ile dolmuş,dine ve devlete bağlılık bitmiştir.Sokakların bozulması demek toplumun bozulması ve devletin temelinin çürümesi demektir.
  Televizyon zaman hırsızıdır.Tv nin olduğu evde altın kıymetinde olan zaman sermayesi boş karelere harcanmakta ve zayi edilmeketir.Zaten kısacık olan ömür farkında bile olmadan geçmektedir.
  Televizyon olan evde günahlar kat kat olmaktadır.Tv de işlenen bir günahı-BAŞI VE VÜCUDU AÇIK OLMAK-İÇKİ SİGARA İÇMEK-KADINLAR ERKEKLER BİR ARADA OLMAK-FAİZ-KUMAR-EĞLENCE-MAGAZİN-gibi günahları izlemek razı olmak demek olduğundan ''günaha razı olmak,o günahı işlemek gibidir''hadisi mukabilince haramlara ortak olunmakta ve oturduğu yerden günah işleme gafletine düşülmektedir.Bu,ahiretimizi bitirecek olan büyük bir tehlikedir.
  Televziyonun manevi olduğu kadar maddi zararlarıda tıb yönünden tesbit edilmiştir.Daha çok Amerikan sinema ve filmlerinde olan bir teknikle karelere gizlenen şifrelerin beyinlere hissttirilmeden yükleniyor olması bu zararlardan sadece bir tanesi.Yapılan araştırmaya göre televizyon beyni uyuşturmakta,hafızayı kapatmakta ve gözlerin yapısını tahrip etmektedir.
  Alman beyin antreman kurumu başkanı Prof.Benn Fischer'in televizyonun beyne etkisi ile çok önemli tesbitleri vardır:
  ''İki saat televizyon seyretmek suretiyle beynini uyarımdan yoksun bırakılmasının beyinde oluşturduğu tembelliği gidermek için bir hafta zihin egzersizi yapılması gerekir''...
  Haberleri ve dünyayı takip etmek istiyorum diyorsanız bir radyo(lalegül fm vs.) ve bir gazete size fazlası ile yetecek hatta artacaktır.
  Dünyanızı ve ahiretinizi yok edecek bu aletten kurtulun.
  [​IMG]
  --------------------
  *...Eeee ben onların arasına gitmiyorum!diyorsun ama evde film var!Sen onları davet ettin,aldın evine,daha fena.Bundan evvel televizyonsuz oluyordu da,şimdi niçin olmuyor..(26.12.1990)
  *Televizyon kandıranların en alasıdır,O'nun gibi hain bir müessese İslam'ı yıkmakta görülmemiştir.
  *Yılanla oturun,televizyonla oturmayın..
  *Televizyon,video vs. ilmi,kalbi öldüren şeyler bunlar..
  *Böyle bir kitap(Kuran) dururken sen neye bamakla teselli oluyorsun?Çarık yüzlülere bakmakla,gavurlara bakmakla,televizyona bakmakla teselli oluyorsun.Yazık o gözlere.Halbuki o vakitlerde ne kadar Kuran-ı Kerim ve diğer kitapları okuyabilirdin.Onlara bakarsan sonrada dersinki ben Kuran okuyamıyorum.Tabii okuyamazsın,gözlerin onlara bakıyor,sesi kulaklarından kalbine iniyor.Onların sesinin indiği yere Kur'an iner mi?
  *Kabrinde ne hasır var ne kilim,sen oturdun seyrediyorsun film..
  *Televizyon bizi batırır,cehenneme yatırır
   
  Sponsorlu bağlantılar
 2. __DURU__

  __DURU__ KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  295
  Beğenileri:
  32
  Ödül Puanları:
  7


  hadi televizyonu attık diyelim!!!aynı tehlike internet içinde geçerli!!!...bu konuda ne düşünüyosunuz?mesela başka bir topic'de müzik ve film indirme sitesini tavsiye ederken,televizyon hakkındaki katı yorumunuz birbiriyle çelişmiyomu sizce?tavsiyeniz şumu'dur!!televizyon izlemeyin ama internet'den film indirin!!!'mi demek oluyo?aydınlatırsanız sevinirim.
   
 3. slymndzgn

  slymndzgn Tecrübeli

  Mesajlar:
  303
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  7
  Fazla derine dalma :)
  Herşey uygun kullanıldığında zarar vermez.
  (ayrca o imznı değiştirirsen iyi olur.):):)
   
 4. __DURU__

  __DURU__ KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  295
  Beğenileri:
  32
  Ödül Puanları:
  7


  ben bunun bilincindeyim zaten.aynı tehlike internet içinde söz konusu..napalım o zaman toptan atalımmı?:)
   
 5. slymndzgn

  slymndzgn Tecrübeli

  Mesajlar:
  303
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  7
  hayır hiç atmayacağız.
  Kullanımı doğru yapacağız. faydalı kullanacağız.
   
 6. enes61

  enes61 KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  6.934
  Beğenileri:
  173
  Ödül Puanları:
  8.752
 7. __DURU__

  __DURU__ KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  295
  Beğenileri:
  32
  Ödül Puanları:
  7


  ben yazıda böyle bir tavsiye göremedim!!.kumanda elimdeyken yararlı,zararlı kanalları seçme hakkım ve bilince sahipsem mesele yok!.tıpkı internette klavyeyi ve mous'u doğru yere tıkladığım gibi!!aynı şey değilmidir?
   
 8. sahasan

  sahasan © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Forum Administrator

  Mesajlar:
  13.118
  Beğenileri:
  4.065
  Ödül Puanları:
  9.820
  biz televizyon konusunda bir nebze olsun rahatız şu ara, bir bilgisayar kaldı onu da atarsak küllüm kurtuluruz galiba :ççk::spr:
   
 9. *TuanA*

  *TuanA* Vip Üye Özel Üye

  Mesajlar:
  7.092
  Beğenileri:
  79
  Ödül Puanları:
  1.017
  Ben bilgisayari attim :) babam yokken tv yide yoketsem fena olmaz...
  Kumanda istediğiniz kadar elinizde olsun En masum górunen genel olarak izlenilen haber kuruluşlari bile size verdigi haberleri farkli açidan veriyor..
   
 10. bedirh@n

  bedirh@n Tecrübeli

  Mesajlar:
  20
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  2
  Bilgisayarı atmışınız evet demekki bu mesajı sadece klavye ile gönder diniz,olsun oda bir meziyet degil mi..:)
   
 11. sahasan

  sahasan © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Forum Administrator

  Mesajlar:
  13.118
  Beğenileri:
  4.065
  Ödül Puanları:
  9.820
  telefonla göndermiştir büyük ihtimalle.
   
 12. YİĞİDO

  YİĞİDO Üye Kademeli

  Mesajlar:
  5.468
  Beğenileri:
  99
  Ödül Puanları:
  1.042
  Evet doğru tv bela insanoğlunun başına atın kurtulun bizde zaten yok........yaniki atın çöpe hurdaya çıksın.........
   
 13. vasati

  vasati Deneyimli Üye Kademeli

  Mesajlar:
  100
  Beğenileri:
  77
  Ödül Puanları:
  177
  televizyon belki de bizim manevi dünyamızın zedelenmesinin, batı özentili bir toplum haline gelip değerlerimizden uzaklaşmamızın, ilimden ve amel-i salih den uzaklaşıp gaflete düşmemizin, yanlışları normalmiş gibi görmemizin en büyük sebebi.

  ama televizyona kızarken ve veryansın ederken televizyonun bir araç olduğu gerçeğini unutmamak gerekir. televizyon bizim adımıza karar verip bizim adımıza günah işlemiyor. televizyonda yapılan yayınlar ve bizim hangi yayınları izlediğimiz televizyonun bir nimet veya bir felaket sebebi yapıyor.

  ayaklarımız bir araç ve biz ayaklarımızı vasıta olarak kullanıyoruz. belki bir ilim meclisine yahut da fısk meclisine giderek onu bir nimet veya felakete götüren bir vasıta haline getirmek de bizim elimizde. aynı şekilde televizyonu da nasıl kullandığımız çok önemli. yani elimizdeki kumanda da bir imtihan aracı.

  ulusal kanallarda bu tip yayınları bulmak kolay değil ama kandillerde önemli gecelerde yapılan yayınlar sayesinde camiye gidip toplu dua edemeyen birine Amin deme imkanının doğması buna bir örnek.

  ekranlardaki yayınların bayağılığı ve nefse hitap etmesi manevi çöküntülere sebep oldu. ancak güzel ve ayarında kullanırsak televizyon da bizim için yararlı bir şekle bürünebilir.

  interneti "kunfeyekun" ile yararlı bir şekilde kullanmaya çalıştığımız gibi televizyonu da aynı şekilde kullanmaya çalışırsak faydasını göreceğimize inanıyorum. mesela semerkand tv nin(Semerkand.tv )
  izlenmesini tavsiye edebilirim. bunun gibi sayısı fazla olmamakla beraber çok güzel yayınlar yapan kanalların çoğalması ve faydasız yayınların def olması duasıyla..
   
  3 kişi bunu beğendi.
 14. sahasan

  sahasan © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Forum Administrator

  Mesajlar:
  13.118
  Beğenileri:
  4.065
  Ödül Puanları:
  9.820
  “Cenab-ı Hakk'ın büyük nimetleri olan tayyare ve şimendifer ve radyoyu, büyük şükür ile mukabele lâzım iken; beşer şükür etmedi, tayyarelerle başlarına bombalar yağdı. Ve radyo öyle büyük bir nimet-i İlahiyedir ki ona mukabil şükür ise, o radyo milyonlar dilli bir küllî hâfız-ı Kur'an olup zemin yüzündeki bütün insanlara Kur'anı dinlettirsin.” (Ş.367)

  vasati nin dediği gibi televizyonu da bu şekilde düşünebiliriz.
   
  1 kişi bunu beğeniyor.
 15. ' Yaren

  ' Yaren KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  6.087
  Beğenileri:
  706
  Ödül Puanları:
  8.912
  Keske atabilsek ama bitek benim istegimle olmuyor.tam bas belasi,vakit yiyici.
   
  1 kişi bunu beğeniyor.
 16. Münzevi

  Münzevi KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  1.604
  Beğenileri:
  1.524
  Ödül Puanları:
  2.158
  Ben insan tanıyorum Tv'yi açıp ama izlemeyip başka işlerle mesgul olan. Ne desem bunu yapan Tv'yi put mu edinmişsin?Yalnız kalmaktan mı korkuyorsun? Garip.. Çok garip.. İtidal her konuda şart, yakında Cübbeli Ahmed Hoca ve Mehmet Talu hoca efendi tv kanalı açacaklar inşallah öyle bir haber var, o haricinde diğerlerini çöpe atacam :)Zaruret hali dısında uzak olmak gerek böyle şeylerden ;)
   
  1 kişi bunu beğeniyor.
 17. sahasan

  sahasan © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Forum Administrator

  Mesajlar:
  13.118
  Beğenileri:
  4.065
  Ödül Puanları:
  9.820
  Bence televizyonda ne kadar da güzel programlar olsa da , hala şer tarafı ağır basıyor gibi, hem 100 müsbet 1 menfi kanal olsa ve kanaldaki kötü bir programa rast gelince, yıkım işlemi kolay olduğu için çok daha etkili oluyor. Yani televizyon izlemek hiçbirzaman zaruret mertebesine çıkamaz kanaatindeyim.

  Zira buna benzer şu konu mevcut:
  [NOT]Elhamdulillah bizim evimizde televizyon belası yok, çok da faydasını görüyoruz, herkese tavsiye ederiz.[/NOT]
   
  2 kişi bunu beğendi.
 18. ma'vera

  ma'vera Emektar Özel Üye

  Mesajlar:
  9.754
  Beğenileri:
  2.278
  Ödül Puanları:
  4.916
  Valla bravo diyorum...
   

Sayfayı Paylaş